Nosztalgia

Retro: A Red Bull Racing debütálása a Forma-1-ben

2005. március 5-én egy új név érkezett a Forma-1 szezonnyitó versenyére Ausztráliába. A Red Bull Racing a Jaguar jogutódja lett, és a Milton Keynes-i csapat gyorsan letette a névjegyét a sportban.

David Coulthard

Fotót készítette: XPB Images

2004-ben a Ford új vezetése úgy döntött, hogy kivonulnak a testvércég Jaguarral a Forma-1-ből, 5 sikertelen ámde rendkívül költséges szezon után, melyek során egyszer sem végeztek előrébb, mint 7. a konstruktőri bajnokságban.

Dietrich Mateschitz, a Red Bull osztrák vezérigazgatója akkor már 10 éve aktívan szerepet vállalt a Forma-1-ben, mint a Sauber szponzora és később társtulajdonosa. A célja azonban egy saját csapat volt. Ahogyan letarolta az üdítőital piacot a Red Bullal, hasonló hódításra készült az F1-ben is.

Miután sikertelenül próbálta megvásárolni az Arrows-t, Mateschitz figyelme a Jaguar felé fordult. A Ford minden áron meg akart szabadulni a korábban Stewart néven futó gárdától, úgyhogy Mateschitz gyakorlatilag fabatkáért tudta megvenni a csapatot, és létrejött a Red Bull Racing.

Christian Klien, Red Bull Racing RB1

Fotó készítője: Sutton Images

A megállapodás 2004 novemberében született, ezért a 2005-ös évet az eredetileg Jaguarnak tervezett karosszériával kezdte a Red Bull. A Cosworth motorokat szintén megtartották az évre. David Coulthard és Christian Klien lettek a csapat pilótái. A csapatfőnök a fiatal Formula 3000-es csapatfőnök Christian Horner lett, akit a tanácsadó Helmut Marko ajánlott be a csapathoz.

A két Red Bull RB1 frissítőnek ható, de egyből ikonikussá váló festéssel érkeztek meg az Albert Parkba. A Jaguar az előző szezonban is 7. lett a konstruktőrök között, ezért nem voltak nagy elvárások a csapattal szemben, 2005-öt még átmeneti évnek szánták.

Ennek ellenére a tesztpilótájuk, Vitantonio Liuzzi a pénteki első szabadedzésen a legjobb időt futotta az átfestett Jaguarral. A 2005-ös év különleges év volt a Forma-1-ben, amikor a versenyhétvégén két időmérőt is tartottak, szombat délután és vasárnap reggel is, és a kettő együttesen adta a rajtpozíciót. Ezt mindössze 6 futam eltörölték, a nézők és a média általános elégedetlensége miatt.

Az első időmérő egy félig nedves pályán kezdődött, és hatalmas viharban ért véget, ami megkeverte a kártyákat. Coulthard és Klien is jóval lassabb volt, mint az élmenő Giancarlo Fisichella a Renault-val, de több favoritnak, a Ferrarikkal és a McLarenekkel együtt még rosszabb körülmények között kellett megfutniuk a gyors körüket. Coulthard és Klien végül az 5. és 6. helyet szerezték meg.

A vasárnapi verseny rajtjánál Coulthard egy jó rajtot követően egyből feljött a 3. helyre, megelőzve Villeneuve Sauberjét, és Webber Williamsét, Klien a mezőny közepén tartotta magát. A száraz pályán a hátulról rajtoló élcsapatok elkezdtek átvágni a mezőnyön, Coulthardot is megelőzte Alonso és Barrichello. Coulthard végül 4. helyen végzett, Klien pedig a 7. lett, így kettős pontszerzéssel mutatkozott be a Red Bull a sportban.

A sajtó is el volt ragadtatva a Red Bull bemutatkozásától. A szakértők szerint a Jaguar és a Ford öreges arculatát hamar felváltotta a Red Bull fiatalos és fesztelen képe, és persze az osztrákok elképesztő marketing gépezete. A Red Bull más volt, mint a többi gyártó. Nagy motorhome és vendéglátóhelyek a paddockban, fényűző partik, a Red Bullletin életmódmagazin.

Az istálló második évében Coulthard megszerezte a Red Bull első dobogós helyezését, ahova Superman palásttal állt fel, mivel akkor reklámozták a DC új filmjét. A futam előtt Coulthard fogadást kötött Hornerrel, miszerint, ha dobogós helyet ér el a futamon, akkor Hornernek meztelenül bele kell ugrania pálya melletti uszodába. Horner ezt teljesítette is, egy piros Superman-köpennyel maga körül.

Christian Horner ugrik a medencébe a 2006-os Monacói Nagydíj után

Fotó készítője: Red Bull GmbH and GEPA pictures GmbH

Ez is az egyik példája annak, hogy a Red Bull mekkora felfrissülést hozott a Forma-1-be a capat korai időszakában. Ahogyan a csapat egyre komolyabb világbajnoki szereplővé vált, a „szórakozásnak” helyet kellett adnia a profi komolyságnak.

2020-ban a csapat már a 16. szezonjára készül a Forma-1-ben, és ez is bizonyítja, hogy Mateschitz sikeréhsége nem hagyott alább a sikeres energiaitalos vállalkozásával.

A Red Bull különleges és innovatív felfüggesztése a Forma-1-ben, mely még sokat hozhat számukra, különösen, ha Max Verstappen képes lesz harcban lenni a címért a Mercedes és a Ferrari ellen.

Előző cikk 5 F1-es versenyző, aki nagyot villanthat az évadnyitó Ausztrál Nagydíjon
Következő cikk A Mercedes ellenintézkedéseket vetett be, hogy javítson az F1-es motorján