Michael Schumacher Spa-Francorchamps igazi királya: Egy egészen hihetetlen karrier a német legenda neve mellett

A hétszeres világbajnok mindig különleges kapcsolatot ápolt a belga pályával, hiszen a hosszú, közel húsz éven át tartó pályafutása számos mérföldkövét itt érte el.

Szerző: Móré Dániel

1991-ben a forma 1-es pályafutása első versenyét rögtön Spában futotta a Jordannel. Ez egy kivételes lehetőség volt, ugyanis a csapat addigi pilótája, Bertrand Gachot rövid időre börtönbe került, és Eddie Jordannek új versenyző után kellett néznie. Amikor kiválasztotta, nyilván tudta, hogy gyors, de azt nem, hogy ennyire. Bár a pályától Schumi akkor 100 km-re lakott, még soha nem vezetett rajta. Ehhez képest az ott tartózkodó újságírók szerint már a hatodik körében padlógázzal vette be a híres Eau Rouge kanyart, amit összehasonlításképp a veterán olasz csapattársa, Andrea de Cesaris soha nem mert megcsinálni F1-es autóval. Az ez után következő időmérő edzésen pedig már tisztán látszott, hogy igazi tehetség. Hetedik helyre kvalifikálta magát az időmérőn a nem túl acélos Jordannel, úgy, hogy a rendkívül tapasztalt csapattársának, Andrea de Cesarisnak több mint 7 tizedet adott. Erre még maga Ayrton Senna is azt monda, hogy „Ezen a pályán, élete első Forma–1-es időmérő edzésén csakis egy rendkívül tehetséges versenyző szerezhette meg a hetedik helyet.” A futam már nem alakult ilyen szerencsésen. A rajtnál bár előrejött egy helyet, pár kanyarral később kénytelen volt kiállni kuplunghiba miatt. Összességében a bemutatkozás így is kiváló volt, mert a verseny után egyből szerződést ajánlott neki Flavio Briatore csapata, a Benetton, ahol később két világbajnoki címet is nyert a német legenda.

Az 1992-es versenyen megszületett a várva várt első győzelem az F1-es karrierjében, amihez később még 90 társult. Schumacher a harmadik helyről várta a rajtot Mansell és Senna mögött. A rajtnál a pálya „még csak” nedves volt, de később eleredt az eső. Csak Senna nem állt ki esőgumikért, abban bízva, hogy az eső hamarosan eláll. Nem így történt, ezért a kiállás után csak jelentős hátrányban tudott visszatérni a pályára. A sorrend ekkor Mansell-Patrese-Schumacher volt. Ezután jött csak az igazi fordulat! Az eső alábbhagyott, majdhogynem elállt, és Schumi kiváló taktikai érzékkel kijött száraz-pályás gumikért. A két Williamses, Mansell és Patrese túl sokáig várt a kiállással, és csak Schumacher mögé tudtak visszatérni. A brit istálló pilótái megpróbálták utolérni Schumit, de mindkettőjüket technikai hiba hátráltatta. Végül Schumacher 36 másodperces előnnyel nyert Mansell és Patrese előtt, megszerezve élete első Forma–1-es futamgyőzelmét.

Schumacher a versenyre visszaemlékezve ezeket mondta: „Nem is tudom miért, de valahogy a kezdet kezdetétől fogva nagyon jó volt a hangulatom aznap” „Amikor a bemelegítésen bent ültem a Benetton motorhomejában, váratlanul arra gondoltam, hogy ma akár nyerhetek is; ezt magam sem tudtam, egész egyszerűen így éreztem.”

&feature=youtu.be&t

1993-ban a Williamsek verhetetlenek voltak. Schumacher ugyancsak a harmadik helyről indult, mint tavaly, és ugyancsak egy flúgos futam kellett volna ahhoz, hogy nyerni tudjon. Ez most sajnos nem jött össze, de a két Williams közé így is be tudott férkőzni. Prost kerékcseréjét elrontották, így visszaesett harmadiknak. A futamot Damon Hill nyerte, mögötte kicsivel több, mint 3 másodpercre futott be Schumi.

A ’94-es futam is hordozott magában érdekességeket bőven. Schumacher pazar versenyzéssel fölényes rajt-cél győzelmet aratott. Vagyis nem, mert a futam után a FIA emberei vékonyabbnak találták a padlólemezét a kelleténél, ezért kizárták a versenyből. A Benetton szerint az elvékonyulás mindenképp Schumi verseny közbeni kicsúszására volt visszavezethető, de a döntés végleges volt.

