Ma 13 éve nyert utoljára Schumacher a Forma-1-ben: egy korszak vége

13 évvel ezelőtt ezen a napon, az október elsején megrendezett Kínai Nagydíjon egy legenda pályafutásának utolsó nagy sikerét láthattuk: Michael Schumacher megszerezte utolsó futamgyőzelmét a Forma-1-ben.

Michael Schumacher

Ferrari Media Center

2006-ban az Olasz Nagydíj után már tudni lehetett, hogy Michael Schumacher szögre akasztja bukósisakját és visszavonul, de hiába nyert meg a német legenda addigra már mindent, utolsó szezonjának hétszeres világbajnokként is úgy vágott neki, hogy mindent belead, és még egyszer, utoljára megmutatja, ki az úr a háznál. Schumacher a győztes évek után 2005-ben alulmaradt a fiatal trónkövetelőkkel, Fernando Alonsóval és Kimi Raikkonennel szemben, azonban tizenegy éve, 2006-ban ismét régi fényében tündökölt.

Kora ellenére egyenrangú ellenfele tudott lenni a vb-címvédő Alonsónak, és (egy Fisichella-, egy Button- és egy Massa-sikert leszámítva) ide-oda adogatták egymásnak a futamgyőzelmeket. A szezon első tizenöt versenyén Alonso megnyert hat nagydíjat, míg Michael hetet, és a pontverseny is hasonlóan szoros volt, az Olasz Nagydíj leintése után, a Kínai Nagydíjra érkezve kettejük között a különbség mindössze 2 pont volt a spanyol javára.

Pitstop for Michael Schumacher

Fotó készítője: Ferrari Media Center

Schumacher számára belátható közelségben volt a nyolcadik világbajnoki cím, a kínai időmérőn viszont csak hatodik lett. A legnagyobb probléma a német számára az volt, hogy pont Alonso szerezte meg a rajtelsőséget, de közéjük férkőzött még a másik renault-s, Fisichella, a két Honda, Barrichello és Button, valamint Räikkönen is.

A pályát jócskán megöntöző kínai időjárás a vizes pályával eleinte a Michelin-gumis autóknak kedvezett, ennek megfelelően a verseny elején Alonso el is húzott üldözőitől. A legfontosabb összehasonlítás az egész versenyen az volt, hogy hol helyezkedik el hozzá képest Schumacher, a hétszeres világbajnok legnagyobb hátránya 25 másodperc volt.

Egyszer csak viszont elkezdett felszáradni a pálya, innentől pedig (a már addig is több helyet felzárkózó) hétszeres világbajnok percei következtek. A változó körülmények között Alonso szenvedett a legjobban, így Fisichella és Schumacher előbb utolérték, majd meg is előzték a spanyolt. A verseny vége felé mindhárman a lehető legkésőbb akartak száraz gumira váltani, végül ebből a taktikázásból Schumacher jött ki győztesen, köszönhetően Fisichella hibájának és az Alonso kerékcseréjénél történt Renault-bakinak.

Alonso az említett bokszutcai malőr miatt egyébként egészen a negyedik helyig esett vissza, innen tudott fel-, illetve visszakapaszkodni a második helyre Schumacher mögé és Fisichella elé. Fisichella hátránya a harmadik helyen már óriási, 44 másodperc volt, a többi pontszerző, Jenson Button, Pedro de la Rosa, Rubens Barrichello, Nick Heidfeld és Mark Webber pedig már bőven egy perc felett kaptak Schumachertől a trükkös körülmények között.

Podium: race winner Michael Schumacher with Fernando Alonso and Giancarlo Fisichella
Michael Schumacher on the starting grid
Michael Schumacher and Jean Todt
17

Ami a világbajnoki pontversenyt illeti, Kína után szorosabb nem is lehetett volna a küzdelem Alonso és Schumacher között: a két titán 116-116 ponttal állt az élen, ráadásul több győzelmének köszönhetően az egál ekkor Schumacher győzelmét jelentette volna. Két futammal a szezon vége előtt kezdődhetett minden elölről.

Ekkor Lewis Hamilton még a McLarennek versenyzett. A brit világbajnokot az MP4-24 volánja mögött nézhetünk meg a 2009-es idény előtt, ami sok új változást hozott. A másik autóban Heikki Kovalainen ült.