Hamilton nyerte az Olasz Nagydíjat Räikkönen előtt, Vettel még csak dobogóra sem állt Monzában

Lewis Hamilton egy nagyon nagy verseny végén az első helyen ért célba a Ferrari szentélyében Kimi Räikkönen előtt, amivel 30 pontra növelte az előnyét a bajnokságban.

Sebastian Vettel, Ferrari SF71H spins after contact with Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09 on lap one as Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 passes

Fotót készítette: Manuel Goria / Motorsport Images

Szombaton az időmérő edzés részben meglepő végeredményt hozott. A két Ferrari megszerezte az első sort, de nem a várt sorrendben. Räikkönen egy nagyon nagy utolsó kört ment a Q3-ban, amivel megszerezte pályafutása 18. rajtelsőségét, ráadásul az olaszok szentélyében, Monzában.

Vettel, láthatóan nagyon csalódott volt emiatt, hiszen számára messze fontosabb lett volna megszerezni a rajtelsőséget, több szempontból is. Ugyanakkor ő is tudta, közel van a finnhez, és hosszú az út az első kanyarig, valamint megannyi előzési lehetőség van a pályán.

Kimi Räikkönen és a szombati rajtelsőség Monzában
10

Hamilton mondhatni papírformaként harmadik lett, de a Mercedes világbajnoki címvédője sokkal közelebb volt a két Ferrarihoz, mint amire számítani lehetett. A négyszeres világbajnok brit is könnyedén az első rajtkockában találhatta volna magát.

Az időmérő edzés egy hármas csatát vetített előre, teljesen száraz körülmények között. Bottas alatt ugyan ugyanaz a Mercedes dolgozik, a finn ezen a hétvégén nagyon elmaradt a csapattársa tempójától, így nem a legjobb előjelekkel várhatta a startot, miközben a Red Bull is csak abban bízhatott, hogy történik valami előttük, mert normál körülmények között Verstappen és Ricciardo sem számíthatott dobogós helyezésre, még a Renault legújabb fejlesztésű motorjának bevetése után sem.

RAJT - Dráma a rajtot követően - Vettel összeütközött Hamiltonnal

A versenyt megelőző 2 órában csepergett az eső, de a versenyzők teljesen száraz körülmények között rajtolhattak el az 53 körös futamon 21°C-os levegő és 28°C-os aszfalthőmérséklet mellett.

A rajt nem volt túl sima. Majdnem egy tömegbalesettel nyitott a mezőny a Toro Rosso miatt. Hartley rögtön kiesett az Ericssonnal való összeérés miatt, miközben Vettel hiába kapta el remekül a rajtot, pár kanyarral később összeért Hamilton gépével. A négyszeres bajnokok egymást hibáztatták.

A német világbajnok a második helyét próbálta védeni, míg a brit keményen támadott. A Ferrari első szárnya súlyos károkat szenvedett, és meg is pördült. Az SC ideje alatt Vettel is behajtott az új első orrkúpért. Rajta kívül még Hülkenberg, Ericsson és Ricciardo volt bent, kihasználta az eseményeket.

A biztonsági autós fázis ideje alatt így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Räikkönen, Hamilton, Verstappen, Bottas, Grosjean, Sainz, Ocon, Stroll, Szirotkin, Alonso.

Räikkönen Vs. Hamilton

A versenyt a 3. körben indították újra, Räikkönennel az élen, aki az első kanyarban nem tudta kivédekezni Hamiltont, így a brit állt az élre, miközben Vettel csak a 18. helyen állt. A finn „Jégember” nem hagyta magát, és röviddel ezután elment a Mercedes mellett.

A 6. körben az FIA megerősítette, hogy Vettel és Hamilton esetét versenybalesetnek minősítették, így senki sem kapott büntetést. A német a 16. helyen autózott a lágy gumikon.  A 9. körben mindkét Williams pontszerző helyen versenyzett. Stroll a 8., Szirotkin a 9. pozícióban haladt Pérez, Alonso, Gasly és Vettel előtt. Egy körrel később Alonso technikai gondok miatt állt ki a bokszba, és adta fel a versenyt, noha jó esélyei lehettek volna a pontszerzésre.

Gasly és Ricciardo ütközése

A 13. körben Gasly és Ricciardo ért össze egymással, méghozzá igen keménnyel. A 12. helyért ment a csata. A francia előrébb volt, mint az ausztrál. Ne feledjük, a Toro Rosso pilótája jövőre Ricciardo helyén fog versenyezni a Red Bullnál. A 14. körben egy újabb előzést láthattak a nézők. Ocon Sainz mellett ment el az első kanyar féktávja előtt a Force Indiával, ezzel célba véve Grosjeant és a Haast. Vettel mindeközben már a 10. helyen állt. Stroll és Pérez volt közvetlen előtte.

