Mercedes: Ocon esete mutatja, az 5. hely sem lett volna meg

A Mercedes szerint Esteban Ocon gumikkal való szenvedése a Török Nagydíj utolsó köreiben azt bizonyítja, hogy túl nagy kockázatot vállaltak volna, ha nem cserélnek kereket Lewis Hamilton autóján. Ocon bokszkiállás nélkül teljesítette a Török Nagydíjat.

Lewis Hamilton, Mercedes W12

Fotót készítette: Steve Etherington / Motorsport Images

A Mercedes a mezőny nagy részénél jóval később döntött úgy, hogy kereket cserél Lewis Hamilton autóján. A csapat erősen fontolgatta, hogy a brit a rajt óta használt gumikkal teljesítse a versenyt, az adatok látva azonban úgy döntöttek, 8 körrel a verseny vége előtt a bokszba szólítják a versenyzőt.

Hamilton csalódott volt a versenyen elért 5. hely miatt, és a rádión keresztül megkérdőjelezte a csapat döntésének helyességét. A hétszeres világbajnok a csere előtt a 3. helyen haladt, azonban egyre több időt veszített a mögötte haladókkal szemben.

Az egyetlen versenyző, aki kerékcsere nélkül tudta teljesíteni a futamot, Esteban Ocon volt. A 10. helyen végző francia gumijai enyhén szólva is viseltesek voltak a verseny után, ő maga pedig úgy nyilatkozott, a következő körben jó eséllyel defektet kapott volna.

A Mercedes pályamérnöke, Andrew Shovlin szerint Ocon köridejei rámutatnak, mekkora kockázatot vállaltak volna azzal, ha pályán hagyják Hamiltont.

„Nézzük meg, mi történt Esteban esetében: Lance Stroll 5-6 körrel a verseny vége előtt előzte meg, és 17 másodperccel végzett előtte. A gumik nagyon gyorsan elszálltak, nem tudtuk volna tartani a tempót.”

„Még nem számoltuk át, de szinte biztos, hogy minimum további két pozíciót veszítettünk volna, ha nem hívjuk ki Lewist.”

Ocon a verseny utolsó köreiben körönként három másodpercet veszített Strollal szemben, a mögötte végző Antonio Giovinazzinak pedig minden bizonnyal egyetlen körre lett volna szüksége ahhoz, hogy megelőzze őt.

Hamilton a 3. helyen haladva néhány körig tartotta a már friss gumikon körözők tempóját, az új abroncsok szemcsésedésének vége azonban cselekvésre késztette a Mercedest.

„10-12 körrel a verseny vége előtt még úgy láttuk, hogy kifejezetten erős köröket autózik, a visszaesés azonban hirtelen érkezett. Miután Pereznél elmúlt a szemcsésedés, másfél-két másodpercet veszítettünk körönként. Ő biztosan, de valószínűleg Leclerc és Gasly is megelőzte volna” – mondta Toto Wolff.