Pontosan mik is voltak Ricciardo problémái Monacóban?!

Daniel Ricciardo a pole pozícióból rajtolhatott a Monacói Nagydíjon, csakhogy az első kiállását követően az MGU-K megadta magát. Ez még több problémát generált.

Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing, celebrates in Parc Ferme

Fotót készítette: Steven Tee / Motorsport Images

Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB14
Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing, with his trophy
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB14, leads Sebastian Vettel, Ferrari SF71H
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB14, leads Sebastian Vettel, Ferrari SF71H, Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09, Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H, at the start of the race
Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing celebrates with the team in the Red Bull Racing Energy Station swimming pool
Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing RB14, leads Stoffel Vandoorne, McLaren MCL33
Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing, is sprayed with Champagne
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing, celebrates victory in the swimming pool on the Red Bull Energy Station
Race winner Daniel Ricciardo, Red Bull Racing in the Press Conference

Red Bull bizonyult a leggyorsabbnak a Monacói Nagydíjon. Kétségtelenül a hétvégén a bikákat kiáltották ki favoritnak. Ricciardo minden edzésen a leggyorsabb időt húzta be, ahogy az időmérő összes szakaszában is ő végzett az élen. Miután simán el is rajtolt, és az élen maradt, egy könnyed vasárnapi autókázás elébe nézett a győzelemért. A 12. körtől Sebastian Vettelt is lerázta - épp abban a pillanatban, amikor a harmadik helyen haladó Lewis Hamilton kiállt. Három kör alatt az ausztrál előnye Vettel előtt 1,9 másodpercről 3,6 másodpercre nőtt. Vettel 16. körben megejtett kiállását egy körrel később Ricciardo is követte. Így az abroncsok terén egyenlő esélyeik lettek.

Ricciardo ezt követően a 26. körig mindent kézben tartott. Ekkor ugyanis pánik tört ki a Red Bull garázsában. "Gázt adtam, és olyan érzés volt, mintha csak a motorerő fele állna rendelkezésemre." - számolt be a történtekről az ausztrál. Az MGU-K feladta a szolgálatot. Ez a hibridrendszer azon része, mely a kinetikus energiavisszanyerésért felel. Mindez a kigyorsításkor 163 extra lóerőt jelent. A Red Bull tehát komoly probléma elé nézett. "A mérnökök számításba vették, hogy a motor akár meg is sérülhet." - mondta a csapatfőnök, Christian Horner - "Azt mondtam, folytassuk. Monacóban nem könnyű feladni, amikor az élen autózol."

Egyedül a belső égésű motor teljesítményével Ricciardo egy könnyed áldozat lett volna az F1-es versenynaptár bármelyik másik helyszínén - állapította meg a német Auto, Motor und Sport. Csak az év leglassabb és legszűkebb pályáján nem. Az ausztrál bravúrosan oldotta meg a feladatot. Úgy, hogy visszaesett és csak 1:19-es köröket ment.

Összehasonlításképp: a 13. körben futotta meg a leggyorsabb körét 1:15.562-vel. A 28 éves versenyző azonban nem ingott meg, és végig menedzselte az erőforrást, a gumikat és a fékeket. Mindeközben biztos távolságot tartott Vettelhez képest.

"Minden kör, amikor a problémái nem rosszabbodtak, egy kisebb győzelemmel ért fel." - ismerte be a csapat. A Red Bull azt javasolta versenyzőjének, hogy többnyire hatodikban menjen. Ennek semmi köze nem volt a váltóproblémákhoz. "Tájékoztattuk róla, hogy az alacsonyabb fokozatokban érheti el a legmagasabb motorteljesítményt."

A problémák rendkívül súlyosak voltak. Nem csak a motorteljesítmény szállt el. MGU-K nélkül, mely fékezéskor kvázi le is lassítja az autót, a hátsó fékek túlmelegedtek. Emlékezzünk vissza a 2014-es Kanadai Nagydíjra. Akkor elszállt az MGU-K a két Mercedesben, és Lewis Hamiltonnál a hátsó fékek túlmelegedtek. Ezzel ennyi is volt számára a verseny. Nico Rosbergnek a tempóját le kellett lassítania, és Ricciardo nyert.

Mielőtt a fékek lángra kaptak volna, az ausztrál állított a fékeloszláson. "Hat vagy hét százalékkal előreállítottam. Normál esetben egy egész verseny alatt mindössze egy vagy két százalékot változtatunk - csak összehasonlításképp."

A nehézségek ellenére Ricciardo mégis megszerezte az áhított győzelmet. Az elsőt Monacóban. A bajnoki pontversenyben pedig előreugrott a harmadik pozícióba.

Előző cikk Ricciardo: még legalább egy pályán nyernünk kell a szünet előtt
Következő cikk Ocon fékproblémával lett hatodik, Perez versenye a kiállásnál ment el