Kinek is a nevét viseli a legendás brazil F1-es versenypálya?

Sokaknak ismerősen csenghet a brazil pilóta neve, aki ízig-vérig Sao Paulo-i volt. Ott született, csakúgy, mint Felipe Massa, Rubens Barrichello, Ayrton Senna, és a Fittpaldi testvérek.

Szerző: Móré Dániel

Egyetlen Forma–1-es futamgyőzelmét is a brazil megapoliszban aratta, az interlagosi aszfaltcsíkon. Sajnos a karrierjének vége hamar eljött. 32 évesen halt meg szülővárosában, egy repülőgép-szerencsétlenségben.

José Carlos Pace 1944. október 6-án született Sao Paoloban. A ’60-as évek végén kezdett versenyezni, a legnagyobb ellenfelei barátai, a Fittipaldi testvérek voltak. 1970-ben Európába költözött, és meg is nyerte a brit Forma–3-mat egy Lotusszal. 1971-ben már a Forma–2-ben versenyzett Frank Williams csapatában, de nem tudott pontot szerezni. Meglepően ez is elég volt ahhoz, hogy 1972-re Williams leigazolja az F1-es csapatába, ahol egy privát Marchcsal versenyeztek. A nem túl acélos autóval még így is szerzett 3 pontot, kettőt Belgiumban, egyet pedig Spanyolországban. Hogy további tapasztalatokat szerezzen, elindult pár Forma–2-es és Can-Am versenyen is.

1973-ban eligazolt a Surtees istállóhoz, ahol az autó szintén a sereghajtók egyike volt. Eleinte sok technikai hiba hátráltatta a csapatot, de az utolsó pár futamon összejöttek a dolgok. A Nürburgringen Pace 4. majd az Osztrák Nagydíjon 3. lett. Továbbá mindkét futamon megfutotta a leggyorsabb kört is. Pace ebben az évben is versenyzett más sorozatokban, például az F2-ben, és a Ferrarinak a sportautó világbajnokságban. Ráadásul a sportautók világában második lett a Nürburgringen és Le Mans-ban Arturo Merzario csapattársaként.

Ezek az eredmények felkeltették Bernie Ecclestone figyelmét, és a következő év felétől már csapatában, a Brabhamnél versenyzett. A Surteessel Interlagosban szerzett egy 4. helyet, mellé társult még egy Brabhames 5. hely Monzából, és egy 2. hely Watkins Glenből. Olaszországban és az USA-ban szintén az övé volt a leggyorsabb kör. 1975-ben élete legjobb szezonját futotta, de ez sem volt tökéletes. Brazíliában nyerni tudott (erről a győzelemről ebben a cikkben olvashatsz bővebben), Silverstoneban második, Monacóban harmadik, Dél-Afrikában pedig negyedik lett. Sokkal több pontszerzése nem volt a sorozatos technikai hibáknak és baleseteknek köszönhetően, de így is élete legjobb F1-es szezonját teljesítette, és 24. ponttal 6. lett a bajnokságban.

1976-ban már Alfa Romeo motor került a Brabhembe, és sokszor elfüstölt. Emiatt Pace csak 7 pontot szerzett. A ’77-es évet jól kezdte: egyből egy 2. hellyel nyitott Argentínában, amiből lehetett volna első hely is, ha nem melegedik túl a motorja, és nem kell visszavennie a tempóból. Sajnos már csak két futamon állhatott rajthoz, mert március 18-án Sao Paulo mellett lezuhant egy barátja vezette magángéppel, és az összes fedélzeten lévő ember meghalt.

A Brabham 1978-ban újra futamokat tudott nyerni Niki Laudával. Ecclestone ekkor így nyilatkozott: „Ha Pace nem vesztette volna életét, akkor nem lett volna szükségem Laudára.” Halála után Interlagost, ahol egyetlen győzelmét aratta, a tiszteletére átnevezték Autódromo José Carlos Pace-ra.

Előző cikk Montoya nem kicsit borult el: Verstappen lekörözöttként ütötte ki Brazíliában
Következő cikk A félig nyitott cockpit lenne a megoldás az F1-ben? Látványterv egy szlovák tervezőtől