Verstappen nyerte a Maláj Nagydíjat: Vettel varázsolt, Räikkönen elrajtolni sem tudott

Verstappen egy szenzációs teljesítmény végén a tavalyi Spanyol Nagydíj után újra nyerni tudott a Forma-1-ben a Red Bullal. Vettel az utolsó helyről a negyedikre jött fel, míg Hamilton a második lett Ricciardo előtt.

Start action

Sutton Images

Ferrari mechanics observe the car of Kimi Raikkonen, Ferrari SF70-H with Turbo issues
Stoffel Vandoorne, McLaren MCL32 and Sergio Perez, Force India VJM10 at the start of the race
Felipe Massa, Williams, talks to an engineer
Daniel Ricciardo, Red Bull Racing, waves on the drivers parade
Max Verstappen, Red Bull Racing RB13, passes Lewis Hamilton, Mercedes F1 W08
Lance Stroll, Williams, Esteban Ocon, Force India
Lance Stroll, Williams FW40, battles Fernando Alonso, McLaren MCL32, Sebastian Vettel, Ferrari SF70H
Kimi Raikkonen, Ferrari
Sebastian Vettel, Ferrari, Pascal Wehrlein, Sauber
Max Verstappen, Red Bull Racing RB13 and Lewis Hamilton, Mercedes-Benz F1 W08
Max Verstappen, Red Bull Racing RB13 leads Lewis Hamilton, Mercedes-Benz F1 W08
Fernando Alonso, McLaren MCL32 and Sebastian Vettel, Ferrari SF70H at the start of the race
Fan zone

Több, mint 2 óra volt hátra a rajtig, amikor hirtelen leszakadt az ég. Úgy esett, mintha csak dézsából öntötték volna, de a viharos idő nem tartott sokáig, és a zöld jelzésig már nem is esett.

A magas páratartalom, a meleg levegő és a napos időnek köszönhetően a pálya gyorsan száradt. A bokszból kihajtva az installációs körökön azonban a slick gumik mellett előkerültek a köztes abroncsok is, hiszen akkor még nem volt teljesen száraz az aszfaltcsík a Forma-1 történetének 971. nagydíján, ami lehetséges, hogy az utolsó volt Malajziában, mely ezzel a versenyével biztosan búcsúzik egy időre.

A Ferrari Vettel után Räikkönen autójával is megküzdött, miután a finnek gondjai akadtak az installációs körön az akkumulátorral, aminek a turbóhoz volt köze. A mérnökök azonnal ellepték a rajtrácsot és szerelni kezdték a második kockán állt Ferrarit, amit végül letoltak onnan, vissza a bokszutcába és a garázsba. Ezzel már azelőtt véget ért a 2007-es bajnok versenye, még mielőtt az elkezdődhetett volna. Legutóbb Szingapúrban 100 méterig jutott, most pedig még rosszabb volt a helyzet... A futam 7. körében erősítette meg a Ferrari, hogy Räikkönen hivatalosan is feladta a technikai gondok miatt.

A biztonsági autó mögött a felvezető körön már mindenki a száraz pályára alkalmatos gumikkal  melegített a futamra.

A Räikkönen nélküli rajt nagyon sima volt, amit Bottas igen jól kapott el, és fel is jött a harmadik helyre Verstappen mögé. Vandoorne ugyancsak erős startot vett, és az 5. helyre ugrott fel a McLaren-Hondával. A második körben így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Hamilton, Verstappen, Bottas, Ricciardo, Vandoorne, Pérez, Ocon, Stroll, Massa, Magnussen. Vettel volt a legnagyobb előrelépő, aki ekkor már a 12. volt.

Ocon volt az első, aki kihajtott a bokszba, de ez nem egy tervezett kiállás volt a részéről. A francia szerint a csapattársa megint túl kemény volt vele, és rátolta a Williamsre, ami egy defektet okozott számára. Ezzel visszacsúszott az utolsó helyre, pedig közvetlen a legjobbak mögül indulhatott.

Verstappen a negyedik körben beköszönt Hamiltonnál, olyannyira, hogy meg is előzte a brit világbajnokot. A Red Bull holland pilótája egy igen magabiztos manővert mutatott be a Mercedes ellen.

