Ma 41 éve, hogy Niki Lauda először bajnok lett a Ferrarival, ráadásul Olaszországban

Napra pontosan 41 éve, hogy Niki Lauda megszerezte pályafutása első F1-es bajnoki címét, és mindezt a Ferrari színeiben Olaszországban.

Niki Lauda az F1 történetének egyik legsikeresebb és leghíresebb versenyzője. Az osztrák legenda a világbajnoki címei és a precizitása mellett a hatalmas akaraterejével emelkedett ki a mezőnyből.

A 67 esztendős világbajnok 1971 és 1979, valamint 1982 és 1985 között versenyzett a legnagyobb kategóriában, miközben olyan csapatoknak dolgozhatott, mint a March, a BRM, a Ferrari, a Brabham és a McLaren.

Lauda a hosszú pályafutása ideje alatt összesen 171 nagydíjnak a startjánál állt ott, melyekből 25-öt megnyert. Az 54 dobogója mellett 24 rajtelsőség is fűződik a nevéhez. Az osztrákot még a mai, egészen fiatal generáció is jól ismerheti, ami javarészt az 1976-os idényének köszönhető. És mondhatjuk ezt annak ellenére, hogy azt a bizonyos végső csatát elbukta James Hunt ellen.

Az első bajnoki éve 1975 volt a Ferrarival.

AUTO - F1 1975 - NIKI LAUDA (AUT) / FERRARI - PORTRAIT - PHOTO: DPPI AMBIANCE

Az osztrák remekül kezdte az idényt, hiszen Argentínában és Brazíliában is második lett. A következő két versenyen sok pontot vesztett: Dél-Afrikában csak az 5. helyen ért célba, míg Spanyolországban kiesett.

Lauda sokat nem várt azzal, hogy egyértelművé tegye a dolgot és Monacóban, Belgiumban, valamint Svédországban is nyert. Hollandiában második lett, míg Franciaországban újabb győzelmet szerzett.

A Brit Nagydíjon becsúszott neki egy 8. hely, míg Németországban egy harmadik pozíció, addig hazai pályán csupán hatodikként intették le.  Egy futammal a szezon vége előtt Olaszországban, épp a Ferrari hazai pályán, 41 évvel ezen a bizonyos napon matematikailag is megnyerte a bajnokságot, ami az első volt számára.

Az időmérő edzésen Lauda dominált, közvetlen a ferraris csapattársa, Clay Regazzoni előtt, majd jött a McLarennel Emerson Fittipaldi. A versenyt Regazzoni nyerte meg Fittipaldi és Lauda előtt, ami elegendő volt ahhoz, hogy az osztrák legenda felérjen a csúcsra.

Nem mellesleg a Ferrari is Olaszországban ünnepelte a konstruktőri címét, így a hazai közönség pláne extázisban érezhette magát.