Vettel a 18. kör legelején Pérezt darálta be a 8. helyért. A mexikói ezelőtt 6 helyet javított a rajthelyéhez képest a Force Indiával. A 20. körben Sainz is megvolt neki, így a középmezőnyből már csak Ocon és Grosjean volt előtte.

Mercedes-etetés, Räikkönen bokszkiállás

A 21. körben Vettel kiállt a bokszba a lágy gumikért. A Mercedes szerelői hiába állta ki ugyanabban a körben a garázs elé, Hamilton nem érkezett. A „Jégember” a 4. helyen folytatta tovább.  A 22. körben a Mercedes szerelői újra kimentek a garázs elé, már a kerekkel a kezükben, de Hamilton a pályán maradt.

Vettel a 24. körben egy nagyon szép előzést abszolvált Ocon ellen. Ezzel felzárkózott a top-csapatok versenyzői mögé az 5. helyen.  Ricciardo ugyanebben a körben állt ki kuplungproblémák miatt. A Renault tisztázta, nem a "C" típusú motorjuk hibásodott meg, független attól, hogy elismerték, gondok lehetnek vele. Verstappen a 27. körben ment ki a kerékcseréjére. A Red Bull 2.5 másodperc alatt cserélte le a holland kerekeit. Lágy gumikon ment tovább Pérez előtt a 6. helyen.

Vettel lágy abroncsai nem bírták, Bottas szándékos feltartása Räikkönen ellen

Hamilton a 28. körben állt ki a gumikért. 2.4 másodpercig tartott a cseréje. Räikkönen mögé ért vissza a harmadik helyen. Ekkor Bottas vezetett, de a finn még nem volt kint. Vettel a 30. körben másodszorra is behajtott a bokszba. A cseréje nem volt gyors: 2.9 másodperc. Szuperlágy gumikkal folytathatta a versenyt, a 10. helyről.

A 36. körben Bottas ment be a bokszba a friss lágy gumikért. A finn jó munkát végzett, hiszen körökön át feltartotta a honfitársát, akinek emiatt az abroncsai folyamatosan sérültek és Hamilton már közel volt hozzá. A hátsó kerekeknél jól látszott a vibráció a Ferrarin, és a csapat szólt is a versenyzőjének, hogy tartsa életben a gumikat.

14 körrel a leintés előtt Vettel ismét elment Pérez mellett az 5. helyért. Bottas, Verstappen, Hamilton és Räikkönen volt előtte.

Hamilton nem kegyelmezett a Ferrarinak és Räikkönennek

A 43. körben Verstappen és Bottas ért össze egymással. A holland agresszív volt a finnel szemben az első kanyarban. A Mercedes versenyzőjének emiatt át kellett vágnia a kanyart a bóják között, amivel sok időt bukott. Az FIA 5 másodperes időbüntetést adott a fiatal pilótának. A 45. körben Hamilton egy precíz előzés végén elment Räikkönen mellett. Ezzel már ő volt az élen, és nem a Ferrari világbajnoka.

Hamilton ezzel a győzelmével újabb nagyon fontos pontokat szerzett a bajnokságban, növelvén az előnyét Vettellel szemben. Ez a német számára megint egy olyan futam volt, amit megnyerhetett volna, de tudott élni a lehetőséggel.

Räikkönen nem bírta tartani a Mercedes tempóját, már csak a gumik hólyagosodása miatt sem, de a 100. dobogója így is megvan. Hamilton abroncsai majdnem 10 körrel voltak frissebbek, amik nagyobb különbséget eredményeztek. A 2007-es bajnok 2013 után nyerhetett volna ismét versenyt az F1-ben.

Harmadikként Bottast intették le, aki kihasználta Vettel kiforgását, így két Mercedes is dobogóra állhatott. Verstappen mindent megtett a Red Bullal, de tehetetlen volt, és a büntetése miatt még egy helyet bukott.

Vettel a történtek után a maximumot kihozván a versenyéből Verstappen szankciójával negyedikként ért célba, közvetlen Grosjean, Ocon, Pérez, Sainz és Stroll előtt. A Williams ezzel pontot szerzett, és Szirotkinnak is majdnem sikerült a másik autóval a 11. helyen.

Ez volt Hamilton pályafutása 68. győzelme a Forma-1-ben, és az 5. az Olasz Nagydíjon, mellyel beállította Michael Schumacher rekordját. Hamilton eddigi győzelmei Monzában: 2012, 2014, 2015, 2017, 2018.