Ma 1 éve: Vettel büntetésével Hamilton győzött Kanadában, a Ferrari fellebbezett (videóval)

Bár Sebastian Vettel futott be az első helyen, az 5 másodperces büntetése miatt Lewis Hamiltonhoz szerezte meg a győzelmet. A dobogó legalsó fokára Charles Leclerc állhatott fel a másik Ferrarival.

Sebastian Vettel, Ferrari, 2nd position, switches the position boards in protest of a penalty that cost him victory

Fotót készítette: Steve Etherington / Motorsport Images

A szombati kvalifikáció a Ferrari sikerét hozta, ami inkább volt meglepetés, mint sem. Meglepetés, mivel a Mercedes addig a pontig dominált és egy teljesen új, friss motorral állt elő a Kanadai Nagydíjra.

Ugyanakkor a Ferrarinak messze a legjobb volt a végsebessége, és mindenki tudja, hogy Montrealban milyen hosszúak az egyenesek. Vettel egy nagyon erős kört rakott össze, és az onboard videós összehasonlításból hamar kiderült, hogy az SF90 sokat hozott a W10-en, ami igazán a kanyarokban volt erős.

Leclerc ezt már nem tudta kihasználni, és Hamilton mögött csak a harmadik helyen várhatta a folytatást, addig Ricciardo ugyanezt a negyedik kockáról tehette meg a Renault-val, szemben Verstappennel. A holland a Haas dán versenyzője, Magnussen balesete miatt már a Q2-ben kiesett. Ezek után minden okunk megvolt arra, hogy egy látványos és izgalmas nagydíjat várjunk.

Pár órával a start előtt jelentette be a Mercedes, hogy szombat délután hidraulikai problémát észlelt Hamilton autójában, ami miatt vasárnap reggel szét kellett szedniük a W10-et. Az autó végül elkészült a futamra, és nem volt szükség büntetésre.

A rajtnál Vettel maradt az élen, majd Hamilton, Leclerc, Ricciardo, Gasly, Hülkenberg és Bottas következett, akiket Norris, Verstappen, Kvjat követett a pontszerzők között. Albon gépe megsérült, amikor összeért Giovinazzival, és már az első körben be kellett hajtania egy új első szárnyért.

Fotó készítője: Andy Hone / Motorsport Images

Vettelnek mindeközben sikerült kisebb előnyre szert tennie, Hamilton és Leclerc is biztonságos távolságból követte egymást, Ricciardóhoz azonban közel volt Gasly. Verstappen a futam első felében sokat küzdött Norrisszal. A két fiatal küzdelmében a Red Bull pilótája kerekedett felül.

Az élmezőnyből Gasly jött ki először új abroncsokért, a francia 8 körig bírta a lágy keveréken. A 9. körben Norris találta el a „bajnokok falát” – legalábbis elsőre ezt gondolhattuk. Egy fékhiba miatt megolvadt a hátsó felfüggesztése, emiatt állt ki idő előtt.

A 18. körben Leclerc futotta meg a leggyorsabb kört, aki ekkor bő 4 másodperces távolságból követte Hamiltont. A Ferrari versenyzője pár körrel később tovább javított körén, és 3 másodpercre volt a 2. helytől – 4 kör alatt 1 másodpercet hozott a Mercedes bajnokán.

Vettel a 26. körben hajtott ki a bokszba: kemény keveréket kapott. Hamilton a 28. körben érkezett, és a leggyorsabb kört megfutó riválisa mögé tért vissza. 4.5 másodperces hátrányban üldözhette a Ferrarit.

Leclerc a 33. körig maradt a közepes keveréken, majd Verstappen mögé sorolt vissza, aki a kemény keveréken rajtolt. A holland ekkor még nem volt kint a bokszban. Leclerc hamar átugrotta, miközben Hamilton feljebb kapcsolt. 3 másodpercre csökkentette a hátrányát.

Vettel, ahogy egészen közel tereli a falhoz Hamiltont, járt is érte a büntetés

Fotó készítője: Zak Mauger / Motorsport Images

A futam  felénél Vettel, Hamilton, Leclerc, Verstappen, Ricciardo, Bottas, Hülkenberg, Stroll, Gasly, Sainz volt a TOP-10 sorrendje. Hamilton 2 másodpercen belülre lopta magát, Bottas Ricciardót támadhatta. A Renault pilótája a 39. körig tudta visszaverni a támadásokat, majd a finn fellépett az 5. helyre.

Hamilton a 40. körre már 1 másodpercen belül volt Vettelhez képest, és már DRS-sel támadhatott. A német világbajnok egy leggyorsabb körrel reagált Hamilton pressziójára. Nem sokkal később Bottas futotta meg a leggyorsabb kört, de sokkal érdekesebb volt, hogy az első kettő között csak 1 másodperc volt a differencia.

Percekkel később kifejezetten izgalmas jelenetek következtek: Vettel levágta az egyik kanyart, és Hamilton szerint veszélyesen jött vissza a pályára. Az eset a stewardok el is kezdték vizsgálni, ami vészjósló volt a Ferrari számára.

Vettel az 53. körben megfutotta a leggyorsabb kört, de Hamilton még mindig közel volt hozzá, és megérkezett az ítélet, miszerint a német 5 másodperces büntetést kapott, amiért nagyon dühös volt. Az utolsó körökben már nem változott az élmezőny sorrendje, amivel Hamilton megszerezte a győzelemért járó 25 pontot.

Vettel olyan dühös volt, hogy a végeredményt jelző táblát kicserélte a leintést követően

Fotó készítője: Steve Etherington / Motorsport Images

„Csalódást keltő a büntetés, de örülhetünk a teljesítményünknek. Legalább Sebastian be tudta fejezni a versenyt, fantasztikus futama volt. Hibázott, kiment a pályáról, amikor pedig visszajött a pályára, nem volt más opciója. Nem volt szándékosság abban, amit tett. Ez a személyes véleményem.” – nyilatkozta Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke a Movistarnak.

A Ferrari fellebbezett az FIA büntetése ellen, de nem jártak sikerrel.

„Aki azt hiszi, hogy ott végig lehet a füvön menni anélkül, hogy elveszítsem az autó felett az irányítást, az teljesen vak. Örülök, hogy nem találtam el a falat. Mit gondolnak, hova a francba kellett volna mennem? Valami nincs rendben ezzel a világgal, én mondom. Ez nem igazság.” - mondta akkor Vettel a csapatrádión keresztül.