Nosztalgia

Ma 72 éve született Niki Lauda nagy riválisa, James Hunt

72 esztendővel ezelőtt ezen a napon látta meg a napvilágot James Hunt, aki egy felejthetetlen szezon végén nyerte meg a világbajnokságot a Forma-1-ben Niki Lauda és a Ferrari ellen a McLarennel.

Niki Lauda, Ferrari and James Hunt, McLaren

Sutton Images

James Hunt neve még a mai fiatal generáció számára is ismerős lehet, hiszen időről időre előkerül a poros padlásról annak a bizonyos 1976-os idénynek a felvételei, amik örökre beírták magukat a történelemkönyvekbe. James elsősorban a kicsapongó és rendkívül laza életviteléről, stílusáról volt híres az 1976-os bajnoki címének megszerzése mellett. Pályafutása nem volt túl hosszú a Forma-1-ben, de azt sem mondhatnánk, hogy túl rövid…

Hunt 1973 és 1979 között versenyezett a királykategóriában, miközben olyan csapatoknak dolgozhatott mint a Hesketh, a McLaren és a Wolf. Ezen időszak alatt összesen 92 startnál állt ott. A neve mellett 10 győzelem, 23 dobogós helyezés, 179 bajnoki pont, 14 rajtelsőség, 8 leggyorsabb kör, 46 kiesés és 179 bajnoki pont szerepel, miközben 666 körön át autózott az élen.

Fotó készítője: Sutton Images

Hunt az 1973-as Monacói Nagydíjon mutatkozhatott be a Forma-1-ben, a szezon második felében. Már az első idényében letette a névjegyét, amikor is Hollandiában a harmadik, míg Amerikában a második helyen ért célba a Hesketh Racing színeiben.

Az 1974-es szezonban gyakorlatilag többet volt a pályán kívül, mint azon a kieséseinek köszönhetően. Amikor azonban be tudta fejezni az adott versenyt, rendre dobogóra állhatott, akárcsak 1973-ban, amikor is szintén 8. lett a végelszámolásnál. Az 1975-ös szezon meghozta a nagy áttörést számára, és noha zsinórban ötször is kiesett, Hollandiában nyerni tudott és végül 4. lett.

1976-ra a McLarenhez került, de azelőtt úgy tűnt, hogy ülés nélkül marad. A vezetőség végül kockáztatott és leszerződtette a balhés brit pilótát. A szezont Brazíliában rögtön egy kieséssel kezdte, majd jöttek a dobogós helyezések, a győzelmek és az újabb nullázások. Mindeközben közte és Niki Lauda között egy olyasfajta rivalizálás alakult ki, amire a mai napig csupán egy példa lehet: Ayrton Senna-Alain Prost.

Lauda az 1976-os Német Nagydíjon súlyos balesetet szenvedett, és úgy tűnt, számára akkor ott véget ért a szezon és talán a pályafutása is az égési sérülései miatt. Az osztrák a csodával határos módon csak két versenyt hagyott ki, és az Olasz Nagydíjon már ismét a Ferrari volánja mögött ült, miközben Ausztriában és Hollandiában fontos pontokat gyűjtött a riválisa. Az osztrák elmondása szerint ezek a Hunt-sikerek adtak neki igazán erőt ahhoz, hogy nagyon hamar visszatérjen, noha hihetetlen fájdalmakat élt át.

Ezután következett a mindent eldöntő Japán Nagydíj, a szezon utolsó versenyhétvégéje. Az időmérő edzésen Mario Andretti volt a leggyorsabb a Lotussszal, közvetlen a McLaren brit versenyzője és bajnokaspiránsa előtt. A harmadik leggyorsabb időt pedig Lauda autózta.

Niki Lauda and James Hunt talk to Barry Sheene

James Hunt, McLaren M23 Ford leads the field alongside Mario Andretti, Lotus 77 Ford with Niki Lauda, Ferrari 312T2 and John Watson, Penske PC4 Ford

Niki Lauda, Ferrari 312T2

John Watson, Penske PC4 Ford, James Hunt, McLaren M23 Ford, Gunnar Nilsson, Lotus 77 Ford, Tom Pryce, Shadow DN5B Ford, Ronnie Peterson, March 761 Ford and  Jacques Laffite, Ligier JS5 Matra

John Watson, Penske PC4 Ford, James Hunt, McLaren M23 Ford, Gunnar Nilsson, Lotus 77 Ford, Tom Pryce, Shadow DN5B Ford, Ronnie Peterson, March 761 Ford and Jacques Laffite, Ligier JS5 Matra

Clay Regazzoni, Ferrari 312T, Niki Lauda, Ferrari and James Hunt, McLaren

Niki Lauda, Ferrari, South Africa 1976, 1st place

Winner John Watson celebrates victory, Jacques Laffite, Gunnar Nilsson

16

Vasárnap mostoha körülmények között kellett versenyezniük a pilótáknak, ami közel sem volt életbiztosítás számukra. Már csak 8 kör volt hátra a versenyből, amikor Huntnak ki kellett állnia a bokszba a rossz guminyomás miatt. James belül egyszerre forrt a dühtől és vált nyugodttá, ahogy visszatért a pályára. Ekkor csak az 5. helyen autózott, ami nem lett volna elegendő ahhoz, hogy megnyerje a címet. Az utolsó 8 körben azonban mindent feltett egy lapra és hihetetlen tempót ment, aminek egy 3. hely és egy világbajnoki cím lett a vége, hiszen Lauda kiállt a Ferrarival, mert nem kockáztatott. Az osztrák utólag elmondta, féltette az életét és nem akarta kockáztatni azt egy cím miatt.