Ma 11 éve, hogy Kubica megszerezte az első és utolsó F1-es győzelmét

11 esztendővel ezelőtt ezen a napon Robert Kubica felállhatott a dobogó legfelső fokára, amit minden bizonnyal egyúttal utoljára is tehetett meg. Egy karrier, mely messze nem lehet teljes.

Robert Kubica, BMW Sauber F1.08

Fotót készítette: LAT Images

A lengyel versenyzőt a súlyos rali-balesete előtt az egyik legjobbnak tartották, és a pletykák szerint már előszerződése volt a Ferrarival, ami azt jelentette volna, hogy Fernando Alonso csapattársaként folytatja tovább, míg Felipe Massának távoznia kellett volna.

A most 34 esztendős tapasztalt versenyző egy rendkívül hosszú kihagyás után térhetett vissza az F1-be. Sokáig úgy tűnt, hogy a súlyosan sérült keze miatt nem lesz már esélye arra, hogy valaha is újra a Forma-1-ben versenyezzen, de Robert Kubica megcsinálta. A Williams adott neki versenyzői szerződést, ám cserébe messze a leggyengébb konstrukcióban kell ülnie, ráadásul George Russell, az újonc csapattárs minden statisztikában egyértelműen jobb nála.

Napra pontosan 11 éve Kubica nagyon boldog lehetett, mivel megszerezte az első királykategóriás győzelmét a BMW-Sauber színeiben. A vasárnapi futamot a második helyről kezdhette meg Lewis Hamilton és a McLaren mögött. Az első ötben még Kimi Räikkönen (Ferrari), Fernando Alonso (Renault) és Nico Rosberg (Williams) volt ott. Felipe Massa a másik Ferrarival csak a 6. rajtkockát szerezte meg, közvetlen Heikki Kovalainen (McLaren) és Nick Heidfeld (BMW-Sauber) előtt.

Race winner Robert Kubica, BMW Sauber F1

Fotó készítője: Sutton Images

Ez volt az a bizonyos emlékezetes nagydíj, amikor a bokszutca kijáratánál Hamilton belecsúszott Räikkönen autójába, majd jött Rosberg, akinek a gépe szintén megsérült. A brit és a finn kiesett, míg a német tovább tudott evickélni. A Williamsen az orrkúpot kellet lecserélni.

Kubica köszönte a lehetőséget, és igen komoly előnnyel megnyerte a 70 körös versenyt, és több mint 10 évvel később elárult egy "titkot", vagyis pontosított. A második helyen a német csapattársa ért célba, amivel a BMW kettősgyőzelmet szerzett. Harmadikként pedig a veterán David Coulthard lehetett ott a dobogón a Red Bullal, ami az utolsó is volt számára. Pontszerző volt még Timo Glock, Felipe Massa, Jarno Trulli, Rubens Barrichello és Sebastian Vettel a Toro Rossóval.

A futam után Kubica vezette a bajnokságot 42 ponttal a 38 pontos Hamilton és Massa előtt, míg Räikkönennek 35 egysége volt a negyedik helyen. A konstruktőrök bajnokságát a Ferrari várhatta az élen, mindössze 3 ponttal megelőzve a BMW-Saubert. Motorgyártóként a BMW számára ez volt a 20. futamgyőzelem, valamint az utolsó is. Azelőtt 2004-ben nyertek Brazíliában Juan Pablo Montoyával.

Race winner Robert Kubica, BMW Sauber F1 with Dr. Mario Theissen, BMW Sauber F1 Team Principal; Nick Heidfeld, BMW Sauber F1 and David Coulthard, Red Bull Racing
Race winner Robert Kubica, BMW Sauber F1 with Dr Mario Theissen, BMW Sauber F1 Team Principal; Nick Heidfeld, BMW Sauber F1