Jelentés a szabadedzésről

A két Red Bull a leggyorsabb Leclerc előtt a török FP1-en a rendkívül csúszós pályán

Kifogott a versenyzőkön a nagyon csúszós törökországi pálya, amit az is mutat, hogy az első szabadedzésen a leggyorsabb kört futó Max Verstappen több mint 10 másodperccel maradt el a 2011-es pole-pozíciótól. Verstappen mögött Albon és Leclerc végzett.

Alex Albon, Red Bull Racing RB16

Fotót készítette: Andy Hone / Motorsport Images

2011 után először tért vissza Törökországba a Forma-1 mezőnye, amelyen eddig négyen nyertek futamot: Felipe Massa, Kimi Räikkönen, Lewis Hamilton és Sebastian Vettel – utóbbi három ma is ott van a mezőnyben.

A Török Nagydíj első szabadedzése 14 fokos hőmérséklet mellett kezdődött meg, a pályára pedig először Max Verstappen és a két Red Bull gurult ki. Verstappen és Norris is arra panaszkodott, hogy úgy csúszik a pálya, mint a jég, az első mért kört pedig Sebastian Vettel rakta össze, azonban 2 perc feletti volt az idő.

Egy rövid piros zászlós szakasz következett, mivel egy bója a pálya mellé, a fűre került, az újraindításnál pedig láthattuk, hogy nagyon szenvednek a versenyzők a pályán maradással, ráadásul ezen a hétvégén betétsorozatok sincsenek, amelyek tisztíthatnák az isztambuli aszfaltcsíkot.

Bottasnak is keményen kellett küzdenie a körülményekkel, viszont egy 1:44.948-as idővel átvette a vezetést. Gasly szintén szenvedett a pályán, Bottas pedig 1:43.009-re javította leggyorsabb körét. A második helyre nem sokkal később Verstappen jött fel, azonban a Red Bull hollandja 3,5 másodpercre volt a finn idejétől.

A pályahatárok be nem tartása miatt néhány időt töröltek, majd Verstappen vette át a vezetést egy 1:42.753-as idővel. Ezután a holland tovább javított, és már egy 1:41.741-es körrel állt az első pozícióban. Az edzés körülbelül felénél teljesen kiürült a pálya, mindenki bejött a bokszba.

Ezt követően Bottas és Ricciardo a visszatérés mellett döntött, a finn pedig háromszor is javítani tudott az aktuálisan leggyorsabb körön, és 1:38.915-tel a neve mellett állt az első helyen szűk fél órával az FP1 befejezése előtt.

Pár perccel később viszont már Verstappen állt az élen 1:38.593-mal, Leclerc pedig bár kicsit tudott javítani ezen az időn, Verstappen egy 1:37.151-es idővel még magasabbra tette a lécet, bár a 2011-es pole-tól (1:25.049) még mindig 12 másodpercre volt a Red Bull versenyzője.

25 perccel a leintés előtt Sainz állt meg a pályán szélén, emiatt pedig VSC-s fázis következett. Az állás ekkor Verstappen, Leclerc, Vettel, Bottas, Gasly, Albon volt az első 6 helyen, és már csak Hamilton neve mellett nem állt mért kör.

Vettel ezután 8 ezredmásodperces távolságra közelítette meg Verstappen legjobb idejét, és Gasly is megelőzte Leclerc-t. Nem sokkal később át is vette a vezetést a négyszeres világbajnok, aki mögé Leclerc jött fel, miközben Hamilton ideje a 17. helyre volt elég. A köridők folyamatosan javultak, 10 perccel a vége előtt már Leclerc állt az élen, majd Albon javított további szűk 2 tizedet.

Nem sokkal az első szabadedzése vége előtt Bottas pördült meg, Verstappen pedig 2 körrel az edzés leintése előtt lila középső szektorral állt, azonban egy Renault megzavarta a gyors körét, az ötödik helyen álló Kvjat pedig megpördült, ahogy Latifi is.

A következő köre viszont már sikerült Verstappennek, ezzel pedig ő volt a leggyorsabb az első szabadedzésen, mögötte Albon, Leclerc, Gasly, Vettel, Kvjat, Norris, Giovinazzi, Bottas és Latifi végzett az első 10-ben.