Forma-1 Ausztrál Nagydíj

Russell berágott az FIA-ra a „felesleges” piros zászló miatt

A Mercedes Forma-1-es pilótája, George Russell szerint „teljesen felesleges” volt beinteni a piros zászlót a 2023-as Ausztrál Nagydíj Alex Albon balesete után.

Marshals remove the damaged car of Alex Albon, Williams FW45, from the circuit

A 2023-as Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat először a 9. körben szakították félbe, miután Alex Albon nekicsapta a Williamset a hatos kanyar gumifalának, majd visszagurult a pályára.

Eredetileg csak a biztonsági autót küldte be a versenyirányítás, George Russell és Carlos Sainz pedig kapva kaptak az alkalmon ki is álltak a boxutcába kereket cserélni, amivel a 7. és a 11. helyre estek vissza. Pár pillanattal később azonban elrendelték a verseny megszakítását, amit a pályára kerülő törmelék mennyiségével magyarázott az FIA.

A piros zászló ingyen kerékcserét adott azoknak az élmenőknek, akik kint maradtak a pályán, George Russell pedig nem érti, miért reagálja túl a dolgokat az FIA.

„Az első piros zászló teljesen felesleges volt szerintem” – nyilatkozta többek között a Motorsport.com-nak Russell a kiesése után. „Igen, sok volt a törmelék a pályán, de volt egy tiszta ideális ív. Láttunk már ennél rosszabbat is.”

„Az egész egy kicsit az előző versenyre, Szaúd-Arábiára emlékeztet, ahol beküldték a biztonsági autót egy olyan autó miatt, amely már majdnem teljesen elhagyta a bukóteret. Nem értem ezeket a döntéseket.”

„Mindenki próbál együttműködni az FIA-val, hogy javítsunk a dolgokon, de ez önmagában is egy kihívás.”

Felvéve egy kicsit az ördög ügyvédje pozícióját szerintem fontos azonban megjegyezni, hogy részben éppen a 2022-es Japán Nagydíj tapasztalatai és a pilóták visszajelzései miatt döntött úgy az FIA, hogy piros zászlóval szakítják félbe a versenyt.

A pilóták ugyanis igen világosan leszögezték Pierre Gasly hajmeresztő pillanatai után, hogy nem akarnak egyidőben pályán lenni a munkagépekkel, a biztonsági autó mögött sem.

Arról lehet vitatkozni, hogy a törmelék mennyisége indokolttá tette-e az utcaseprő autó beküldését a pályára. Ugyanakkor miután erről megszületett a döntés, a pilóták biztonságát figyelembe véve valóban a piros zászló volt a helyes döntés.

Előző cikk Ezért nem vizsgálják Verstappen „szabálytalan” rajtpozícióját az Ausztrál nagydíj után
Következő cikk Leclerc: Frusztrált vagyok, nem tudom, hogyan tovább