Élő közvetítés

Hamilton elképesztő idővel nyerte az FP2-t Japánban, 0.8 másodpercet adott Vettelnek

Második szabadedzés ide vagy oda, Lewis Hamilton óriási időt ment, és nemcsak a Ferrarinak adott rengeteget ugyanazon keveréken, de Valtteri Bottas sem tudott mit kezdeni a címvédővel a másik Mercedes volánja mögött.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09 EQ Power+

Fotót készítette: Steven Tee / Motorsport Images

Az első szabadedzés a Mercedes kettős sikerét hozta. Délelőtt Hamilton diktálta a tempót, aki a lágy gumikon egy nagyon erős időt futott a finn csapattársa előtt. Igaz, Bottas a legjobb idejét közepes keveréken érte el.

A Ferrarik ezzel szemben még a szuperlágy keveréken sem tudták megközelíteni a legjobb időt, független attól, hogy Räikkönen és Vettel köre sem volt tökéletes. A W09 láthatóan sokkal jobban érezte magát a közepes és lágy tappancsokon, ami veszélyjósló lehetett az olaszok számára. A Red Bull a harmadik legjobb idővel állt elő, de Ricciardo is igen messze volt a címvédő idejétől, akárcsak Verstappen, aki a Ferrarik mögött zárt.

A leglátványosabb jelenet is Hamilton nevéhez fűződött, aki nagyon közel volt ahhoz, hogy belerohanjon Gasly autójába. A Toro Rosso francia versenyzője a veszélyeztetés miatt megrovást kapott, ami már a második volt neki a szezon során. A következő után automatikusan 10 hellyel hátrébbről indul az adott versenyen.

FP2

Az első szabadedzéshez hasonlóan a versenyzők száraz körülmények között gurulhattak pályára a zöld jelzéskor. Közvetlen az edzés előtt 60% volt az esély arra, hogy leszakadjon az ég az FP2 ideje alatt. A levegő hőmérséklete 24°C-ot, míg a pálya hőmérői 32°C-ot mutattak.

A délutáni programot Alonso nyitotta a McLarennel, közepes gumikon. Délelőtt más keveréket nem is használtak a britek, akik a mezőny legvégén zártak.  Röviddel a spanyol világbajnok után Vandoorne is hasonlóan lett a másik MCL33 volánja mögött. A belga az FP1-en "pihent", mert Norris, a csapat tesztpilótája gyűjtött adatokat az autójával. A vártnak megfelelően Alonso és Vandoorne futotta meg az első időt: 1:32.540-1:33.630.

A Ferrarik is az elsők között hajtottak ki a bokszból. Vettel és Räikkönen lágy gumikon folytatták a munkát. A német minimális különbséggel volt a finn előtt: 1:29.971-1:30.003. 10 perc elteltével erre válaszolt a német egy abszolút legjobb idővel: 1:29.398. Ekkor a mezőny felének már volt mért ideje.

A Ferrarik után a Red Bull volt a következő csapat, mely mért időt ment a lágy gumikon. Ricciardo az első körén majdnem 0.9 másodperccel volt lassabb. Verstappen szinte ugyanazt az időt futotta meg mögötte a negyedik helyen: 1:30.251-1:30.330.

A Mercedes a sárga jelölésű keveréken már sokkal gyorsabb volt. Hamilton azonnal az élre állt egy második és harmadik legjobb szektorral: 1:29.005. Ezzel 0.4 másodpercet adott Vettelnek a második helyen, míg a Red Bullok már 1.2 és 1.3 másodpercre voltak ettől az időtől. Pár perccel később a címvédő húzott még egy kicsit az idején, miközben övé volt a legjobb második és harmadik szektor: 1:28.911. Bottas közvetlen előtte javított, de a hátránya erősen közelített a 0.7 másodperchez.

