36 éve debütált Ayrton Senna az F1-ben

1984-ben ezen a bizonyos napon debütált a Forma-1-ben Ayrton Senna, aki hatalmas legendává vált, a sporton kívül is, és már az aktív pályafutása során. A brazil világbajnok 36 éve mutatkozhatott be a legnagyobb kategóriában.

Ayrton Senna, Toleman TG183B

Sutton Images

Noha Ayrton Senna 1994 óta nem lehet velünk a tragikus imolai baleset miatt, még mindig nagyon nagy hatással van az emberekre, elsősorban a versenyzőkre, akik bálványként, példaképként tekintenek rá.

Ayrton messze több volt egy kiváló versenyzőnél, világbajnoknál és rekordernél. Ő maga volt a VERSENYZŐ, aki sokszor spirituális módon közelítette meg az eseményeket, és mindent megtett azért, hogy a legjobb legyen. Minden egyes pillanatban erre törekedett.

Senna sok szempontból kilógott a sorból, kezdve a tehetségével, a hozzáállásával és azzal az attitűddel, ami körülvette őt a pályán és azon kívül. Nehéz jelzőket találni a karakterére, melyből valóban csak egy volt: utánozhatatlan és megismételhetetlen.

Az F1-es pályafutása 1984-ben kezdődött a Toleman Group Motorsport színeiben, mellyel már az első évében több pódiumos helyezést is szerzett. Bemutatkozása napra pontosan 36 évvel ezelőtt volt, stílusosan az évadnyitó Brazil Nagydíjon.

Ez volt az F1 történetének 389. versenyhétvégéje. Az időmérő edzést De Angelis húzta be a Renault-val a ferraris Alboreto és a másik Renault-gépet kormányzó Warwick előtt. A legjobb ötben még Prost és Mansell voltak ott, közvetlen Lauda előtt, akit Piquet követett a sorban.

Senna a Toleman autójával a 17. helyre kvalifikálta magát, addig a versenyt már a 8. körben fel kellett adnia a turbóproblémák miatt. A nagydíjat Prost nyerte meg Rosberg és Angelis előtt.

Ez volt a francia világbajnok 10. győzelme, míg Rosbergnek a 10. dobogója. A McLaren pedig 31. alkalommal nyert futamot az F1-ben, addig a TAG Porsche motorgyártóként először. A leggyorsabb kör is az övék lett a McLarennel.

Fotót készítette: Sutton Images