Ma 18 éve, hogy Pelé lekésett a Brazil Nagydíj leintésével

A legendás brazil futballista nem időben ment fel a toronyba, hogy leintse a 2002-es Brazil Nagydíjat, amit Michael Schumacher nyert meg a Ferrarival, közvetlen a testvére, Ralf előtt. Harmadikként David Coulthardot intették le.

Pelé giving the checkered flag

Sergio Sanderson

A 2002-es szezonban még „csak” 17 futamot rendeztek. Jelenleg talán már a felének is örülnénk, hiszen a koronavírus miatt a Forma-1 is szünetel, és nem tudni, hogy a kategória mikor folytatódhat tovább.

A 18 esztendővel ezelőtti szezon szinte csak Michael Schumacher és a Ferrari győzelmeiről szólt. Rendkívül dominánsak voltak, és minden idők egyik legeredményesebb konstrukciójával álltak elő, ami 17 versenyből 15-öt nyert meg.

Csupán két olyan nagydíj volt, ahol nem a Ferrari egyik versenyzője állhatott a dobogó legfelső fokán: Malajzia és Monaco – Ralf Schumacher és David Coulthard nyert ezeken a futamokon. Michael pedig rettentő fölényesen, 144 ponttal a neve mellett ért fel újra a csúcsra, míg a mögötte végzett csapattársa, Rubens Barrichello csak 77 pontos lett.

Napra pontosan 18 éve, hogy megrendezték a 2002-es Brazil Nagydíjat, az F1 történetének 683. versenyhétvégéjét. Az időmérő edzésen nem a Ferrari került az élre, hanem Montoya a Williams-BMW-vel 0.127 másodperccel M. Schumacher előtt, akit R. Schumacher követett 0.214 másodperccel a másik Williams-BMW volánja mögött. A TOP-10-ben volt még Coulthard, Räikkönen, Trulli, Button, Barrichello, Heidfeld és Salo.

Michael Schumacher, Ferrari, Juan Pablo Montoya, Ralf Schumacher

Fotó készítője: Sutton Images

A futam nagyon rosszul alakult Montoya számára, akinek az autója megsérült, így csak 5. lett Button mögött. Schumacher kihasználta a lehetőséget, és ha kevéssel is (0.588), de megnyerte a Brazil Nagydíjat. Coulthard a harmadik helyen már majdnem 1 percet kapott.

Ez volt Schumacher 100. dobogója, míg Barrichello 150. alkalommal állhatott rajthoz a Forma-1-ben. A győzelmeket tekintve a rekorder már 55 sikernél járt, addig a Ferrari 146x szerezte meg az első helyet.

A verseny főként Pelé miatt maradt emlékezetes, hiszen a futball történetének egyik legnagyobb legendája lemaradt a verseny leintéséről, noha díszvendégként rá hárult ez a feladat. Ez persze a két Schumachert is megzavarta, akik nagy csatát vívtak egymással a győzelemért, miközben nem tudták, hogy miért nem került ki a kockás zászló.

A brazil futballcsillag Coulthard befutójánál már ott lengette a kockás zászlót, így csak a két Schumacherről maradt le. Pelé akkor azt mondta, nagyon szerette volna, ha egy brazil pilóta nyer, és őt inthette volna le elsőként.