BRÉKING

Sok hűhó semmiért: Spában elmaradt a káosz a rajtnál

A Forma-1-es mérnökök az új rajtprocedúra miatt egy igazi káosztól féltek Spában. A versenyzők nem értettek egyet velük. Igazuk lett. A Belga Nagydíj rajtja pont olyan volt, mint a korábbi elindulások.

Mondhatnánk, hogy „nagyobb volt a füstje, mint a lángja”. A rajtkáosz Spában elmaradt. Annak ellenére is, hogy az új rajtprocedúra megtiltja a kuplung beállításainak megváltoztatását, miután az autók elhagyták a garázst, illetve a pilóták semmilyen rádiós segítséget sem kaphatnak a mérnököktől. Az egészből a mérnökök sokkal nagyobb ügyet csináltak, mint a versenyzők.

„Nem hiszem, hogy sokat változna.” – jósolta például Felipe Massa. A brazilnak igaza lett. A Belga Nagydíj rajtja nem sokban különbözött a korábbi rajtokhoz képest. Egy autó sem maradt állva.

Lewis Hamilton és Pastor Maldonado is megtartotta a pozícióját. Budapesten ez csak a legutolsó Will Stevensnek sikerült. Spában a rajt legnagyobb győztesei Fernando Alonso és Max Verstappen voltak, akik 4-4 helyet nyertek. Will Stevens 5 helyet csúszott vissza. Kilenc versenyző előrébb jött, heten pedig pozíciókat vesztettek.

A Hungaroringen ugyanez történt. Ott Nico Hülkenberg volt a király. A 11. helyről a 7.-re ugrott előre. Romain Grosjean pedig a "legszerencsétlenebb" címet érdemelte ki, ugyanis a 10.-ről a 16.-ra esett vissza. A Magyar Nagydíjon is nagyjából kiegyenlítődött a nyertesek és a vesztesek száma. A mérleg: 10-en pozíció(k)at nyertek és 9-en pozíció(k)at vesztettek.

A Mercedesnél sem történt nagy változás. Budapesten Hamilton, Spában Rosberg esett vissza. Mindketten ugyanannál az oknál fogva. Az extra felvezető kör, és a két rajt rosszat tett a kuplungnak.

Sok hűhó semmiért? A mérnökök, és a maximalisták szempontjából nem éppen. Spában csak szerencsénk volt. A Force India még mindig azon a véleményen van, hogy jobb lett volna, ha az egész ötletet csak 2016-ban vezetik be. „A jelenlegi szabályozás mellett így nagyobb az esély a rajtbalesetre.” – figyelmeztetett Andy Green, a technikai igazgató.

Úgy tűnik tehát, hogy a mérnökök nem bíznak eléggé a pilótákban. A Toro Rosso például Imolában még egy médianapot is beáldozott a rajtok gyakorlására. Végül ez be is jött, hiszen Max Verstappen négy helyet nyert a rajtnál, míg Magyarországon négy helyet vesztett. A Mercedes pedig kiskapuk után kutatott az új rajtszabályoknál. Ez azt jelenti, hogy tudnak-e további tippeket adni a versenyzőiknek, amire különösen figyelniük kell az elindulásnál.

//

BRÉKING! Az FIA a következő hónapban tesztelheti az új zárt pilótafülkét! Wilson halála után magasabb sebességi...

Charlie Whiting kezdetben hajlott is rá, hogy a versenyzők utasításokat kapjanak, amikor még csak az autóban ülve a rajtra várnak. Azonban csak addig, amíg a motort nem indítják be. Véleménye szerint a pilótákat addig lehetne irányítani, amíg a rajtbeállításokkal bajlódnak - persze csak személyesen, nem pedig a rádión keresztül. Azonban sok csapatfőnök panaszkodott, hogy alig marad idő erre, ugyanis a versenyzőknek interjúkat kell adniuk a rajtrácson, illetve a nemzeti himnusz alatt is szünetet kell tartaniuk.

A Mercedes menedzsere, Ron Meadows szerint Rosberg és Hamilton azt szokta meg, hogy az instrukciókat nyugodtan meghallgathatják rádión keresztül. Az FIA tisztviselői erre azt válaszolták: „Akkor meg kell szokniuk az új rendszert.” Jenson Button ehhez csak annyit tett hozzá: „Korábban a rajt előtt 10 másodpercig kellett emlékeznem rá, hogy mit kell tennem. Most már 10 percre kell megjegyeznem.”

A kérdések özöne után Charlie Whiting úgy döntött, hogy a csapatok a rajt előtti egy percig még instrukciókat adhatnak a pilótáiknak a rádión keresztül. Csak egy szigorú pont maradt: A kuplung és a gumik hőmérséklete nem jeleníthető meg az autó kijelző képernyőjén.

Előző cikk Belga Nagydíj 2015: Fedélzeti kamerás felvétel Raikkönen startjáról
Következő cikk Belga Nagydíj 2015: 105 rajthelyes büntetés, 80 dobogó, 7 kettős győzelem és még?