Hamilton egészen simán nyerte meg a japán időmérőt Bottas és Vettel előtt

A Mercedes versenyzője rendkívül könnyedén húzta be a Japán Nagydíj időmérő edzését, amivel a legjobb pozícióba helyezte magát Suzukában és a bajnokságban.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1, sits in the cockpit of his car in the garage

Steve Etherington / Motorsport Images

Az időmérő edzés előtt a Ferrari megerősítette, hogy Räikkönen összetört autójában cserélniük kell a váltót, ami 5 helyes rajtbüntetést vont maga után. Az olaszok mindent megtettek, hogy elkerüljék a cserét és a büntetést, de erre most nem volt esélyük. Bottas mellett tehát a másik finn is 5 helyes büntetést tudhat a neve mellett a váltócsere miatt.

Ez egy újabb rossz hír volt a Ferrari és Vettel számára, hiszen ezzel eleve csökkent az esélye annak, hogy Hamiltontól a lehető legtöbb pontot vegyenek el. Szingapúrban óriási ajándékot adtak a Mercedesnek és a bajnokságot vezető brit világbajnoknak, majd egy héttel később szintén „kisegítették” a németeket a motorgondokkal, amikor Sebastian már a Q1-ben kiesett, addig Kimi hiába lett második, még csak el sem tudott rajtolni Malajziában.

A versenyzők az első szabadedzés után először gurulhattak pályára úgy, hogy teljesen szárazak voltak a körülmények, így minden adott volt egy aktív és látványos kvalifikációhoz. A levegő hőmérséklete 23°C, a pálya 27°C körül alakult.

Q1

Hamilton és Vettel lágyon ment tovább, Grosjean csúnyán autót tört

Q1: Hamilton, Räikkönen, Verstappen, Bottas, Vettel, Ricciardo, Pérez, Ocon, Hülkenberg, Massa, Palmer, Alonso, Sainz, Vandoorne, Magnussen – KIESŐK: Grosjean, Gasly, Stroll, Ericsson, Wehrlein.

A Q1-ben a Mercedes brit és a Ferrari német világbajnoka volt az, aki a lágy tappancsokon ment tovább. A mezőny többi tagja rögtön felpakolta a szuper-lágy gumikat. Hamilton és Vettel között azonban így is megvolt a 0,3 másodperces differencia.

A Q1 nem volt teljes, mivel kicsivel több mint 1 perccel a leintés előtt Grosjean megint autót tört, ráadásul igen csúnyán. A francia versenyző arra gyanakodott, hogy valami nem stimmelt a gépével, de valószínűleg csak hibázott. Egy biztos, ezzel megint komoly anyagi kárt szenvedett a Haas F1 Team, aminek a dán pilótája viszont tovább tudott lépni, még ha az utolsó bejutó pozícióban is.

Az jól látható volt, hogy a Red Bull még szuper-lágyon sem tudta tartani a tempót a Mercedesszel, legalábbis Hamiltonnal, mert Bottas csak negyedik lett, szintén a gyorsabb keveréken. A finn rögtön az elején majdnem megint megtörte a Mercedest. Centikre volt a faltól. Räikkönen autójával még időben elkészültek a Ferrari szerelői, de vele sem kockáztattak, és a szuper-lágyakat kapta meg.

A kiesőknél nincs nagy meglepetés, bár érdekes lett volna látni azt, hogy Gasly mit alkotott volna a Toro Rossóval, mert a spanyol csapattársa bejutott a Q2-be.

Hamilton-dominancia a Q2-ben, Alonso a Q3-ban

Q2

A második etap sem hozott óriási meglepetést, bár az, hogy mindkét Renault kiesett, csalódást keltő lehet, de Hülkenberg így is előrébb végzett, mint Palmer. Mellettük még Sainz hullott ki a Toro Rossóval, valamint Magnussen a Haas színeiben. Vandoorne egy hajszállal maradt le a 10. helyről, ám miután a Q3-ba bejutó Alonso 35 helyes rajtbüntetést kapott, a belga előrébb kerül rajtrácson.

A legjobb időt Hamilton rakta össze és toronymagasan. Tette ezt úgy, hogy a legvégén még jobb időt mehetett volna, de visszavett a harmadik szektorban. A top-csapatok mögött közvetlen Ocon vetődött be, de Pérez tapadt rá. Utána következett Massa és Alonso.

Hamilton nagyon magabiztosan hozta a szuper-lágy gumikon a Q2-t: 1:27.819. Vettel: 1:28.225. Bottas: 1:28.543. A Mercedes brit versenyzője rendkívül domináns egyelőre.

Q2: Hamilton, Vettel, Bottas, Verstappen, Ricciardo, Räikkönen, Ocon, Pérez, Massa, Alonso KIESŐK: Vandoorne, Hülkenberg, Magnussen, Palmer, Sainz.

Q3

Az időmérőt végül Hamilton húzta be, egészen könnyedén Bottas és Vettel előtt. A finn azonban az 5 helyes rajtbüntetésével hátrébb kerül, így a német világbajnok és Ricciardo, valamint a másik Red Bull is előrébb lép.

Azzal, hogy Räikkönen csak 6. lett, kicsúszik a TOP-10-ből, hiszen 5 helyes rajtbüntetést kapott a sebességváltó cseréje miatt.

TOP-10: Hamilton, Bottas, Vettel, Ricciardo, Verstappen, Räikkönen, Ocon, Pérez, Massa, Alonso.

Hamilton indulhatott már az élről Japánban, de Suzukában ezelőtt soha. Nem mellesleg ez volt pályafutása 71. rajtelsősége…