Ma 11 éve, hogy Räikkönen megnyerte a világbajnokságot a Ferrarinak: dráma a McLarennél

11 esztendővel ezelőtt ezen a napon Kimi Räikkönen egyetlen egy ponttal megnyerte a bajnokságot a Ferrarival, már az első közös évében az olaszokkal. Egy elbukhatatlannak hitt címet vesztettek el a McLaren versenyzői.

Kimi Raikkonen, Ferrari celebrates on the podium

Fotót készítette: Sutton Images

A Ferrari nagy erőket mozgósított meg annak érdekében, hogy elhozza a „Jégembert” a McLarentől, ahol akár több címet is szerezhetett volna, de nem jött ki számára a lépés, elsősorban a technikai meghibásodások miatt.

Räikkönen és a Ferrari házassága már az első közös szezonjukban révbe ért, hiszen a 2007-es kiírást az új versenyzőjük nyerte meg, aki Michael Schumacher helyét vette át. Ez volt az a bizonyos esztendő, amikor a címvédő Fernando Alonso és az újonc Lewis Hamilton megérkezett a McLarenhez.

A finnek álomszerűen alakult a bemutatkozó hétvégéje Ausztráliában. Az időmérő edzésen egy igen gyors kört rakott össze, és rendkívül magabiztosan végzett az élen. A Ferrari sztárpilótája több mint 4 tizedmásodpercet adott a második helyen zárt Fernando Alonsónak és a McLarennek. A spanyol címvédő szintén abban az évben váltott csapatot, de neki az a bizonyos váltás nem igazán sikerült.

Kimi Raikkonen, Ferrari

Fotó készítője: Ercole Colombo

A harmadik leggyorsabb időt Nick Heidfeld rakta össze a BMW-Sauberrel. A német minimális különbséggel maradt el a McLarentől. A legjobb ötben végzett még az újonc Lewis Hamilton és Robert Kubica a másik BMW-Sauberrel. Räikkönen brazil csapattársa, Felipe Massa nem volt szerencsés, mivel a kvalifikáción megállt alatta az autó, és a motorcserével csak a mezőny utolsó feléről vághatott neki az 58 körös versenynek.

Vasárnapra sem változott sokat a kép, és Räikkönen az első helyen ért célba. A finn 7,2 másodpercet adott Alonsónak, míg a dobogó harmadik fokára Hamilton ért oda. A brit hátránya már 18,5 másodperc volt. A legnagyobb felzárkózást Massa mutatta be, aki a 22. pozícióból indulván hatodikként ért be.

A Wokingban kialakult folyamatos konfliktushelyzet miatt Räikkönen a szezon során végig lőtávolban maradt és nevető harmadikként az évadzáró Brazil Nagydíjon mindent vitt, pontosan 11 esztendővel ezelőtt ezen a napon.

A mindent eldöntő hétvége előtt Hamilton vezette a bajnokságot 107 ponttal a 103 pontos Alonso előtt. Räikkönen harmadikként várta a folytatást kerek 100 egységgel a neve mellett.

Fotó készítője: LAT Images

Miután a versenyt Räikkönen nyerte meg és Massa végzett a második helyen, miközben Alonso csak harmadik lett, valamint Hamilton hetedik, a finn egyetlen egy ponttal behúzta a bajnokságot a két McLaren előtt, akik 109 egységgel fejezték be az idényt.

Az F2007 17 versenyből 9-et nyert meg. Emellett 22 dobogós helyezés, 9 rajtelsőség és 12 leggyorsabb kör került a neve mellé. A másik gépben Massa Bahreinben, Spanyolországban és Törökországban nyert. Räikkönen Ausztráliában, Franciaországban, Angliában, Belgiumban, Kínában és Brazíliában ünnepelhetett a dobogó legfelső fokán.

Érdekesség, hogy az idény során az autóval csak három alkalommal estek ki: Massa Olaszországban, Räikkönen Spanyolországban és az Európai Nagydíjon nem ért célba.

Kétszer is elküldték a Ferraritól, visszatér a Sauberhez

Räikkönen először a 2009-es szezon végén hagyta el Maranellót. A szerződése eredetileg 2011-re is érvényes volt, de a Ferrari úgy döntött, hogy nem a súlyosan megsérült Massát, hanem őt küldi el Alonso érkezése miatt.

Többek között a Toyotától is kapott ajánlatot, és a McLaren újra megkereste őt, de nemet mondott. Tette ezt azért, mert beleunt a Forma-1-be, és ki akarta próbálni magát a raliban. Nagy sikereket nem ért el a WRC-ben, és sokszor bukott. Amerikában is versenyzett a NASCAR-ban, ahol rájött, hogy hiányzik neki a pályaversenyzés.

2012-ben a Lotus F1 Team színeiben tért vissza, és úgy versenyzett, mintha nem lett volna távol évekig. Abban a szezonban a harmadik helyen fejezte be a bajnokságot. A csapattal 2013-ig dolgozott együtt, majd újra aláírt a Ferrarival, ahol először Alonso, majd Vettel verte el magabiztosan, nagy különbséggel. Ennek ellenére az olaszok kitartottak mellette, és 2018-ra is hosszabbítottak vele.

Räikkönen évek óta állandó pletykát szolgáltat a sajtóban a jövőjével. 39 esztendős versenyző idén remek formában vezet, de az év végén megint távoznia kell. A helyét az újonc Charles Leclerc veszi át, míg ő a monacói helyén, az Alfa Romeo Saubernél folytatja tovább a pályafutását. A szerződése 2020 év végéig szól.

Előző cikk Így akadt ki Vettel arra, hogy nem az övé lett a pole Amerikában: videó