Statisztikák

Megdönthetetlen rekordot szerezhet idén a Mercedes

A Mercedes csapata sorozatban három győzelemmel kezdte a 2020-as szezont, és egyelőre úgy tűnik, hogy idén is megállíthatatlan lesz a német istálló. A német AutoBild összegyűjtött 3 okot amellett, amiért megszerezhetik a „megdönthetetlen rekordot”, vagyis mindent versenyt megnyerhetnek.

Lewis Hamilton, Mercedes-AMG Petronas F1, celebrates victory in parc ferme

Steve Etherington / Motorsport Images

A Forma-1-ben egyáltalán nem újdonság a dominancia, a Mercedes viszont új szintekre emelheti ezt a fogalmat: egyelőre egy csapat sem tudott egymás után hét csapatbajnoki címet gyűjteni, idén viszont minden jel arra mutat, hogy ez sikerülni fog a német istállónak.

A Mercedes előnye 3 verseny elteltével már 66 pont a konstruktőri pontversenyben a második helyezett Red Bull előtt, és mindhárom versenyt az egyik Mercedes-pilóta tudta megnyerni: Hamilton kettő, Bottas egy sikernél tart 2020-ban. Az Ezüst Nyíl előnye Magyarországon is tetemes volt.

A Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff szokásához híven visszafogott nyilatkozott még a magabiztosan megnyert Magyar Nagydíj után is, mondván „csak” 30 pontos előnyük van Max Verstappennel szemben, ami egy kiesés esetén gyorsan eltűnhet.

Eközben egyre többen játszanak el azzal a gondolattal, hogy a Mercedes a történelem első olyan csapatává válhat, amely egy szezonban minden versenyt megnyerhet. Korábban több istálló is közel került ehhez a megdönthetetlen rekordhoz, de egyelőre senkinek sem sikerült.

A legközelebb a McLaren járt ehhez 1988-ban, amikor Ayrton Senna és Alain Prost vezette a két McLaren-Hondát. Mindössze két körön múlt az elképesztő bravúr: az 51 körös Olasz Nagydíj 49. körében Senna Jean-Louis Schlesser Williamsével ütközött, míg Prost motorhiba miatt állt ki – így a legendás páros a 16 versenyből 15 győzelmet szállított, vagyis 93,75%-os győzelmi rátát ért el.

A Ferrari pedig 1952-ben nyert meg a nyolc versenyből hetet, egyedül az akkor még a világbajnokságba számító Indy 500-on nem tudtak győzni, ahol Troy Ruttman futott be elsőként, míg Ascari hiába indult a versenyen, 40 kör után kiesett.

A Mercedes 2016-ban járt a legközelebb ahhoz, hogy minden versenyt megnyerjen. 4 évvel ezelőtt a 21 futamból 19-et tudtak behúzni, ami 90,48%-os győzelmi rátát jelent. A Spanyol Nagydíjon azt követően nem tudtak nyerni, hogy a rajtnál Rosberg és Hamilton összeütközött, Malajziában pedig Rosberg a harmadik lett azután, hogy Vettel a rajtnál kipörgette, Hamilton pedig motorhiba miatt esett ki.

Az AutoBild pedig összeszedett három okot arra, hogy miért nyerheti meg a Mercedes a 2020-as szezon minden versenyét.

Valtteri Bottas, Mercedes-AMG Petronas F1, 3rd position, and Lewis Hamilton, Mercedes-AMG Petronas F1, 1st position, Peter Bonnington, Race Engineer, Mercedes AMG, on the podium

Fotó készítője: Mark Sutton / Motorsport Images

1. A Mercedes elképesztően gyors – ezzel az érvvel nehéz vitába szállni, nyers tempóban sokkal a többiek előtt jár a Mercedes két pilótája, és Lewis Hamilton is azt nyilatkozta, hogy a W11 a legjobb kocsi, amelyet a Mercedes valaha készített.
  2. A Forma-1-ben ma sokkal megbízhatóbbak az autók, mint korábban. Hamilton a legutóbbi 70 futamból 69-et meg tudott nyerni, a legutóbbi 36 nagydíján pedig célba tudott érni – ez rekordnak számít.
  3. Az idei világbajnokság kevesebb futamból fog állni, mint a korábbi szezonok. A Forma-1 azzal tervez, hogy idén 15 és 18 között lesz a futamok száma.

A legmagasabb, egy szezonon belüli győzelmi ráták:

1. McLaren-Honda, 1988: 15 győzelem a 16 versenyből (93,75%)
  2. Mercedes, 2016: 19 győzelem a 21 versenyből (90,48%)
  3. Ferrari, 2002: 15 győzelem a 17 versenyből (88,24%)
  4. Ferrari, 1952: 7 győzelem a 8 versenyből (87,5%)
  5. Mercedes, 2014: 16 győzelem a 19 versenyből (84,21%)
  6. Mercedes, 2015: 16 győzelem a 19 versenyből (84,21%)
  7. Ferrari, 2004: 15 győzelem a 18 versenyből (83,33%)
  8. Ferrari, 1953: 7 győzelem a 9 versenyből (77,78%)
  9. McLaren-Porsche, 1984: 12 győzelem a 16 versenyből (75%)
  10. Williams-Renault, 1996: 12 győzelem a 16 versenyből (75%)

A holland ex-F1-es szerint pedig új dologgal kísérletezik a Mercedes.

Bereznay Dániel, a Forma-1 Esport egyik legnagyobb tehetsége, aki az Alfa Romeo színeiben készül a következő bajnoki szereplésére, a születésnapján újabb újdonságokat osztott meg az F1 2020-ról.