Alexander Albon, Lando Norris és George Russell is kezdőként teljesített idén, mindhármukkal elégedettek voltak csapataiknál, ám teljesítményüket árnyalhatja az elmúlt 25 újoncainak produkciója.

Lando Norris, McLaren, Alexander Albon, Toro Rosso and George Russell, Williams Racing

Fotót készítette: Steven Tee / Motorsport Images

Alexander Albon a Toro Rossóban kezdte meg a szezont, és olyan jól teljesített, hogy Pierre Gasly menesztésénél az ő neve merült fel a Red Bullnál. Az újonc így a top3-hoz tartozó csapatban fejezhette be az évet, és az osztrákok jövőre is számítanak rá.

Lando Norris nagyban hozzájárult ahhoz, hogy csapata, a McLaren legyen idén a konstruktőri versengésben a negyedik, míg George Russellnek ugyan nem sok esélye volt pontot szerezni a Williams-szel, amely így is ragaszkodik hozzá.

Ugyanakkor az idei újoncok teljesítménye nemcsak az idei év történései fényében érdekesek, hanem a korábbi újoncokéval való összevetésben is. Minden versenyző álma, hogy azonnal első versenyén nyerjen, ez nem sokaknak adódott meg az F1 történetében.

Természetesen az 1950-es silverstone-i futamon erre minden indulónak megvolt az esélye, a sportág első hivatalos versenyén végül Nino Farina győzött. Ha a nyitó futamot nem tekintjük, akkor mindössze egyetlen újonc volt, aki azonnal nyerni is tudott, Giancarlo Baghetti az 1961-es Francia Nagydíjon diadalmaskodott. Ugyanakkor a számra ez már zsinórban a harmadik F1-es futamgyőzelme volt, ám a korábbi kettő a bajnoki pontszámításba nem számított bele.

Természetesen a futamgyőzelem egyik idei újonctól sem lehetett elvárás, ahogy a pontszerzők tábora sem túl népes, összesen 57-en vannak, akik első versenyükön ponstzerzők közé verekedték magukat. És ez persze korszakonként mást jelentette, hiszen 1959-ig csak az első öt, 2002-ig hat, 2009-ig nyolc, míg 2010 óta tíz versenyző kap pontot.

Az elmúlt 25 évben a következő versenyzőknek sikerült ez, míg az idei újoncok közül Albon és Norris is a második versenyén végzett pontszerző helyen:

2007: Lewis Hamilton, Melbourne, 3.
2007: Sebastian Vettel, Indianapolis, 8.
2016: Stoffel Vandoorne, Bahrain, 10.

Az elmúlt negyed évszázadot vizsgálva összesen csak három versenyző volt, aki pedig dobogóra is állhatott első versenyén, Jacques Villeneuve, Kevin Magnussen és Lewis Hamilton. Az is érdekes lehet, hogy kiknek sikerült legalább első évében a futamgyőzelem, ez a lista már rövidebb.

1950: Giuseppe Farina (3)
1950: Juan Manuel Fangio (3)
1961: Giancarlo Baghetti (1)
1965: Jackie Stewart (1)
1970: Clay Regazzoni (1)
1970: Emerson Fittipaldi (1)
1996: Jacques Villeneuve (4)
2001: Juan Pablo Montoya (1)