Massa és a „botrányos” győzelme Spa-ban Hamilton ellen: ma 8 éve

Felipe Massa igen érdekes körülmények között szerezhette meg pályafutása 10. győzelmét a Forma-1-ben, ami egy igen fontos siker volt számára a bajnokság szempontjából.

Ez volt a Forma-1 történetének 798. nagydíja, amit Spa-Francorchampsban rendeztek meg a belga versenyhétvégén 2008. szeptember 7-én.

Az időmérő edzésen Hamilton diktált a tempót. A brit több mint 3 tizedmásodpercet adott Massának a második helyen, míg a harmadik leggyorsabb Kovalainen volt a másik McLarennel, közvetlen a ferraris Räikkönen előtt.

A TOP-10 sorrendje az időmérőn: Hamilton, Massa, Kovalainen, Räikkönen, Heidfeld, Alonso, Webber, Kubica, Bourdais, Vettel.

A 44 körös verseny egy igencsak érdekes végeredményt hozott, aminek Massa lett a legnagyobb nyertese, és végül így ő kapta meg a győzelemért járó 10 pontot, míg Hamilton csak 6 egységet tehetett zsebre a visszasorolással és a harmadik helyével. A második pozíciót Heidfeld kaparintotta meg a BMW-Sauberrel, aki óriásit ment az utolsó métereken a vizes pályán, kihasználván az abroncsait.

Hamilton és Räikkönen egymásnak estek. A brit még egy kanyart is levágott, de elmondása szerint ezt amiatt tette, hogy elkerülje az ütközést. A következő méterek idegtépőek voltak, miközben oda-vissza előzgették egymást.

MOTORSPORT - F1 2008 -  BELGIUM GP - SPA FRANCORCHAMPS 04/09 TO 07/09/2008 - PHOTO : GILLES LEVENT / DPPI LEWIS HAMILTON (GBR) / MCLAREN MERCEDES MP4/23 - ACTION KIMI RAIKKONEN (FIN) / FERRARI F2008 - ACTION OVERTAKINGSELECTION

Räikkönen újra az élen állt, miután Hamilton hibázott, de nem sokkal később a Ferrari világbajnoka elvesztette az uralmát a Blanchimont kanyarban és összetörte a gépet, ami egyúttal a kiesését is jelentette.

Hamilton hiába ünnepelt a dobogó legfelső fokán, 2 órával a verseny után a versenybíróság megerősítette, 25 másodperces időbüntetést szabott ki a McLaren versenyzőjére a Räikkönennel való párbaja miatt, így csak a harmadik hely lett az övé. Az FIA szerint szabálytalan volt a brit a lassító levágásakor, amivel egyértelműen előnyt szerzett magának.

A McLaren fellebbezett a döntés ellen és mindent megtett azért, hogy visszavonják az időbüntetést, ami valójában egy bokszutca áthajtásos szankciónak felelt meg, csak már a leintést követően. A wokingiak többek között azzal védekeztek, hogy Charlie Whiting versenyigazgató kétszer is jóváhagyta Räikkönen visszaengedését az élre Hamilton által. A fellebbezés sikertelen volt.