A 8. körben Vandoorne elvesztette az 5. helyét. Pérez ment el a Force Indiával a McLaren mellett. Ne feledjük, a mexikói vírusos fertőzéssel küszködik, de ennek ellenére képes volt jól teljesíteni. Egy körrel később jött az újabb előzés a Red Bulltól – Ricciardo ment el Bottas mellett a harmadik helyért való csatában. Ezek után az ausztrál megkezdhette Hamilton üldözését.  Vettel a 10. körben már a 9. volt.

A 21. körben Vettel az 5. helyre jött fel. A friss Ferrari-motor és a DRS megtette a hatását Pérez ellen. És annak ellenére volt ekkora a tempója, hogy a lágy gumikon rajtolt el a német rekorder. Egészen elképesztő felzárkózást mutatott be a maláj közönség előtt. A top-csapatok közül Hamilton állt ki először a lágy gumikért, a 27. körben: 2.4 másodperces volt a kerékcseréje. Egy körrel később Verstappen abszolválta a cserét a Red Bullal. Ugyanabban a körben Vettel is megkapta a friss tappancsokat, de ezek már a szuper-lágy (!) gumik voltak. A Red Bullnál és a Ferrarinál is sima, gyors volt a kerékcsere. A maranellóiak például 2.2 mp alatt cserélték le a gumikat.

Bottas a 29. körben cserélt a lágy gumikra. 2.4 másodperces volt a cseréje, de ez sem mentette meg őt Vetteltől, aki megelőzte őt. Ricciardo a 30. körben állt ki. Az ausztrál cseréje még gyorsabb volt (2.3 mp). Sainz még ebben a körben feladta a futamot egy motorhiba miatt. Biztos pontszerző helyről esett ki a spanyol, fontos világbajnoki pontokat veszítvén ezzel.

A futamot végül egészen simán és dominánsan nyerte meg Verstappen, akinek ez volt a második győzelme a Forma-1-ben. Az első az emlékezetes 2016-os Spanyol Nagydíj volt, amikor a két Mercedes kiütötte egymást. Az azért is különleges lehetett a holland számára, mert először állt rajthoz a Red Bull színeiben, ráadásul az idény közben, minimális tapasztalattal a háta mögött az aktutális konstrukciót illetően.

Másodikként Hamiltont intették le Sepangban, aki ezzel növelte az előnyét a bajnokságban, de közel sem annyival, mint azt remélte volna Vettel Q1-es kiesését követően. A Mercedes tempója csak a harmadik erőt képviselte ezen a vasárnapon, de a háromszoros győztes megúszta azt, hogy a nagy riválisa bedarálja őt, aki majdnem közvetlen mögötte fejezte be a nagydíjat az utolsó rajtkockáról indulván. A pódium legalsó foka végül a másik Red Bullé lett, noha volt egy pillanat, amikor Vettel majdnem betette elé a gépet, de a szuper-lágyak elfogytak a legvégére.

Bottas a másik Mercedesszel megint csalódást okozott és csak ötödikként teljesítette a távot, amivel egyetlen egy pontot sem tudott elvenni a Ferraritól. A top-csapatok mögé Pérez ért oda, aki óriási dicséretet érdemel, mivel egy vírusos fertőzéssel a szervezetében parádézott és szerzett sok pontot a Force Indiának, mely gyakorlatilag biztosra veheti a 4. helyét a konstruktőri kiírásban. Ocon egy szenvedés délutánt abszolvált, de még így is pontot mentett.

A legjobb 10-ben találjuk még a fantasztikus teljesítő Vandoorne-t a McLaren-Hondával, aki a régi aerodinamikai csomaggal is 7. lett. Ezzel szemben Alonso egyetlen egy pontot sem tudhatott magáénak az új verzióval. A Williams ugyan mindkét versenyzőjével ott van a TOP-10-ben, nem lehetnek túl boldogok a Force India erősebb eredménye miatt.

VETTEL AUTÓJA CSÚNYÁN MEGTÖRT A LEVEZETŐ KÖRBEN! HIHETETLEN JELENET VOLT, AMIKOR ELTALÁLTÁK A FERRARIT, AMINEK A BAL HÁTSÓ RÉSZE ELTŰNT... STROLLAL ÜTKÖZÖTT ÖSSZE, AKI AZT MONDJA, VETTEL HÚZTA RÁ.

finland Kimi Raikkonen  Ferrari Ferrari

Előző cikk Räikkönen: „Senki nem tudja mi volt a gond, csak az eredmény egyértelmű”
Következő cikk Verstappen ráhúzta Hamiltonra, mert tudta, semmit sem fog tenni ellene