Kulisszatitkok Austinból: Räikkönen utolsó győzelmekor Hamilton még csak egyszeres bajnok volt

Az Amerikai Nagydíj nem várt izgalmakat hozott, melynek végén nagy meglepetésre Kimi Räikkönen győzött. A finn egy nagyon hosszú nyeretlen szériának vetett véget, amivel több rekordot is megdöntött.

Kimi Raikkonen, Ferrari, 1st position, celebrates on arrival in Parc Ferme

Fotót készítette: Steven Tee / Motorsport Images

Grosjean gyorsan reagált

Romain Grosjean autójáról az Amerikai Nagydíj versenyzői parádéján leesett a felni, azonban a francia nagyszerű reakcióidővel azonnal lehajolt és felkapta.

#funfact: Két világbajnok egy nap alatt

2005. szeptember 25. egy fontos nap marad a motorsport történetében, hiszen ezen a napon a Forma-1-ben és a MotoGP-ben is bajnokot avattak. Fernando Alonso első F1-es címét szerezte meg, míg Valentino Rossi az ötödik címét gyűjtötte be.

Ma ez a különleges esemény megismétlődhetett volna, hiszen miután Marc Marquezt reggel, Japánban ötszörös bajnokká koronáztunk, Lewis Hamilton este, Austinban követhette volna a példáját.

#funfact: Október 21. a Forma-1-ben

Eddig a királykategóriában háromszor rendeztek versenyt október 21-én - mindhárom alkalommal bajnokot avattunk. Tegnap lett volna a negyedik, csakhogy ez Austinban elmaradt.

1984-ben Alain Prost október 21-én nyerte meg a Portugál Nagydíjat, de akkor Niki Lauda lett a világbajnok. 1990-ben Szuzuka volt soron Ayrton Senna és Alain Prost csatájával - a végén a brazil napja végződött jobban; bezsebelhette a bajnoki címet. 2007-ben pedig a Brazil GP-t rendezték meg ezen a napon, ahol bár Lewis Hamilton számított a bajnoki favoritnak, végül Kimi Räikkönent koronázhattuk bajnokká.

Ricciardo és Verstappen: az austini cowboyok

Daniel Ricciardo és Max Verstappen is átszellemült Austinban, ha már egyszer Texasban jártak - igazi cowboyok lettek belőlük. Az egyedi versenyoverált egyébként Ricciardo kiesésének hála az élő közvetítésben is látni lehetett.

#funfact: Räikkönen-statok

- Kimi Räikkonen 2044 napja nem nyert versenyt az F1-ben - akkor Lewis Hamilton még csak egyszeres bajnok volt.

- A finn legutóbb 2009-ben, a Belga Nagydíjon tudott nyerni a Ferrarival.

- Legutóbb pedig a 2013-as Ausztrál Nagydíjon végzett az első helyen - ez éppen 113 nagydíjjal ezelőtt volt. Ez pedig új rekord, melyet eddig Ricardo Patrese tartott, akinek két F1-es győzelme között 99 verseny telt el.

Hamiltont Mexikóban világbajnokká koronázzuk, ha...

A bajnoki cím sorsa Austinban nem dőlt el, azonban egy hét múlva, Mexikóban könnyen eldőlhet. Ehhez Lewis Hamiltonnak mindössze egy hetedik helyre lesz szüksége - függetlenül attól, hogy Sebastian Vettel hol ér majd célba. Jelenleg ugyanis 70 egység a különbség a két bajnoki rivális között.

Räikkönen megdöntötte Schumacher rekordját

A Ferrari versenyzője, Kimi Räikkönen elvett egy rekordot Michael Schumacher neve mellől: az első győzelme (2003, Malajzia), és a legutóbbi sikere - vagyis a tegnapi nap között 15 év 6 hónap és 28 nap telt el. A Forma-1-ben ilyen hosszú időn belül még senki sem tudott nyerni!

Eddig a hétszeres német legenda tartotta a rekordot 14 évvel, 1 hónappal és 1 nappal - az 1992-es Belga GP és a 2006-os Kínai GP között.

Alonso mérgelődött

Fernando Alonso az Amerikai Nagydíj rajtját követően kiesett, és a spanyol nem tűnt túl boldognak - a garázsban mérgesen dobta el a kesztyűjét - mindezt az IndyCar versenyző, Marco Andretti örökítette meg.

