Senna egyetlen futama, ahol nem tudta kvalifikálni magát a versenyre

Ayrton Senna elképesztően eredményes Forma-1-es pályafutásának legsikertelenebb versenyhétvégéjét elevenítjük fel ma, ugyanis ma van a 36. évfordulója annak, hogy Senna nem tudta kvalifikálni magát a vasárnapi versenyre az 1984-es San Marinoi Nagydíjon.

Ayrton Senna, Toleman TG183B

Fotót készítette: Sutton Images

Ayrton Senna 1984-ben mutatkozott be a Forma-1-ben, a Toleman csapattal, akik az év első felében még az 1983-as autót használták, Senna azonban Dél-Afrikában, és Zolderben is pontot szerzett, a Tyrrell-ek kizárása után.

Már az első versenyeken kiderült, hogy a Toleman TG183B-t meghaladta az idő, azonban nem volt a csapatnak más választása, mint használni azokat a sokkal fejletteb TG184 elkészültéig.

Senna frusztrációját tovább fokozta az, hogy a csapat által használt Pirelli gumik meg sem közelítették a Michelin, és a Goodyear gumik teljesítményét. Brazíliában a Pirellik egyszerűen szétestek Senna alatt, azonban a cég állítása szerint az csak egy hibás szett volt.

Fotó készítője: Sutton Images

Senna úgy érkezett 1984-ben Imolába, hogy tudta, a fejlesztett TG184 csak a következő, Francia Nagydíjra lesz kész. Ennek ellenére a paddockot sokkolta a hír, hogy a Toleman pénteken nem hajt ki a pályára, a csapat és a Pirelli közötti nézeteltérések miatt.

Senna, és csapattársa, Johnny Cecetto így csak nézők voltak pénteken, ami azt jelentette, hogy a szombati időmérőn kellett mindent bepótolniuk (1996-ig két időmérőt tartottak, egyet pénteken, egyet szombaton).

Szombaton azonban változékony körülmények voltak, és reggel eső áztatta el a pályát. Ennek ellenére Senna a 20. legjobb időt autózta, és úgy tűnt, magabiztosan ott lehet majd a rajtrácson. Azonban a pálya gyors száradásnak indult, és egyértelművé vált, hogy az utolsó pillanatokban lesz majd legideálisabb a gyorskörök szempontjából.

Azonban Senna balszerencséjére az autójában elszállt az üzemanyagnyomás, és megállt a Tosa és Piratella kanyarok között. Az autóját nem is tudták visszavinni a bokszba javításra, ezért nem tudott kört futni akkor, amikor igazán számított volna.

A legjobb köre, 1.41.585 végül több, mint 13 másodperccel maradt el a pole-pozíciót megszerző Nelson Piquet idejétől a Brabhamben. A rajtrács utolsó helyét az osztrák újonc, Jo Gartner foglalta el, aki az Osello autójával több, mint 10 másodperccel volt lassabb, mint Piquet.

Csapattársa, a motorversenyzőből lett Forma-1-es pilóta, Cecetto sikeresen kvalifikálta magát, de 8 körrel a verseny vége előtt technikai hiba miatt neki is fel kellett adnia futamot.

Bár Senna imolai versenye felejthetőre sikerült, végül az egyetlen versenyként vonult be a történelemkönyvbe, ahol Senna nem tudta kvalifikálni magát vasárnapra. Azonban ami akart, elérte, és a San Marinói Nagydíj után a Toleman felbontotta a szerződését a Pirellivel, és Michelin gumikra váltott.

Ayrton Senna, Toleman TG184

A következő versenyen, a Francia Nagydíjon már az új autóval ment, ami megváltoztatta a szezonját. „Nem lehet összehasonlítani ezt az autót az előzővel” – mondta Dijonban. „Úgy érzem, mindenkinél gyorsabb vagyok a kanyarokban.”

Bár Franciaországban egy turbóhiba megakadályozta a sikeres szereplésben, de egy futammal később Monacóban az egyik legemlékezetesebb teljesítményét nyújtotta, amikor a szakadó esőben az élen haladó Alain Prostot támadva a második helyen intették le a piros zászlóval véget érő futamon. Senna ezt leszámítva még kétszer állt dobogóra 1984-ben, és a pontversenyt a 9. helyen fejezte be.

Előző cikk Prost: Az F1-es csapatok is támogassák a Libertyt
Következő cikk Hamilton Fangio ellen búcsúzott az F1 szavazásán – Verstappen is kiesett