Rosberg nyerte az Ausztrál Nagydíjat Hamilton és Vettel előtt: Alonso horrorisztikus bukása, Haas pontszerzés

Nico Rosberg ezzel megszerezte pályafutása 15. győzelmét, miközben Lewis Hamilton versenye gyakorlatilag a nagyon rossz rajttal ment el, addig Sebastian Vettelnél az utolsó bokszkiállásnál hibázott komolyat a Ferrari, majd a végén a német sokat kockáztatott és kicsúszott, de így is harmadik lett.

Közvetlen a rajt előtt több szabályváltozást is visszavontak a Forma-1-ben. A legfontosabb ilyen módosítás az új időmérős rendszer azonnali törlése volt, ami így gyakorlatilag csak egy versenyhétvégét élt meg. Ezzel együtt a rádiókorlátozáson is enyhítettek, miközben eltolták a sisakfóliák eldobására vonatkozó szigorításokat.

A mezőny két felvezető kört teljesített, hiszen Daniil Kvyat nem tudta elfoglalni a helyét a rajtrácson a Red Bullal. Az orosz pilóta a technikai gondok miatt ki is szállt az autójából, amit visszatoltak a bokszutcába, a „bikák” garázsába.

A két Ferrari parádés módon kapta el a rajtot, különösen Sebastian Vettel, aki rögtön átvette a vezetést, míg Lewis Hamilton visszacsúszott a 6. helyre. Kimi Räikkönen másodikként fordult el a kanyarban, míg Nico Rosberg a másik Mercedesszel harmadik volt. A rajt ezt leszámítva meglehetősen sima volt, nem történt baleset, de Kevin Magnussen defektet kapott a Renault-val. A visszajátszásokból kiderült, hogy a két Mercedes egy pillanatra össze is ért, és Lewis autójának első szárnya megsérült, miközben Nico majdnem defektet kapott.

Hamilton hamar megkezdte a felzárkózást, és a 4. körben be is darálta a Williams brazil versenyzőjét, akit egyszerűen körbeautózott.

Vettel az élről először a 14. körben állt ki a bokszba. A német szuper-lágy gumikat kapott, amikkel képes volt kivédekezni a lágy abroncsokon azonnal támadó Rosberget, aki a tempójának és a stratégiának köszönhetően Räikkönen bokszkiállását követően feljött a második helyre. Hamilton és Räikkönen a 17. körben cserélt abroncsot. A finn szuper-lágyat, míg a brit közepes keveréket kapott, amivel egyértelműen kockáztatott a Mercedes.

A 18. körben az utóbbi évek egyik legbrutálisabb balesetét láthattuk, amikor Fernando Alonso és Esteban Gutierrez összeütközött egymással. A spanyol világbajnok a csodával határos módon súlyos sérülések nélkül úszta meg a horrorisztikus bukást. Elővigyázatosságból természetesen a kétszeres bajnokot az orvosok megvizsgálták. A rengeteg törmelék miatt a futamot szinte azonnal félbeszakították. Gutierrez elmondta, csak Alonso miatt aggódott, és nagyon megkönnyebbült, amikor megtudta, hogy a társa rendben van.

Az újraindítás előtt a szünetben a Manor indonéz újonca egy technikai gond miatt kénytelen volt feladni a küzdelmeket. Túl sokat nem kellett várnunk a következő kiesőre, miután Räikkönen alatt is elszállt a gép. A finn ezzel minden esélyét elvesztette arra, hogy dobogón kezdje az évet.

[caption id="attachment_259760" align="alignnone" width="1920"]

05 VETTEL Sebastian (ger) Ferrari SF16-H team scuderia Ferrari action 44 HAMILTON Lewis (gbr) Mercedes GP MGP W07 actionduring 2016 Formula 1 championship at Melbourne, Australia Grand Prix, from March 18 To 20 - Photo Florent Gooden / DPPI[/caption]

Vettel másodszorra a 36. körben cserélt kereket, de a kiállása ezúttal nem ment simán a bal első gumi miatt. A német ekkor közepes keverékeket kapott. A 42. körben Hamilton ismét előzött. A brit a hazai sztár és a Red Bull mellett ment el és jött fel a második helyre. Ugyanezt tette meg a két Toro Rosso is, mely ha nagy nehezen is, de végül megette a Renault-t és az újonc Jolyon Palmert, akit így letaszítottak a pontszerző helyről. Max Verstappen végig nagyon ingerült volt, mert többször nem adtak neki engedélyt arra, hogy megelőzze a csapattársát. A holland sokat is káromkodott emiatt a rádión keresztül, miközben ő mutatta be a futam legnagyobb mentését. Hihetetlen volt az, amit megfogott a szuper-tehetség. A Toro Rossónak lesz egy komolyabb elbeszélgetése a két pilótával, miután csak sikerült összeütközniük. Carlos csúnyán elvékezte magát, míg Max már nem tudott mit tenni, és végül ő húzta a rövidebbet.

A másik Haas talpon maradt, olyannyira, hogy Romain Grosjean pontszerző lett. Ezzel az amerikai újonc már az első versenyén feliratkozott a pontszerzők közé, mely egyúttal egy történelmi pillanat is volt.

A végjáték Hamilton és Vettel csatáját hozta. A Mercedes versenyzője a végére a gumik elfogyni látszottak, és noha a Ferrari sztárja mindent megtett, túl sokat kockáztatott, és kicsúszott, így lemondhatott a második helyről. Seb már a rádióban bocsánatot kért a csapatától a hiba miatt.

A Williams is a pontszerzők között végzett. Felipe Massa az 5., Valtteri Bottas a 8. helyet tudhatta magáénak. A Force Indiától pedig Nicolas Hülkenberg gyűjthetett pár egységet a 7. pozícióban, míg a McLaren csak 14. lett Jenson Buttonnal.

A két legerősebb teljesítményt Ricciardótól és Grosjeantól láthattuk. A Red Bull és a Haas is nagyot ment ma.

Versenytáv: 307.574 km

Körrekord: Michael Schumacher - 1:24.125 (2004) (Ferrari)

Gumik

2016: Szuper-lágy (Q3), lágy (opciós), közepes (elsődleges)

2015: Kemény, közepes

2014: Kemény, közepes

Előző cikk A Spanyol Nagydíjig lehet dobálni az F1-es sisakfóliákat
Következő cikk Ricciardo majd kiugrik a bőréből - nem a 4. hely, hanem a Red Bull tempója miatt!