Mindössze 225 kerékcsere volt az első hat futamon: egyszerűbb tartós gumit gyártani

Dénes Gergely
Szerző: Dénes Gergely
2015. jún. 3. 18:21

A Pirelli 2011-ben tért vissza a Forma-1-be, elég nehezen tudnak a mezőny kedvében járni: idén a túl kemény abroncsokat kifogásolják, melyeket nehezen lehet felmelegíteni, ráadásul nagyon tartósak, Ausztráliában és Monacóban is csak egy-egy csere volt versenyzőnként. A cég elnöke elmondta, könnyebb tartós köpenyeket csinálni, mint olyat, ami kontroláltan bírja egy bizonyos távig, biztosan teljesítve az etapot.

2011 óta nem volt olyan kevés csere az első hat verseny alatt, mint idén: 225, a rekordév 2013 volt 375-tel.  Két éve 31 csere volt Monacóban, Barcelonában pedig 83. Még a visszatérés évében is 337 csere volt, idézte fel az auto motor und sport. Tavaly 261 cserét jegyeztek fel és öt áthajtást, szintén a Melbourne-Monaco időszakban.

Tavalyhoz képest 36-tal csökkent a boxlátogatások száma, ez köszönhető az új karkasszal ellátott, ellenállóbb hátsó gumiknak, és annak, hogy két autóval kevesebb van a rajtrácson. A negatív rekord Ausztrália 17 cserével, a legtöbbször Bahreinben dolgoztak a szerelők, összesen 50 alkalommal. Melbourne és Monaco révén már két olyan verseny is volt, ami egycserésnek bizonyult.

&feature=youtu.be&t=29m20s*

Az egyetlen háromcserés verseny Malajzia volt, igaz, Vettel két cserével húzta be a győzelmet. Korábban még Barcelona is háromcserés volt, idén már csak hatan álltak ki három alkalommal a 20 versenyzőből. Monacóban is a túl kemény abroncsokra panaszkodtak, hiába volt a lágy-szuperlágy páros bevetésen. Rosberg szerint a biztonsági autó alatt jéghidegek voltak a gumik, kicsit tartott attól, hogyan melegíti fel őket ismét. Többen úgy vélik, az idei szuperlágy a tavalyi lágy megfelelője, Raikkonen egy körön küzd a gumikkal.

"Egyszerűbb olyan gumikat fejleszteni, melyek kibírnak egy versenytávot, semmint olyat, ami kontrolálható és biztosan csak 10, 20, vagy 30 kört bír"- mondta Marco Tronchetti Provera, a Pirelli elnöke. A cég leghamarabb év végén fogja átgondolni a filozófiát, de általában teszik, amit kérnek tőlük.

Következő Forma-1 cikk
17 évesen kinek van ennyire jó élete? Verstappen azt csinál, amit csak akar

Világszenzáció lenne: két női versenyzővel az F1-es rajtrácson a Haas! Danica és Susie!