#funfact: a Ferrari hat győzelemnél jár 2018-ban

... és ennél több 2008 óta nem is jött össze. 10 évvel ezelőtt a Ferrari elvesztette a bajnoki csatát Lewis Hamilton ellen - azon az emlékezetes brazil szezonzárón, ahol Massa nyert, és fél körig világbajnoknak is érezhette magát, csakhogy Hamilton az utolsó körben megelőzte a csúszkáló Glockot. Úgy tűnik, a Ferrari idén is kikap a brit ellen, bár egyelőre Vettel továbbra is életben tartotta a matematikai esélyét.

Verstappen már pezsgőzhet az USA-ban

Mázli, hogy Max Verstappen az Amerikai Nagydíj előtt betöltötte a 21. életévét, ugyanis az Egyesült Államokban csak 21 éves kortól lehet legálisan alkoholt fogyasztani.

Az F1-ben agy pillanat alatt veszthetsz el mindent

A Mercedes két képpel ábrázolta, milyen is az, amikor az egyik pillanatban még azt hiszed, neked áll a zászló, aztán hirtelen mégsem.

Hamilton meghívatta magát Räikkönen 40. szülinapi partijára

Lewis Hamilton az Amerikai Nagydíjat követően nem felejtett el gratulálni Kimi Räikkönen teljesítményéhez, hiszen a finn legutóbb öt évvel ezelőtt, 2013-ban tudott nyerni a Ferrarival. A brit a versenyt követő sajtótájékoztatón azonban hirtelen nem tudta, pontosan mennyi idős is finn riválisa, akinek amúgy épp október 17-én, vagyis pár nappal ezelőtt volt a születésnapja.

"Nagyon örülök Kiminek - sok magabiztosságot adott. Nem is hiszem el, hogy mennyi idős, nem is változott, mióta belevágott az F1-be, vagyis a finn vér jónak tűnik. Mennyi is: 38? 39?" - mondta a címvédő.

Räikkönen: "39. Jövőre 40, szóval... majd meghívlak a bulimra."

Hamilton: "Remélem, hogy meghívást kapok a negyvenedikre."

Räikkönen: "Meghívhatunk."

#funfact: Räikkönen a legsikeresebb finn

Kimi Räikkönen a 21. F1-es győzelmével minden idők legsikeresebb finn versenyzőjévé lépett elő a Forma-1-ben. Eddig Mika Häkkinennel osztozott ezen címen, majd őket követte Keke Rosberg (5), Valtteri Bottas (3) és Heikki Kovalainen (1).

A bajnoki címek számában persze továbbra is a kétszeres bajnok Häkkinen vezet, Keke Rosberg és Kimi Räikkönen egy-egy trófeájával szemben.

#funfact: Amikor legutóbb két versenyzőt is diszkvalifikáltak

A Forma-1-ben előfordul, hogy a versenyzőket diszkvalifikálják egy versenyről, de olyan is előfordult már, hogy egy futamon ketten is kizárást kapnak, ahogy Austinban tegnap Esteban Ocon (Force India) és Kevin Magnussen (Haas)?

Legutóbb a 2011-es Ausztrál Nagydíjon történt meg hasonló. Akkor a két Sauber-versenyző, Kamui Kobajasi és Sergio Perez jutott ilyen sorsra, ugyanis a hátsó szárnyuk nem felelt meg az előírásoknak. Akkor is két pilótát diszkvalifikáltak a TOP 10-ből.

Gumizzunk

A Pirelli nem véletlenül az egykiállásos stratégiát nevezte meg tegnap a győztes taktikának. Kimi Räikkönen egyszer, a 21. körben állt ki, és mivel Lewis Hamilton két kiállással próbálkozott, utólag egyértelmű, hogy a britnek is elég lett volna egy.

Tulajdonképpen a címvédőn kívül a TOP 12-ben mindenki csak egyszer cserélt kereket, a keverékek terén azonban volt némi szórás - a lágy mindenkinél felkerült - ellenben az ultralágy és a szuperlágy váltakozva tűnt fel a csapatoknál.

A Ferrari finnje jól tette, hogy a lágyabb keverék mellett döntött a tegnapi időmérőn, hiszen ezzel is 21 körig bírta - ellenben Hamilton 11. körben megejtett első kiállásával.

Előző cikk Jos Verstappen: „Mindenki azt akarja látni, hogy Verstappen harcol Hamilton ellen”
Következő cikk Hamilton: agresszívebben vezetek, ha Vettel lett volna mellettem Verstappen helyett