Ma 27 éve: Elhunyt az F1 egyik legnagyobb legendája, Ayrton Senna

Már több mint 27 éve annak, hogy az 1994-es San Marinói Nagydíjon életét vesztette a háromszoros világbajnok, Ayrton Senna, akit megkérdőjelezhetetlenül minden idők egyik legjobbjaként tartanak számon.

The fatal crash of Ayrton Senna at Tamburello: safety team members come to the rescue

XPB Images

Napra pontosan 27 esztendővel ezelőtt rendezték meg a tragikus 1994-es San Marinói Nagydíjat. A Forma-1 egyik legsötétebb hétvégéjévé vált. A baljós pillanatok már pénteken elkezdődtek, amikor Rubens Barrichello nagy tempónál vesztette el az irányítást a Jordan felett. Kisebb csoda, hogy egy orrtöréssel megúszta a balesetet, és nem halt bele a bukásba.

Egy nappal később Roland Ratzenberger már nem volt szerencsés. A mindig mosolygós, de vérprofi osztrák az időmérő edzésen azután is a pályán maradt, hogy megsérült az első légterelője, azonban bátorsága nem fizetődött ki. Egy körrel később körülbelül 310 km/órás sebességgel haladva maga alá gyűrte első elemet, a betonfalnak ütközött. Az ekkor szerzett rendkívül súlyos sérüléseibe pedig belehalt, már nem tudták megmenteni.

Ayrton Sennát rendkívül megviselte Ratzenberger balesete és halála. A szörnyű hétvégén beszélt arról a barátnőjével, Adriana Galisteu-vel, hogy lehet, befejezi a versenyzést, a San Marinói Nagydíjon viszont mégis elindult. A versenygépében elrejtett egy osztrák zászlót, hogy ha nyer, Ratzenbergerre megemlékezve meglengesse azt. Senna a pole-pozícióból rajtolt a futamon, majd a rajt után is az élen maradt, és jók voltak az esélyei.

Egészen a 6. körig, amikor a Williams világbajnok pilótája a Tamburello-kanyarban a falnak ment, és életét vesztette. A brazil legenda 34 évesen, 3 világbajnoki címmel, 41 futamgyőzelemmel, 65 pole-pozícióval, 19 leggyorsabb körrel és 161 nagydíjrészvétellel a neve mellett fejezte be a földi pályafutását. A sport történelemkönyvében ez idő alatt örök részvételt nyert.

Sennát a szakma és a rajongók is minden idők egyik, ha nem legjobb F1-es versenyzőjeként tartják számon. Nem csoda az sem, hogy megannyi jelenleg aktív versenyző a példaképének tekinti a brazilt, akinél senki nem volt gyorsabb egy körön, még ezekben az időkben sem.

A tragédia egy olyan pályafutás végére tett pontot, amelynek vélhetően még szebb lehetett volna, talán a Ferrarival. Senki nem tudja, hány világbajnoki címig jutott volna, de sokatmondó információ, hogy 1994-ben a Williams konstruktőri világbajnok lett.

A Sennának megadatott években is bizonyította, hogy helye van a sportág legnagyobb legendái között. Elég csak az 1984-es Monacói Nagydíjra gondolnunk, amikor a gyengébb Tolemannal esős körülmények között varázsolt, csak a korai leintés vette el a győzelmet az akkor 23 éves braziltól.

A Lotus versenyzőjeként már megmutatta, ha arra megfelelő technika van alatta, rendszeresen kimagasló teljesítményt tud hozni. A McLaren-Honda színeiben pedig 3 világbajnoki címet söpört be. A Senna-Prost duót minden idők legjobb párosának tartották, a legendás rivalizálásuk magukkal ragadta az F1 nézőit, ami hollywoodi filmet érdemelne.

A Williamshez a negyedik világbajnoki címének megszerzése reményében igazolt, de hiába szerezte meg a pole-pozíciót a szezon első 3 versenyének mindegyikén, célba érni egyszer sem tudott. Az egykörös tempóját lehetetlen szavakkal leírni, mennyire hihetetlen volt, ugyanakkor néhány rekordja talán segít ennek a megértésében:

- a legtöbb sorozatban elért pole-pozíció: 8

- a legtöbb sorozatban elért első sorból rajtolás: 24

- a legtöbb pole-pozíció ugyanazon a pályán: 8, pont Imolában…

- a legtöbb sorozatban elért pole-pozíció ugyanazon a pályán: 7, szintén Imola

- a legnagyobb arányú első sorból rajtolás egy szezon során: 100% (1989)

A tragikus olasz hétvégét követően sokkal komolyabban vették a pilóták biztonságát a Forma-1-ben, amiért Senna aktív pilótaként folyamatosan harcolt, megállás nélkül. Ennek következményeképpen több mint 20 éven keresztül egy versenyző sem vesztette életét királykategóriás sérülés következtében. Sajnos Jules Bianchi a 2014-es Japán Nagydíjon szerzett sérülései miatt megtörte ezt a sorozatot, és már ő sem lehet közöttünk. A Ferrari juniorja nagyon fiatalon távozott.