Ricciardo nyeri a szenzációs Kínai Nagydíjat, Verstappen nekihajt Vettelnek

2 évvel ezelőtt ezen a bizonyos napon Daniel Ricciardo élete legjobb versenyét abszolválta Sanghajban a Red Bull volánja mögött, miközben a holland csapattársa, Max Verstappen kiütötte Sebastian Vettelt, amivel nemcsak a saját, de a Ferrari versenyzőjének futamát is tönkretette.

Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing

Fotót készítette: Glenn Dunbar / Motorsport Images

A nagydíjat teljesen száraz körülmények között rendezték meg Sanghajban, a vártnál sokkal melegebb időjárás mellett. A levegő hőmérséklete 20°C körül alakult, míg az aszfalt a 40°C-ot is elérte, ami inkább a Ferrari malmára hajthatta a vizet, mely akkor különösen jó gumikezelést mutatott az SF71H-val a Mercedes W09-cel szemben, kivéve az évadnyitó Ausztrál Nagydíjat. Szombaton például az aszfalt hőmérséklete majdnem 25°C-kal volt kevesebb.

Kimi Raikkonen, Ferrari fans and banner
Kimi Raikkonen, Ferrari

Fotó készítője: Sutton Motorsport Images / sutton-images.com

Christian Horner, a Red Bull csapatfőnökének üzenete Ricciardónak és Verstappennek a verseny előtt:

„Volt egy megbeszélésünk, aminek az ideje alatt azt mondtam nekik: ’Tiszteljétek egymást, hagyjatok helyet egymásnak. Nem érdekel, mit csináltok a többiekkel, de csapatként dolgozzatok együtt’. Ma lehet szerezni pár pontot, jó versenyautónk van.” - mondta a Sky-nak.

Start: Sebastian Vettel, Ferrari SF71H leads
Start: Sebastian Vettel, Ferrari SF71H

Räikkönen jól kapta el a balesetmentes rajtot, a német csapattársa azonban kivédekezte a finnt, leterelve őt a pálya szélére. Emiatt Bottas és Verstappen is elment mellette. Hamilton nem lehetett túl büszke a startjára, és az első körben csak az 5. helyen állt, közvetlen Räikkönen mögött. Vettel kellően agresszív volt, és már az első métereken kitette a vállát, ami nem segített a csapattársának. Ezzel gyakorlatilag a "vadak" közé dobta a 2007-es bajnokot.

A top-csapatok közül a Red Bull kezdte meg a kerékcseréket, ráadásul egyszerre! Mivel nem túl szorosan követték egymást, lehetséges volt a gyors két kerékcsere ultralágyról közepesre. Egy körrel (19.) később Hamilton futott be. A Mercedesnél is hiba nélküli, és igen gyors volt a bokszkiállás a közepes gumikkal. A 20. körben Bottas a 2. helyről ment ki a gumikért. Valtteri is nagyon kevés időt volt a garázs előtt.

Vettel az élről a 21. körben abszolválta a cserét. A Ferrari nem volt olyan gyors, 2.8 másodperc alatt cserélték le a kerekeket, amivel elvesztették a vezető helyüket Bottasszal szemben. A Mercedes versenyzőjének kivezető köre rendkívül gyors volt, és ennek volt köszönhető a csere. Hiába volt 3 másodperces előnye a Ferrarinak a kiállás előtt, elvesztették azt.

Räikkönent a Ferrari taktikai okokból tartotta kint az erősen kopott lágy gumikon, mivel ezzel Bottas közvetlen mögé került. A „Jégembernek” nem volt más feladata, minthogy lassítsa a németeket, segítvén a csapattársának, aki már azelőtt ledolgozta a hátrányát.

Bottas a 27. kör elején előzte meg a küszködő Räikkönent, röviddel azután Vettel is elment a csapattársa mellett, mindenfajta gond nélkül. Ekkor már égetően közel volt egymáshoz a győzelemért harcoló két pilóta. A 28. körben Räikkönen megkapta a közepes gumikat, és többször már nem ment ki. A finn a 6. helyre esett vissza Ricciardo, Hamilton és Verstappen mögé.

A 30. körben a két Toro Rosso okozott problémát, elsősorban saját maguknak. Gasly és Hartley összeért egymással. A károk nyilvánvalóak voltak, de folytatni tudták a versenyzést. A 14-es kanyarban lévő törmelékek miatt a 32. körben beküldték a biztonsági autót. Ezt a Red Bull azonnal kihasználta a két versenyzőjével, akik lágy gumit kaptak az extra bokszkiállással.

Az élmezőnyből ezzel a lehetőséggel Bottas, Vettel, és Hamilton sem élt. A biztonsági autós fázissal azonban újra egymásra eshetett a mezőny, ami a Red Bull, Hamilton és Räikkönen számára is jó hír volt. A TOP-10 sorrendje az újraindítás előtt: Bottas, Vettel, Hamilton, Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Magnussen, Hülkenberg, Grosjean, Pérez.

A verseny a 35. körben folytatódhatott tovább, amivel gyakorlatilag egy új Kínai Nagydíj vette kezdetét. Az újraindításnál Hülkenberg azonnal előzött egyet, és feljött a 7. helyre. Magnussen bánta a Renault manőverét.

A 37. körben a közepes gumikon autózó Räikkönen újra visszaesett a 6. helyre, DRS nélkül. Ricciardo előzte meg őt egy igen látványos, és határozott manőver végén a gyorsabb lágy tappancsokkal.

A 39. körben Verstappen és Hamilton majdnem összeért egymással. Max milliméterekre volt ettől, majd lesodródott a pályáról, amivel elvesztette a 4. helyét. Ricciardo ezzel átvette a csapattársa pozícióját, aki kissé türelmetlennek tűnt, noha a tempója bőven megvolt a győzelemhez.

A 40. körben jött Ricciardo újabb nagy előzése. Hamiltont fékezte ki, és már ott is volt a harmadik helyen. A Mercedesnek esélye sem volt. Hamilton a 42. körben a másik Red Bullal szemben is elvesztette a csatát. Verstappen másodszorra már nem hibázott, és elment a szenvedő W09 mellett. Ricciardo még ebben a körben megszerezte a második helyet Vettel ellen.

A 44. körben jött az újabb Verstappen-hiba, amit nemcsak ő bánt, hanem Vettel is. A holland túlságosan is határozott akart lenni, és nekihajtott a Ferrarinak. A 7. helyre esett vissza a négyszeres világbajnok, míg a fiatal riválisa az 5. volt, de 10 másodperces büntetést kapott a baleset okozásáért.

A 45. körben Ricciardo emelte a tétet, és egy igen necces előzéssel rukkolt elő. Kemény volt az ausztrál, aki majdnem összeütközött a Mercedesszel, de az élre állt, és azzal a lendülettel el is húzott.

A 48. körben Verstappen újra elment Hamilton mellett a 4. helyért. A pontszerzők között végzett Hülkenberg, Alonso, Sainz és Magnussen is.

A versenyt végül teljesen megérdemelten a szárnyaló Ricciardo húzta be Bottas, valamint Räikkönen előtt. Verstappen az időbüntetésével lemaradt a dobogóról, pedig akár a győzelem is meglehetett volna, de a Red Bull 1-2 borítékolható volt, ha nem hibázik, különösen Vettelnél, aki így csak 8. lett. Még Alonso is elment mellette egy agresszívebb előzéssel.

A két finn szoros befutót ment. A fiatalabbik végzett előrébb, addig Hamilton számára az volt a legfontosabb, hogy hozott pár fontosabb pontot a közvetlen riválisán.