Forma-1 Bahreini teszt 2023

Perezé a harmadik tesztnap legjobb ideje, Bottas a Ferrarik előtt!

A Forma-1 2023-as szezonjának harmadik tesztnapját a Red Bull pilótája, Sergio Perez zárta az élen a Mercedes hétszeres világbajnoka, Lewis Hamilton és a délelőtt még műszaki hiba miatt kiállni kényszerülő Valtteri Bottas előtt.

Sergio Perez, Red Bull Racing RB19

Installációs körökkel indult az utolsó bahreini tesztnap délutáni felvonása, ahol délelőtt Leclerc volt a leggyorsabb, Valtteri Bottasnak pedig technikai probléma miatt félre kellett állnia az Alfa Romeóval.

Délután először az Alpine és a Ferrari jött ki a pályára, majd a többi autó is kijött. Csak Perez, Albon és Bottas csinálja végig a tesztnapot, a többi istállónál az ebédszünetben pilótacsere történt.

Magnussen, Hamilton is Sainz is futott egy-egy mért kört, de ezek az idők még messze voltak a legjobb délelőtti köröktől. Az első igazán versenyképes kört Perez teljesítette, aki 1:31.714-et futott a C3-as gumikon.

Hamilton a 4-es kanyarnál hibázott, Alonso pedig az első körével a hetedik pozícióba jött fel. A következő percek meglehetősen nyugodt mederben teltek, csak Albon, Alonso, Magnussen és Cunoda volt kint a pályán.

Érdekes összehasonlításra adott esélyt az, hogy a második mért körét Alonso és Sainz szinte egyszerre teljesítette, azonos gumikkal. Mindketten ugyanúgy belerontottak a 11-es kanyarba, az Aston Martin pilótája pedig végül 2 tizeddel gyorsabb volt, de így is messze voltak Pereztől, aki azonos gumin 5 illetve 7 tizedet adott a spanyol duónak.

Sainz ezután több mért kört is ment a C4-es gumikon, először 14 századmásodperccel, majd következő nekifutásra 12 ezreddel érkezett Leclerc mögé, holott a körülmények már jobbak voltak. Hamilton eközben a C3-ason jött föl a hatodik helyre, majd nem sokkal később javítva az ötödik helyet szerezte meg.

Ezután Alonso döntött úgy, hogy ideje megnézni a lágyabb keverékeket is, a C4-est tette fel és a negyedik helyre javított, hátrébb taszítva az eggyel keményebbeken autózó Perezt, majd egy nyugodtabb időszak következett.

Némi kavarás után Hamilton is feltette a C4-eseket és rögtön első körével feljött az első háromban, két tizeddel a nap addigi legjobb idejét futó Leclerc mögé. Perez is akart egy hasonló lágy gumis kört menni, azonban az utolsó kanyarban Sainz kicsit feltartotta, így nem tudott javítani a C3-asokon elért időn.

A következő körén aztán már javított a mexikói, bár itt is rontott, ennek ellenére a harmadik helyet szerezte meg. Hamilton azonban ekkor már a még lágyabb, C5-ös gumikat nyüstölte, sikerrel, két és fél tizedet vert Leclerc-re. Perez sem maradt azonban rest, egy új szett C4-es segítségével megelőzte a Mercedes pilótáját, 165 ezredet adva neki. Hamilton ezután javított és 48 ezredre faragta a hátrányát.

A középcsapatok is egyre többet tették fel ekkor már a piros oldalfalú abroncsokat, ennek köszönhetően Juki Cunoda a C4-eken bekormányozta az AlphaTaurit az 5. helyre, a szakasz nagy részében versenyszimulációt futó Kevin Magnussen pedig előbb a 8., majd a 6. időt futotta meg, ezt a helyet nem sokkal később Valtteri Bottas vette el tőle, ugyanolyan keverékeken, mint Cunoda.

A Red Bullnál eközben kerékcsere következett és Perez megmutatta a foga fehérjét, három és fél tizedre növelte előnyét Hamiltonnal szemben, aki mögé feljött a leglágyabb gumikat megkapó Bottas, bár lemaradása elég tetemes, fél másodperc volt a keményebbeket használó Perezhez képest.

Bottas mögött a két Ferrari sorakozott fel, akik közül Sainz nem a gyorskörök hajhászásával töltötte az idejét, így némileg érthető, hogy miért tudott belopakodni eléjük a leglágyabb gumikon az Alfa Romeo. Sainz mögött Cunoda és Magnussen érkezett.

Ezután már főleg hosszabb és lassabb etapokkal szórakoztatták mérnökeiket a versenyzők, ebben egyébként ma különösen a Haas pilótái jeleskedtek, Hülkenberg 77 körére csak délután Magnussen közel százat pakolt rá.

Velük szöges ellentétben a McLarenek, akik mindhárom nap küszködtek az MCL60 tervezési hibái miatt, szombaton sem érték el a száz kört és főleg a szerelők számára volt ez igazi teszt, a versenyzők pedig türelemjátékot játszottak.

A végén a rajtszimuláció után még volt egy-két érdekes pillanat, Bottas kicsit túl lelkesen állt a feladathoz, majdnem belehajtott Lando Norrisba és Perez ellen is egy elég vakmerő, de tét nélküli manővert mutatott be.

A tesztek végeztével egyelőre tehát nagyon úgy tűnik, hogy a Red Bullnál minden a terv szerint halad, de a jövő heti Bahreini Nagydíjra - amelyről természetesen be fogunk számolni - minden borulhat, amikor mindenki a 100%-ot hozza ki az autóból.

A harmadik tesztnap teljes eredményét alább láthatjátok, ha pedig élő szöveges közvetítésünkre vagytok kíváncsiak, azt itt tudjátok elolvasni. Találkozunk jövő hétvégén!

Előző cikk Ocon magabiztos: Nem a 4. hely a cél a bajnokságban!
Következő cikk A szimulátor fogja eldönteni, hogy Stroll képes lesz-e rajthoz állni