Marko Vettel brazíliai győzelméhez hasonlította Verstappen győzelmét

A Red Bull tanácsadója, Helmut Marko a spielbergi futamot minden idők 3 legjobb Red Bull-versenye közé sorolta. Emellett Sebastian Vettel brazíliai sikerét és Max Verstappen amerikai felzárkózását említette meg.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Toyoharu Tanabe Honda F1 Technical Director

Fotót készítette: Honda

A 2019-es Osztrák Nagydíjon aratott győzelem különleges helyet foglal el a Red Bull F1-es történelmében. Nemcsak azért, mert több tízezer holland nézhette a helyszínen, ahogy honfitársuk nyer a Red Bull Ringen, hanem azért is, mert Max Verstappen óriási felzárkózást produkálva tudott győzni.

A 21 éves pilóta a rajtnál a 2. helyről a 7. helyre esett vissza, majd 3 körrel a verseny vége előtt már a futamot vezető Charles Leclerc-t támadhatta a győzelemért, amelyet meg is szerzett – először csak „nem hivatalosan”, aztán hivatalosan is, miután a versenybírák szabályosnak minősítették az esetet.

A Red Bull tanácsadója, Helmut Marko Verstappen ausztriai versenye az érzelmi töltettel kiegészítve a három legjobb red bullos futam közé sorolja az idei Osztrák Nagydíjat.

„Verstappen már produkált hasonló felzárkózást, még 2017-ben, amikor megbüntették azért, mert megelőzte Raikkönent a belső íven. És Vettel Brazíliában vitt végbe egy döbbenetes felzárkózást, miután Bruno Senna az első körben kipörgette őt.” – nyilatkozta Marko a Motorsport-Total.com-nak.

Verstappen menetelése főleg a bokszkiállása után volt lenyűgöző, amikor a holland Vettelt, Bottast és Leclerc-t is megelőzte, így sokan azt gondolták, hogy maximum teljesítményen pörgött a Honda-motor, és emiatt majd később szívhatják a fogukat az osztrák istállónál. Marko azonban azt nyilatkozta, erről szó sem volt.

„A motor a zöld tartományban működött. Csak néhány kW volt az eltérés a „normálissal” összehasonlítva, emellett van egy olyan tendencia, hogy többet tudjuk használni a motort miközben magas a teljesítmény. Franciaországban valamiért nem volt meg bennünk a potenciál, ezért biztonsági módban mentünk. Ezért voltunk ott annyira gyengék.”

„Spielbergben Max az első etapban relatíve óvatos volt a gumik miatt. A bokszkiállása után is azt mondtuk neki, hogy 3-4 körön keresztül még menjen lassabban, hogy a futam végéig kitartsanak a gumik.”

„Aztán láttuk, hogy még így is gyorsabb, mint az előtte levők, ekkor tudtuk, hogy még sok mindent elérhetünk a versenyen. A Hondából mindent „kiszedtünk”, amit a koncepciónk engedélyez. De ez nem jelenti azt, hogy emiatt versenyekkel korábban erőforrást kell majd cserélnünk. A motor menetrendjét nem írtuk masszívan felül Spielbergben.” – zárta Marko.

Ugyanakkor a Red Bull pilótái már „veszélyben vannak”, mivel mind Verstappen, mind Gasly a limiten van az engedélyezett komponensek számának tekintetében, vagyis a következő csere alkalmával már rajtbüntetéssel kell számolniuk. Ez érvényes a belső égésű motorra, a turbótöltőre, az MGU-H-ra, az akkumulátorra, a vezérlőegységre és az MGU-K-ra is.

Előző cikk Mestermunka a Forma-1-ből: felni
Következő cikk Vettel és Alonso ádáz csatája: mi volt ez, kérem szépen (videó)