Kulisszatitkok Japánból: Verstappent büntetni kellett, a Ferrarinál a csapatutasítás szóba sem jött, Hamilton már majdnem bajnok

A Japán Nagydíj vasárnapján ismét nem unatkozhattunk, hiszen több vitás manővernek is szemtanúi lehettünk a pályán - vajon ezek hogyan csapódtak le a paddockban?!

Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H amd Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 battle

Fotót készítette: Mark Sutton / Motorsport Images

Vettel átvette az irányítást

Sebastian Vettel nem bízta a véletlenre, és a versenyzői parádén helyet cserélt japán sofőrjével. A németnek valószínűleg nem jött be a sofőr vezetési stílusa...

#funfact: 16,632 versenykör Alonso neve mellett

Fernando Alonso a Forma-1-ben 16,632 versenykört tett meg. Hogy ebben mi olyan különleges? Ezzel a második az örökranglistán. Hogy ki az első? Természetesen Michael Schumacher – 16,825 körrel. Azonban ezt a rekordot a spanyol még idén megdöntheti.

Lewis Hamilton két hét múlva megszerezheti pályafutása ötödik bajnoki címét

A Mercedes címvédője fél kézzel már foghatja a bajnoki serleget, miután a Japán GP-n aratott győzelmével 67 pontra növelte előnyét a bajnokságban. Vagyis ha az Amerikai GP-ről 75 pontos előnnyel távozik, akkor már három futammal a szezon vége előtt bajnokká koronázhatjuk.

Ehhez pedig Hamiltonnak éppen nyolc ponttal többet kell szereznie Vettelnél. Ha a brit megszerzi zsinórban az ötödik győzelmét is, akkor Vettelnek a második helyen kell célba érnie, hogy életben tartsa a matematikai esélyét. Ha az ezüstnyilak ismét dominálni tudnak, és Valtteri Bottas bejön a második helyen, akkor a Ferrari végleg búcsút inthet a bajnoki álmainak.

Gumizzunk

A Japán Nagydíjon ismét az egykiállásos stratégia bizonyult nyerőnek - nem csoda, hogy a Williams párosán kívül a teljes mezőny csak egyszer cserélt kereket.

A Mercedes párosa a lágy-közepes stratégiát választotta, és egy kör különbséggel álltak ki egyetlen cseréjükre, míg a ferrarisok a lágyabb szuperlágy/közepes [Räikkönen]; szuperlágy/lágy [Vettel] taktikát választották. A németnek nem is volt nagyon más választása, hiszen a mezőny végéről egy lágyabb keverékkel kellett próbálkoznia, miután a Verstappen elleni előzési kísérlete csúfos kudarcba fulladt.

Verstappen Vettelhez hasonlóan a szuperlágy/lágy párosítással próbálkozott, és pár körrel a mercedesesek előtt állt ki, azonban így sem volt esélye ellenük. Ricciardo ellenben a Hamilton-Bottas duóhoz hasonlóan a lágy/közepes választással zárkózott fel a 15. helyről a negyedikre.

#funfact: A legtöbb győzelem egy csapattal

Lewis Hamilton ma az 50. győzelmét ünnepelhette a Mercedesszel, ami egy komoly eredmény! Azonban így is csak második az F1-es örökranglistán: az élen Michael Schumacher áll a Ferrarival, hiszen 72 győzelmet ünnepelhetett vörös színekben.

Őket Sebastian Vettel követi a Red Bullal (38 diadal), míg Ayrton Senna 35-ször nyert a McLarennel.

Räikkönen haikuja

A korábbi versenyző, Giedo van der Garde ihletet kapott a Verstappen-Räikkönen incidens láttán, és "papírra vetette" a finn japán haikuját: "Max, fiatal, kívülre megyek, időbüntetés, b*sszus".

A csapatutasítás nem jött szóba a Ferrarinál

Suzukában a Ferrari nem szólt Kimi Räikkönen fülére, hogy engedje el a csapattársát, Sebastian Vettelt. "Erről nem hallottam." - mondta Räikkönen, mikor egy esetleges elengedésről kérdezték. Vagyis az olaszok nem is gondoltak rá, hogy a finn elengedje Vettelt, aki bő 18 másodperccel a csapattársa mögött, a hatodik helyen ért célba.

Az FIA számára nem volt kérdés: járt a büntetés Verstappennek

Az FIA versenyigazgatója, Charlie Whiting szerint nem sokat kellett gondolkodni, mi a helyes döntés a Max Verstappen és Kimi Räikkönen között történt incidens kapcsán: "Egyértelműen büntetést érdemelt." - mondta - "Max a pálya mellett volt, és nem biztonságos módon tért vissza a pályára. Kimi ott volt, és Max leszorította. Ez elég egyértelmű volt a versenybizottság számára."

A Verstappen/Vettel eset ennél összetettebb volt - ezt versenybalesetnek ítélték, vagyis büntetést senki sem kapott érte. "Seb belülről próbálkozott egy manőverrel, amit megtehet. Félig beszúrt Max mellé, míg Max felé kormányzott. Ezt elég gyakran láthatjuk. A stewardok normál esetben ezért nem büntetnek, ha nem biztosak benne, hogy az egyik versenyző egyértelműen hibáztatható a történtekért. A vélemények azonban megoszlanak, miszerint egyformán hibáztatható-e a két fél. Az így is biztos, hogy egyik versenyző sem titulálható 'főbűnösnek'."

"Kínában más volt a helyzet, ott ugyanis Max a hajtűkanyar belső ívén próbálkozott, és majdnem oldalról beleállt Sebbe. A kettő között nem gondolom, hogy lett volna hasonlóság. Az incidenst nem néztem vissza, de úgy emlékszem, ott Max egyértelműen balesetet okozott, Sebastian ellenben itt egyszerűen csak előzni szeretett volna. Amit Max Kínában tett, az még legjobb esetben is túl optimista volt."

Verstappen egyébként büntetőpontot is kapott az incidensért, amivel közel került az egyversenyes eltiltáshoz is - a holland neve mellett egy éven belül nyolc egység áll - még négyet szerezhet büntetlenül.

Fotó készítője: Jerry Andre / Sutton Images

#funfact: Hamilton ötödik négygyőzelmi sorozata

Monza, Szingapúr, Szocsi és Suzuka: négy verseny, négy egymást követő győzelem. Lewis Hamilton pályafutásában ötödik alkalommal fordult elő, hogy zsinórban négy egymást követő nagydíjat meg tudott nyerni. 2014-ben és 2016-ban ez a trükk kétszer is összejött neki.

Sőt egyszer (2014-ben) még az egymást követő öt győzelem is sikerült. Akkor a lista Monza-Szingapúr-Suzuka-Szocsi-Austin. Ha két hét múlva az idei Amerikai GP-t is megnyeri, akkor ezt ismételheti meg.