Ma lenne 72 éves Niki Lauda – íme az öt legemlékezetesebb futama

Niki Lauda 1949. február 22-én született, az osztrák legenda tehát ma ünnepelné 72. születésnapját. A 2019. májusában elhunyt Lauda 25 futamgyőzelemmel és három világbajnoki címmel emelkedett a sportág halhatatlanjai közé.

Niki Lauda, Ferrari 312T

Fotót készítette: Rainer W. Schlegelmilch

A GPToday jóvoltából most felidézhetjük, melyek voltak Lauda legemlékezetesebb F1-es futamai.

Belga Nagydíj, 1973

Niki Lauda banki kölcsönt vett fel azért, hogy a BRM színeiben bemutatkozhasson az F1-ben. Az osztrák számára ráadásul nehézkesen indult a szezon: az első négy versenyből hármat is feladni kényszerült.

Az ötödik futam helyszíne a belgiumi Zolder volt, melynek felületét egy héttel a verseny előtt aszfaltozták újra.

Az új aszfalt rendkívül kemény volt az autókkal. A 14. helyről rajtoló Lauda a 4. helyen haladt, amikor két körrel a verseny vége előtt a bokszba kellett hajtania. Bár nem sokon múlott, végül meg kellett elégednie az 5. hellyel.

Nagyszerű teljesítményének köszönhetően a BRM fizetést adott neki, mi több, felkerült a Ferrari radarjára.

Monacói Nagydíj, 1975

Lauda 1974-ben csatlakozott a Ferrarihoz, és már első szezonjában begyűjtött 9 pole-pozíciót és három futamgyőzelmet.

A világbajnoki álmok ellenére az 1975-ös szezon rosszul kezdődött Lauda számára: Monacóba érkezve nem tudott az 5. helynél előrébb végezni az év addigi versenyein.

Az utcai pálya már jobban feküdt a Ferrarinak, Lauda pedig megszerezte a hercegségben oly sokat jelentő első rajtkockát.

A futam esős körülmények között rajtolt el. Lauda magabiztosan, Emerson Fittipaldit csaknem 20 másodperccel megelőzve haladt az élen.

A helyzet akkor fordult rosszabbra, amikor Lauda néhány körrel a verseny vége előtt rendellenességet észlelt az olajnyomás kapcsán. Az osztrák azonban megőrizte hidegvérét, és a két órás időlimit lejártáig két másodpercet meg tudott őrizni előnyéből.

Ezzel a győzelemmel kezdődött Lauda menetelése, ami végül világbajnoki címet ért.

Olasz Nagydíj, 1976

Lauda gyakorlatilag egyeduralkodó volt az 1976-os esztendő első felében, ám a Német Nagydíjon történt horrorisztikus balesete miatt nem hogy a világbajnoki címe, hanem az élete is veszélybe került.

Mindenki megdöbbenésére az osztrák balesete után 42 nappal már ott volt Monzában. Lauda később könyvében elismerte, az egész hétvége alatt rettegett.

Lauda kötései és sérülései ellenére az 5. helyre kvalifikálta magát, megelőzve mindkét ferraris csapattársát, Clay Regazzonit és Carlos Reutemannt.

A rajtot követően az érthetően óvatos Lauda visszaesett a 10. helyre, ám a minden körrel egyre magabiztosabbá váló versenyző végül egészen a 4. helyig küzdötte fel magát, miközben mindkét csapattársát maga mögé utasította.

Bár a világbajnoki címet végül elbukta, Lauda bátorsága sokak számára lehet inspiráló.

1984, Portugál Nagydíj

Két világbajnoki címmel a háta mögött Niki Lauda 1979-ben a visszavonulás mellett döntött. Három évvel később azonban a McLaren színeiben mégis visszatért a száguldó cirkuszba. 1984-ben egy bizonyos Alain Prost lett a csapattársa…

Bár Prost volt a gyorsabb, a minden tapasztalatát bevető Niki Lauda abban a tudatban érkezett a szezonzáró Portugál Nagydíjra, hogy egy második hely is elég neki a világbajnoki cím elhódításához.

A szombati időmérő után Lauda esélyei jelentősen csökkentek: mindössze a 11. helyre kvalifikálta magát, míg Prost a 2. helyről indult.

Prost hamar átvette a vezetést, azonban az osztrák is megkezdte a felzárkózást. Lauda egyik versenyzőt előzte meg a másik után, miközben szórta a leggyorsabb köröket.

A verseny 50. körében megelőzte a fiatal Ayrton Sennát, és feljött a 3. helyre. Mansell fékhibája később hozzásegítette őt a hőn áhított második pozícióhoz.

Lauda így 1984-ben a valaha volt legkisebb különbséggel, fél pont előnnyel szerezte meg harmadik világbajnoki címét.

Holland Nagydíj, 1985

Lauda utolsó F1-es szezonja már nem tartogatott számára sok sikert. Az első 10 futamból nem kevesebb, mint 8 alkalommal kényszerült a verseny feladására. Csapattársa, Alain Prost ráadásul megállíthatatlanul száguldott a világbajnoki cím felé.

Az osztrák bizonyítani akarta, hogy még mindig fel tudja venni a versenyt a legjobbakkal. A Holland Nagydíjat a 10. helyről kezdő Lauda tudta, valami extrára lesz szükségre ahhoz, hogy 3. helyről induló csapattársa előtt végezzen.

Míg a versenyen mindenki kétszer állt ki a bokszba, Lauda csak egyszer. Bár a háromszoros világbajnok így az élre került, csapattársa jóval frissebb gumikon vette üldözőbe őt.

Prost 12 körrel a verseny leintése előtt megelőzte az osztrákot, aki azonban nem adta meg magát. A két versenyző között gigászi küzdelem bontakozott ki, melyből végül Lauda került ki győztesen.

Lauda utolsó győzelme méltó lezárása volt páratlan F1-es karrierjének.

Hol jöhet szóba a második amerikai F1-es futam?