Mit érdemes tudni a Williamsszel debütáló Jack Aitkenről?

Nemcsak George Russell, hanem Jack Aitken is nagy lehetőség előtt áll a hétvégén: előbbi a Mercedesszel állhat rajthoz a Szahír Nagydíjon, míg utóbbi a Williams csapatával debütál a Forma-1-ben.

Jack Aitken, Williams Racing Test Driver

Sam Bloxham / Motorsport Images

Mivel Lewis Hamilton koronavírus-tesztje pozitív lett, George Russell ugorhat be a Mercedes W11-be, ezzel pedig komoly esélyt kapott arra, hogy megszerezze első F1-es pontjait, dobogóját és esetlegesen futamgyőzelmét.

Russell helyén pedig a Williams tartalékversenyzője, Jack Aitken fog versenyezni, aki idén az F2-ben versenyez a Campos Racing csapatával, ahol pillanatnyilag a tabella 14. helyezését foglalja el. Az alábbiakban összeszedtük, mit érdemes tudni a brit-koreai versenyzőről.

A brit és koreai állampolgársággal is rendelkező Aitken az átlaghoz képest relatíve későn, 11 évesen kezdett el gokartozni, majd 17 évesen ült át formulaautókba. 2013-ban második lett a Formula Renault 2.0 észak-európai sorozatában, majd 2014-ben a Formula Renault 2.0 Európa-kupában folytatta, ahol első évében hetedik lett, második évében pedig megnyerte a szériát.

21 évesen a GP3-ban folytatta karrierjét, ahol 1 győzelemmel és 3 dobogós helyezéssel lett ötödik a sorozatban, majd második évében második lett, egyedül George Russell végzett az 1 győzelmet, 2 pole-t és 6 dobogót szerző pilóta előtt.

2018-ban, 23 évesen jött a következő lépcső, a Formula 2. Itt George Russell volt a csapattársa, aki rögtön első F2-es évében bajnok lett, Aitkennek viszont egy sprintversenyes győzelemmel kellett megelégednie, Russell pedig 10-2-re verte az időmérőkön is (középérték: 0,567 másodperc).

Aitken második F2-es éve már sokkal jobban sikerült: ötödik lett a pontversenyben, háromszor győzni tudott, egyszer pole-t szerzett, a dobogóra pedig hétszer állhatott fel. A szezon folyamán megfordult mellette Dorian Boccolacci, Marino Sato és Arjun Maini is, Aitken viszont mindegyikőjüknél sokkal gyorsabb tudott lenni.

A 2020-as szezon már nem alakult ennyire fényesen a 25 éves pilóta szempontjából: maradt az F2-ben a Campos Racinggel, a csapattársa Guilherme Samaia lett, akit bár rendkívül simán ver csapaton belül, azonban mindössze a 14. helyen áll a pontversenyben, a csúcsot pedig két harmadik hely jelenti számára.

Most pedig lehetőséget kap a Williamsnél a Szahír Nagydíjon, a grove-i alakulat kocsija pedig nem ismeretlen számára, hiszen a Stájer Nagydíj első szabadedzésén már vezethette az autót. A 89-es rajtszámmal induló pilótának nem az volt az első F1-es élménye, mivel már 2017 szeptemberében lehetőséget kapott a Renault-tól, hogy tesztelje a Lotus E20-at.

Beszélt egymással a két ferraris Vettel panaszkodása után…

A 2020-as Indy 500-on meglepő módon Takuma Sato lett a végső győztes. A körülmények a kezére játszottak, hiszen többek között Spencer Pigot óriási balesetet szenvedett a futam késői szakaszában, a fallal való érintést követően nagy erővel a bokszutca bejáratának csapódott.

Előző cikk SZAVAZÁS: Jól döntött a Haas Schumacher és Mazepin leigazolásával?