Különleges esemény

Ezen a napon: Borul a papírforma, egyik Williams sem szerez pontot

Az 1996-ban ezen a napon rendezett Olasz Nagydíjon olyan történt, ami abban az évben addig csak egyszer: a brutális erőfölényben lévő két Williams közül egyik sem ért célba pontszerző helyen. Pedig száraz futam volt...

Michael Schumacher, Ferrari

LAT Images

1994-et és 1995-öt egy ember vitte el: mindkétszer Michael Schumacher lett a világbajnok. Bár előbbi évben a Williams szerezte meg a konstruktőri világbajnoki címet, a csapat teljesítménye nem volt az igazi, így 1996-ban érthető módon már szerettek volna valami igazán nagyot dobni. 21 évvel ezelőtt a Williamsnél Damon Hill maradt a helyén, a McLarenhez távozó David Coulthard helyére viszont a friss CART-bajnok és Indy 500-győztes, a székhelyét Amerikából Európába áttevő Jacques Villeneuve került.

Adva volt két kiváló pilóta, amihez hosszú idő után először társult egy brutális teljesítményű Williams is. A képlet egyszerű volt: 1996 első tizenhárom versenyéből tízet a Williams nyert meg, Hilléken kívül pedig egynél több futamgyőzelmet az addig kétszer diadalmaskodó Michael Schumacher tudott felmutatni. A harmadik, az a bizonyos őrült monacói futam Olivier Panisé volt.

A Williams igencsak kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, ugyanis mindössze egyszer fordult elő, hogy a csapat egyik versenyzője sem tudott pontot szerezni - pont az imént említett monacói futamon. Nagyon sokszor mind Hill, mind Villeneuve dobogóra tudott állni, így a szezon tizennegyedik versenyén, Olaszországban már csak ők voltak esélyesek a vb-címre - a kétszeres címvédő Michael Schumacher ekkor már matematikailag is kiszállt a versenyből.

Ez a bizonyos tizennegyedik hétvége, az Olasz Nagydíj is a papírforma szerint indult: a Williams megnyerte az időmérőt, ráadásul nem csak megnyerte, hanem a másik első soros helyet is elfoglalta. Hill nyert, Villeneuve végzett mögötte, ez a papírforma tökéletes definíciója volt abban az évben. A verseny aztán jóval több izgalmat tartogatott: a hatodik helyről induló Jean Alesi olyat rajtolt, hogy szűk fél körre még a vezetést is átvette, azonban később hibázott, így Hill visszaállt az élre.

Mögöttük is zajlottak az események, ugyanis Villeneuve is hibázott, amit autója sem úszott meg: a kanadai F1-es újonc épp Michael Schumachert próbálta megelőzni, amikor nekiütközött David Coulthard McLarenjének, majd lelassult. Villeneuve-nek ekkor volt annyi szerencséje, hogy ki tudott menni a bokszba, azonban annyi javítanivaló volt autóján, hogy egy teljes körig tartott, mire kapott négy új gumit, egy új orrot és első szárnyat, valamint egy kormányt.

Villeneuve tehát bár versenyben volt még, érdemben elszállt, nem sokkal később pedig jött Hill is, aki viszont már tényleg kiesett a versenyből, amikor a hatodik kör legelején egyszer csak a gumifalban találta magát egy hiba után.

Amikor Hill kiesett, egy ideig a kiválóan rajtoló, később pedig mindent átvészelő Alesi került az élre, a verseny végére azonban Michael Schumacher bedarálta őt, így a német rögtön első ferraris évében meghódította a szokásosan fergeteges hangulatot varázsoló tifosi szívét. Schumachernek ez volt a harmadik győzelme 1996-ban, mögötte pedig végül a valamennyi ideig vezető Alesi végül befutott a második helyen. A harmadik pedig Mika Häkkinen lett, akinek a verseny elején szintén ki kellett látogatnia a bokszba. Negyedik és ötödik helyen futott be a két Jordan Martin Brundle-lal és Rubens Barrichelloval, az utolsó pontszerző pedig Pedro Diniz lett a Ligier-vel. A hosszasan a bokszban időző Villeneuve végül csak a hetedik helyig tudott felkapaszkodni, így lemaradt a pontszerzésről.

Bár tétje már nem volt, ugyanis a korábbi eredményeik alapján már csak williamses versenyző lehetett világbajnok, mégis furcsa ennyi idő után visszatekinteni erre a versenyre, hogy nem Hill és nem is Villeneuve nyerte a futamot, sőt, egyikőjük sem tudott pontot szerezni. A tizennégy addigi futamból Monaco után ez volt a második ilyen 1996-ban.

Előző cikk Sainz: "Ha elmondanám amit akarok, lehet, hogy bajba kerülnék"
Következő cikk Ezen a napon: Elkezd összeállni Vettel elképesztő győzelmi sorozata