Fotó készítője: Zak Mauger / LAT Images

57 perc volt hátra, amikor Grosjean elsőként váltott szuperlágy gumikra, a hétvége leglágyabb keverékére. A 7. idő volt az övé, mint a legjobb középcsapat versenyzője a Red Bullok mögött. Vettel ugyanezen a keveréken már jobb időt ment, de az sem volt elegendő ahhoz, hogy Hamilton elé kerüljön, noha övé volt a legjobb első és második szektor: 1:29.050.

Bottas 48 perccel a vége előtt ment ki a szuperlágy gumikon a pályára. A Mercedes versenyzője az abszolút legjobb első szektor után hibázott, és elvette a körét. Verstappen és Ricciardo ezt használta ki, akik a 3. és 4. helyen álltak: 1:29.257-1:29.513.

Hamilton nem hibázott és egy egészen brutális időt ment a szuperlágyon: 1:28.217. Mindhárom szektorban ő volt a leggyorsabb. Bottas a következő körében ugyan a második szektorban még jobb időt ment, majdnem 0.5 másodperccel volt lassabb. Vettel a harmadik helyen 0.8 másodperccel ment gyengébb kört, ami drasztikus különbséget jelentett, különösen úgy, hogy a közvetlen riválisról és a Ferrariról beszélünk, mely pár hónapja még favorit volt.

Hamilton és a Mercedes továbbra is megállíthatatlan

A két Ferrari közé Verstappen vetődött be, így az osztrákok akár már szombaton problémát okozhatnak az olaszoknak. A reális képet tekintve erre messze nagyobb az esély, minthogy a Ferrari nyomást gyakoroljon a Mercedesre, mely Hamilton alatt rendkívül stabil és gyors volt az edzéseken. A címvédő már a csapatrádióban megjegyezte, hogy imádja a vezetést Szuzukában és nagyon jól érzi magát.

A hátsó gumik megint gondot fognak okozni a Ferrarinak?

A Pirelli számításai szerint a szuperlágy és a lágy között 0.7 másodperc a különbség, míg a lágy és a közepes között 0.5 másodperc.

A középcsapatok közül a Force India diktálta a tempót. Ocon ráadásul 0.4 másodperccel volt gyorsabb, mint Grosjean a 8. helyen a Haas színeiben. A kategóriakülönbség így is megvolt az élmezőnyhöz képest az 1.8 másodperces differenciával, ami még mindig túlságosan nagy.

Fotó készítője: Mark Sutton / Sutton Images

A legjobb tízben találhattuk még Ericssont a Saubberel és Hartleyt a Toro Rossóval. A svéd és az új-zélandi szereplése is meglepetés volt, bár Gasly az üzemanyaggal kapcsolatos gondjai miatt rengeteg időt bukott, így minden bizonnyal sokkal több is lehet abban az új Honda motorban, ami állítólag 0.5 másodperccel lehet gyorsabb az előző verzióhoz képest.

A két Renault Szuzukában is küszködik. Hülkenberg 12. és Sainz 14. helye nem éppen biztató. 2.4 másodperccel voltak lassabbak a legjobb időhöz képest. A csapat német versenyzője elismerte, a fejlesztési versenyt elbukták, és ez akár a konstruktőri negyedik helyükbe is kerülhet a Haas ellen. Aggasztóbb azonban, hogy mi lesz jövőre, amikor már szintet kellene lépniük, Ricciardo érkezése miatt is.

A Renault megerősítette, hogy Hülkenberg délután az „A” specifikációval tesztelt, holnap pedig a „B” verzió lesz az autójában. Ugyanez Sainz esetében ma a „B-t” jelentette, míg holnap már a „C-t” fogja.

A McLaren és a Williams helyzete délutánra sem változott, a Q1-es kiesőhelyeken tanyáztak, ami előrevetítheti a szombati időmérő első etapjának végeredményét.

A mezőnyből mindenki a szuperlágy keveréken teljesítette a legjobb idejét.