Tizennyolc évvel ezelőtt írt történelmet Baumgartner Zsolt

Lassan két évtized telt el azóta, hogy Baumgartner Zsolt megszerezte a magyar autósport történetének mindmáig egyetlen Forma-1-es pontját. Az évek elteltével egyre kevesebben emlékeznek arra, milyen körülmények között jött ez össze neki.

Zsolt Baumgartner celebrates 8th place finish with Paul Stoddart

Fotót készítette: Minardi Formula 1

Bamugartner Zsolt mindössze egyetlen teljes szezont töltött el a száguldó cirkuszban, ám a sportág minden kétséget kizáróan olyan magyar rajongókat is szerzett magának abban az esztendőben, akik különben nem követték volna a Forma-1 küzdelmeit.

Az F1 történetének egyetlen magyar pontját szerző pilótája 2003-ban mutatkozott be a szériában, hogy, hogy nem, éppen a Hungaroringen.

Baumgartner akkor a Jordan tartalékversenyzőjeként dolgozott, ám az istálló főállású pilótája, Ralph Firman összetörte az autóját a Magyar Nagydíj szabadedzésén, az orvosok pedig nem engedélyezték neki az indulást a kvalifikáción, valamint a futamon.

A helyére beugró Baumgartnernek sajnos nem sikerült befejeznie a mogyoródi futamot, ugyanis a verseny 34. körében technikai probléma miatt fel kellett ki kellett állnia, ám a következő, Olasz Nagydíjon már célba tudott érni és a 11. helyen zárt.

Firman ezt követően visszatérhetett, a magyar pilóta pedig nem kapott több lehetőséget a Jordantől, viszont a 2004-es idényre a Minardi főállású versenyzőnek szerződtette.

Baumgartner az első kiemelkedőbb eredményét a klasszikusnak számító Monacói Nagydíjon érte el és a mai napig sokan úgy emlékeznek, hogy a rengeteg kieséssel tűzdelt futamon szerezte meg egyetlen pontját a szériában.

Zsolt azonban a számos kiesés ellenére is "csak" a 9. helyen ért célba és bár akkoriban az is nagy szónak számított, ha a Minardival sikerült befejezni egy versenyt, akkor még csak a mezőny első nyolc helyezettje kapott pontot.

Az indianapolisi Amerikai Nagydíjat 2004. június 20-án rendezték meg és ekkor érkezett el Baumgartner nagy pillanata.

Ugyanakkor, arra is sokan tévesen emlékeznek, hogy ez volt az a futam, amikor csupán hat, Bridgestone abronccsal versenyző autó állt fel a rajtrácsra és így mindenki pontot szerezhetett - erre egy évvel később került sor.

Baumgartner a 19. rajtkockából vághatott neki a 2004-es indianapolisi versenynek, amelynek mezőnye már rögtön a rajt után megfogyatkozott, miután többen is kiestek a sereghajtók közül.

Nem sokkal később Fernando Alonso és Ralf Schumacher is defekt következtében csapta falnak az autóját, a német pilóta sokáig mozdulatlanul ült a Williamsben és egy darabig azt sem lehetett tudni, megúszta-e súlyos sérülés nélkül - később hat versenyt is ki kellett hagynia a németnek.

Mindeközben a magyar pilóta a kiesőknek köszönhetően szépen lassan araszolt előre a futamon és hat körrel a leintés előtt már csak egyetlen pozícióra volt attól, hogy megszerezze pályafutása első pontját a Forma-1-ben.

Hiába haladt több kör hátrányban a kilencedik helyen, Giancarlo Fisichella autójának hidraulikus rendszerének meghibásodása azt jelentette, hogy az olasz versenyző lelassult, Baumgartner pedig a nyolcadik helyen haladva pillantotta meg a kockás zászlót.

A Minardinak akkor két év elteltével jött össze ismét a pontszerzés a Forma-1-ben, Baumgartner pedig az idény hátralévő kilenc versenyéből még öt alkalommal ért célba, kétszer a 15., háromszor a 16. helyen, ugyanakkor a szezon végén nem kapott új szerződést és véget ért F1-es pályafutása.

Vettel reagált a képmutatás vádjára

Michael Schumacher a Forma-1 legendája, aki hét alkalommal nyert világbajnoki címet, ami a mai napig rekordnak számít.

Előző cikk Wolff: a Mercedes véglegesen megoldotta a delfinezéssel kapcsolatos problémáit
Következő cikk Horner: nem a szabályok rosszak, hanem a Mercedes koncepciója