A hétvége, amikor Pastor Maldonadónak minden összejött

A március kilencedikén született Pastor Maldonado a nevelőszériákban még ígéretesen teljesített, aztán a Forma-1-ben viszont sosem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket. Volt viszont egy hétvége, amikor minden összejött.

podium and results, 1st place Pastor Maldonado, Williams F1 Team with 2nd place Fernando Alonso, Scu

XPB Images

Mindenki tudja, milyen véget ért (egyelőre) a venezuelai Pastor Maldonado karrierje. Ráragasztották az őrült, a mániákus, a közveszélyes és még ki tudja, milyen jelzőt, nagyrészt persze megérdemelten. Pedig úgy nézett ki, hogy príma kis versenyző lehet belőle, ugyanis egészen kiváló eredményeket tudott felmutatni a nevelőszériákban.

Pedig ígéretesen indult

Pastor Maldonado, Williams FW33 gets out of his car to walk back to the pits

Pastor Maldonado kapcsán alighanem szinte mindenkinek az ilyen és ehhez hasonló képek jutnak először eszébe

2006-ban például harmadik lett a Formula Renault 3,5-es kategóriájában (Alx Danielsson és Borja García mögött), 2007-ben pedig rögtön első évében futamot tudott nyerni a GP2-ben, a monacói versenyen. Ezt követően aztán szép lassan belenőtt a sorozatba, 2008-ban ismét nyert egy futamot, viszont már a teljes szezonban itt versenyzett, így ötödik lett. 2009-ben egy kis visszaesés következett, hiába nyert immár két futamot, 2010-ben viszont már öt alkalommal is ő végzett az élen, így "semmi sem mentette meg" őt a bajnoki címtől, ráadásul egész komoly verést mért a második Sergio Pérezre és a harmadik Jules Bianchira. Maldonado ebben a szezonban 87 pontot szerzett, tőle tizenhattal maradt el Pérez, Bianchi hátránya pedig már harmincöt pont volt.

Maldonadónak tehát egyenes útja vezetett a Forma-1-be, sőt, kimondottan jó ülést kapott 2011-ben, és a Williams versenyzője lett. Első szezonjában még védhető volt a teljesítménye, ugyanis a gyengécske Williamsszel pontot tudott szerezni, ráadásul nem is maradt el sokkal veterán csapattársától, Rubens Barrichellótól, aki abban a szezonban négy ponttal zárt.

2012 és az a bizonyos tökéletes hétvége

2nd place Fernando Alonso, Scuderia Ferrari and 1st place Pastor Maldonado, Williams F1 Team
Maldonado minden gond nélkül tartotta maga mögött Fernando Alonsót (pirosban)

2012-ben a szép lassan magának igencsak kétes hírnevet szerző venezuelai versenyző egy egészen szürreális szezont futott. Mindössze ötször tudott pontot szerezni, ebből az egyik egy kilencedik hely volt, kétszer nyolcadikként ért célba, és volt egy ötödik helye is.

Négy pontszerző hely tehát megvan, már csak eggyel tartozunk. Az ötödik, eddig még nem említett pontszerzése során, a szezon ötödik versenyén, a Spanyol Nagydíjon minden összejött neki. Az első két szabadedzésen még csak akklimatizálódott, aztán a harmadiknál már látszott, hogy valami valami van a levegőben, ugyanis második lett.

Ezt aztán megismételte az időmérő edzésen is, ahol annak ellenére, hogy fél másodperccel lemaradt Lewis Hamilton mögött, az angol mellé, az első sorba kvalifikálta magát. Maldonado aztán az időmérő végén váratlan ajándékot kapott, ugyanis Hamiltont elmeszelték amiatt, mert nem volt elég benzin az autójában a bokszutcába való visszatéréskor. A McLaren versenyzőjét így a rajtrács legvégére száműzték, Maldonado pedig eggyel előrébb csúszott, és a pole-pozícióból várhatta a piros lámpák kialvását a futam megkezdése előtt.

Később aztán a futamon sem talált legyőzőre, hiába üldözte őt bőszen Fernando Alonso és a két Lotus, Kimi Räikkönen, illetve Romain Grosjean is. Előbbi két világbajnok több, mint három másodperccel maradt le a leintéskor a venezuelai mögött, Grosjean hátránya már tizennégy másodperc volt, az ötödik helyen Kobajasi Kamui pedig már több, mint egy perccel Maldonado mögött ért célba. Emlékezetes kép volt, ahogy a második és harmadik helyen végző Alonso és Räikkönen a vállukra kapják Maldonadót, aki így örült élete első, és mint később kiderült, egyetlen győzelmének.

Néhány pontszerzés és más semmi

Pastor Maldonado, Lotus F1 Team
(Eddigi) utolsó versenyhétvégéjén, a 2015-ös Abu-Dzabi Nagydíjon

Sokan arra számítottak, hogy Maldonado a győzelem hatására kissé érettebben fog majd versenyezni, és fejben is felnő a feladathoz, nem csak nyers gyorsaságban, azonban nem így történt. 2013-ban, utolsó williamses évében mindössze egy ugyanolyan teljesítményre volt képes, mint újoncszezonjában, ez az egyetlen pont pedig nem volt elég ahhoz, hogy megtartsa helyét a csapatnál.

2014-ben a komoly anyagi nehézségekkel küzdő Lotushoz szerződött, ahol jól jött az a zsíros szponzorpénz, amit a venezuelai állami olajcég, a PDVSA révén le tudott tenni a csapat asztalára. Az előrelépés itt sem történt meg, első lotusos évében ugyanúgy egyszer tudott pontot szerezni, mint 2013-ban. Utolsó szezonja volt az, amikor a legtöbb alkalommal tudott pontszerző helyen befejezni futamot (6) és a legjobb összetett pozíciót szerezte (14.), de amikor a Renault 2016-ra gyári csapatot csinált a Lotusból, egy ilyen pedigrével nem tartottak igényt a szolgálataira.

Mások voltak az elvárások, ezeknek pedig nem tudott megfelelni. Hiába volt GP2-es bajnok és verte meg az azóta is stabil F1-esnek számító Sergio Pérezt, az a spanyol győzelem csak egy felvillanás volt F1-es karrierjében, amit sosem tudott még csak megközelíteni sem. Nyilvánvalónak tűnt, hogy egy idő után már csak a bankszámlája tartja őt a Forma-1-ben, azonban amikor egy versenyző idáig eljut (mert soha nem is volt jobb, vagy csak mert nem tudott átlépni egy bizonyos szintet), az már régen rossz.

Előző cikk Bottas elárulta: a Mercedes programja szerint nem mehetnek időmérős kört a teszteken...
Következő cikk Amikor a Ferrari 2008-as F1-es gépével küldheted neki a valóságban