Az 1995-ös Belga Nagydíjat joggal nevezhetjük Michael Schumacher egyik legjobb versenyének. A futam rajtját csak a 16. helyről várhatta, de pont ez is teszi naggyá a versenyét. A verseny elején hamar feltornázta magát az élmezőnybe, de aztán eleredt az eső. Az előtte lévő Hill kiállt esőgumikért, de Schumi maradt slickeken. Hill körönként 6 másodperccel gyorsabb volt Schumachernél, aki tudta is őt tartani, addig, amíg ki nem csúszott. Ezután a pálya száradni kezdett, ezért Hillnek ki kellett állni száraz-pályás gumikért. De jött az újabb fordulat! Bejött a biztonsági autó, mert leszakadt az ég. Schumi és Hill is esőgumikra váltott, de Schumi vissza tudott térni Hill elé. A befutó Schumacher-Hill-Brundle sorrendben történt.

1996-ban már Ferrarival tudott győzni. A harmadik helyről indulva tökéletes versenyt futott az esős körülmények között, és 44 kör után őt intette el először a kockás zászló Villeneuve és Hakkinen előtt.

’97-ben a vizes-száraz futamon a harmadik helyről indulva fölényesen nyert Fisichella és Frentzen előtt.

1998-ban nem sikerült a győzelem, sőt a pontszerzés sem. A szakadó esőben megrendezett futam első rajtjánál egy igen emlékezetes tömegbaleset történt, amiben szinte az egész mezőny odaveszett. Szerencsére mindenki megúszta sértetlenül, és mehettek a versenyzők a tartalékautójukért. Az új rajtnál Hakkinen kiesett, így Schumacher zavartalanul száguldhatott a győzelem felé. Csakhogy az egyik lekörözésnél hátulról nekiment David Coulthard autójának. (DC évekkel később beismerte, hogy miután Schumi mögé ért, ő elemelte a lábát a gázról, és a német ezért rohanhatott belé a rossz látási viszonyok mellett.) Három kerékkel még beautózott a boxba, és miután kipattant a Ferrariból, egyből Coulthard boxához ment. „Schumacher megy Coulthardhoz, Schumacher megy Coulthardhoz, szerintem izgatott!”- így kommentálta az eseményeket Palik Laci a magyar közvetítésben. A verekedést csak a Mclaren csapat tagjai akadályozták meg. A futam egyébként a Jordan kettős győzelmével zárult Hill-Ralf Schumacher sorrendben. A harmadik Jean Alesi lett.

A ’99-es futamot a lábtörése miatt ki kellett hagynia, de 2000-ben újult erővel szállt harcba Hakkinen ellen. A futamot igazi izgalmak tarkították, Schumi a 4. helyről rajtolva az élre állt, majd Haikkinen egy parádés lekörözés közbeni előzéssel vette át tőle a vezetést. Schumi ezúttal 2. lett Hakkinen mögött és testvére, Ralf előtt.

2001-ben már négyszeres világbajnokként várhatta a rajtot a harmadik helyről. Egyből lerajtolta a két Williamst, és magabiztosan vezetve nyert Coulthard és Fisichella előtt.

2002-ben is ő nyert egyszerű rajt-cél győzelmet aratva. Az első három helyezett Schumacher-Barrichello-Montoya sorrendben futott be.

2003-ban a Belga Nagydíj elmaradt; 2004-ben pedig második lett a második helyről rajtolva. Ez volt élete legörömtelibb második helye, hiszen itt, Spában biztosította be a hetedik világbajnoki címét. Igazi örömmámorban tört ki mind ő, mind a Ferrari. A futamot Raikkonen nyerte, a harmadik csapattársa, Barrichello lett.

A 2005-ös idény önmagában negatív volt a Ferrari számára, és ez alól Schumi Belga Nagydíja sem volt kivétel. Már a 13. körben kilökte Takuma Sato, ezért feladni kényszerült a futamot. Mivel 2006-ban szintén nem volt verseny, ezért a következő spái futamára a mercedeses visszatérésekor került alkalom.

2010-ben nagy versenyt futva hetedik lett a 21. helyről rajtolva.

A 2011-es Belga Nagydíj idején ünnepelte Schumi a 20. évfordulóját a Forma–1-ben, ezért egy speciális aranyszínű, és arannyal bevont sisakban versenyzett. Az időmérős balesete miatt csak az utolsó helyről rajtolhatott, de óriásit versenyzett, és az ötödik helyen ért be a célba, ezzel téve naggyá a 20 éves jubileumát.

Az utolsó Forma–1-es szezonjában, 2012-ben, a Belga Nagydíjon szintén jubilált. A 300. versenyét futotta ezen a hétvégén. Ez alkalomból Michaelt egy platina színű sisakkal lepte meg őt a sisakgyártó. Csapata, a Mercedes, Ross Brawn, és a Forma-1 mindenható ura, Bernie Ecclestone egy tortával kedveskedett neki, ami az azon a futamon használt speciális sisakfestését mintázta. Ezen kívül a Mercedes csapat ajándékaként a hétvégén egy olyan különleges első vezetőszárnyat tettek fel az autójára, amin az összes futama, és a 300-as szám szerepelt. Sőt, a Spa városa díszpolgárrá avatta a futamot megelőző napokban. A versenyen 4 helyet előrejőve a hetedik helyen futott be.