Leclerc elárulta, mi a legnagyobb F1-es álma

Charles Leclerc szerint az első Ferrarinál töltött forma-1-es éve jobb volt, mint számított rá, a pilóta egyáltalán nem hitt abban, hogy ilyen jó eredményeket fog elérni 2019-ben.

Charles Leclerc, Ferrari, 3rd position, on the podium with his trophy

Zak Mauger / Motorsport Images

Leclerc mindössze egy évnyi Sauberban töltött időszak után igazolt át a Ferrarihoz, majd Bahreinben a pole pozícióból indulva majdnem meg is nyerte a második futamát a maranellóiakkal, ettől egy motorhiba szakította el. Belgiumban végül meglett az első győzelem, melyet egy héttel később a Ferrari otthonában, Olaszországban megduplázott.

Leclerc 2019-ben hét pole pozíciót szerzett, többet, mint bárki más ebben a szezonban és habár további győzelmekkel nem gyarapította a mérlegét, további nyolc alkalommal állhatott fel a dobogóra, az egyéni bajnokságban pedig a negyedik helyen végzett, huszonnégy ponttal a négyszeres világbajnok csapattárs, Sebastian Vettel előtt.

„Boldog vagyok, az év elején, ha valaki azt mondta volna nekem valaki, hogy hét pole pozícióm és tíz dobogós helyezésem lesz, nem hittem volna el.” – nyilatkozta Leclerc, amikor a motorsport.com kérdezte az idei szezonról.

„Szóval jobban sikerült, mint számítottam volna rá. Így visszatekintve, volt egy jó pár hibám, a jelenlegi célom az, hogy megértsem az okait és ne kövessem el őket újra. De elégedett vagyok az első évemmel” - mondta a monacói.

Leclerc-nek többször is esélye volt, hogy még a nyári szünet előtt megszerezze az első győzelmét, de Azerbajdzsánban az időmérőn a falnak ütközött (holott jó esélye volt a pole pozícióra), az osztrák futam utolsó körében pedig Max Verstappen fosztotta meg az elsőségtől. Az esőáztatta Német Nagydíjon, ahol szintén a poleból indulhatott volna, ha egy műszaki hiba miatt nem esett volna vissza a rajtrácson, a falnak ütközve fejezte be a versenyt.

A nyári szünet után Leclerc zsinórban négy futamgyőzelmet szerezhetett volna – Szingapúrban a Ferrari stratégiai fiaskója miatt veszítette el a győzelmet Vettel ellenében, a következő futamon, Oroszországban pedig a Vettel kiesése miatt beküldött biztonsági autós fázis vette el Leclerctől a diadalt.

Az utolsó, mexikói pole pozícióját a Ferrari stratégiája miatt csak egy negyedik helyre tudta váltani a futamon. „Nem volt egy egyszerű év” – ismerte be Leclerc. „Az első félévben rengeteg problémánk volt, de szerintem elég keményen dolgoztunk és mindez az év második felére kifizetődött a két hihetetlen győzelem képében.”

„Nyilvánvalóan Monza az, ami felülmúlja minden álmomat. Ott lenni a dobogó tetején többszázezer Ferrari rajongó előtt őrületes élmény volt. Ezeket azok a pillanatok, amiket sosem fogok elfelejteni. De kihangsúlyozom, nagyon sok munka vár még rám, hogy jobbá váljak. De leszegem a fejem és keményen fogok dolgozni.”

Leclerc elmondása szerint „rengeteget” tanult az első Ferraris éve alatt, a legfőbb célja az, hogy mindenkit biztosítson, hogy a 2019-ben elkövetett hibáit nem fogja még egyszer elkövetni. „Teljesen biztos vagyok benne, hogy ettől az évtől kezdve csakis jobb leszek” – mondta.

Hollandiában nagy erőkkel zajlanak a munkálatok, hogy 2020-ra minden a helyére kerüljön. A pálya jelen állapotában használhatatlan, de ha az elkészül, az egyik legélvezetesebb kanyart tartalmazhatja.

Előző cikk Horner kételkedik benne, hogy a top pilóták csapatot váltanak 2021-ben