Marko: Lawson eljuthat a Forma-1-be

A Red Bull juniorprogramjáért felelős Helmut Marko szerint minden adott ahhoz, hogy az F2-ben és a DTM-ben pallérozódó Liam Lawson eljusson majd a Forma-1-be a közeljövőben.

Liam Lawson, AF Corse

Fotót készítette: Alexander Trienitz

A 19 éves Liam Lawson 2019 óta tagja a Red Bull juniorprogramjának, az új-zélandi pilóta tavaly az F3-ban versenyzett, és 3 futamgyőzelmet aratva végül az 5. helyen zárt az egyéni pontversenyben, amellyel kiharcolta magának a promóciót az F2-be is.

Ott karrierjének első F2-es versenyét meg is nyerte, miután kivédekezte a jóval tapasztaltabb, szintén Red Bull-junior Jehan Daruvalának támadásait. Jelenleg a 8. a bajnokságban, miután hiába nyerte meg a második sprintversenyt Monacóban, szabálytalan rajtprocedúra miatt kizárták.

Lawson emellett az idén már GT3 autókkal futó DTM-ben is versenyez, és annak ellenére, hogy a két sorozat között ingázik, ott 4 verseny alatt egy győzelmet és két második helyet szerzett, Marko pedig nagyon elégedett vele.

„Egy földhöz ragadt, keményen dolgozó srácról van szó, aki mindig elismeri, ha hibázik, miközben balszerencséje is volt, például ahogyan kizárták Monacóban” – mondta Marko a NewstalkZB-nek.

„Vagy ő hibázott, vagy a csapat, pontosan nem tudom, hogy mi történt, de annak nem volt köze a teljesítményéhez, fantasztikus versenye volt, és kicsit erős volt a büntetés.” Lawsont azután zárták ki, hogy nem az előírt motormóddal rajtolt el, amely még hátrányba is hozta a rajtnál a vizes pályán, de mivel technikai szabálysértésről volt szó, nem tehetett mást az FIA.

„Nagyon ambiciózus, és ha lát egy hibát, akkor addig dolgozik azon, amíg ki nem javítja. A legfantasztikusabb azonban az, hogy milyen könnyen tud váltani az F2 és a DTM között. Az isten remek sebességgel és vezetői képességekkel áldotta meg, mi pedig folyamatosan formáljuk a technikai ismeretét – már most is a szimulátorban dolgozik Milton-Keynesben, így látjuk, hogyan teljesítene egy F1-es autóban.”

Marko szerint tehát Lawsonnak minden képessége megvan ahhoz, hogy Forma-1-es pilóta legyen, de hogy mikor léphet fel a királykategóriába, „az egy másik kérdés”.

A Red Bull és az AlphaTauri is hamarosan bejelentheti a 2022-es pilótafelállását, a terveik szerint minden marad a helyén 2022-re, Lawsonnak azonban potenciálisan 23-ban egy másik Red Bull-juniorral, Jüri Vipsszel kell majd megküzdenie az AlphaTauri üléséért, az észt pilóta jelenleg két győzelmével 5. az F2-ben.

Ricciardo: Norris nyers tempója van olyan jó, mint Verstappené