Hamilton űridővel végzett az élen a Japán Nagydíj első szabadedzésén

Lewis Hamilton a második helyen végzett csapattársának közel 0.5 másodpercet adván zárta az élen az FP1-et. A Ferrarik a gyorsabb keverék használata ellenére megközelíteni sem tudták a brit világbajnok idejét.

Lewis Hamilton, Mercedes-AMG F1 W09

Fotót készítette: Manuel Goria / Motorsport Images

A versenyzők száraz körülmények között vághattak neki a 90 perces edzésnek 21.7°C-os levegő és 24.9°C-os aszfalthőmérséklet mellett. A szél 2.9 km/órával fújt. Közvetlen a zöld jelzés előtt 40% volt az esély arra, hogy az FP1 ideje alatt leszakad az ég.

A tesztpilóták közül ezúttal csak Norris kapott lehetőséget, aki jövőre Sainz csapattársaként fog versenyezni a McLarennél. A wokingiak tesztpilótája délelőtt Vandoorne autójával gyűjthetett adatokat.

Röviddel a zöld jelzés után többen is kihajtottak a pályára. Elsőként Sainz tette ezt meg, akit Ericsson és Alonso követett.

Több csapat aerodinamikai mérésekkel kezdte a napot. Így tett a Toro Rosso is, mely a Hondától megkapta az újfejlesztésű motort, ami a Sky jelentése szerint körönként 0.5 másodperces előnyt jelent a korábbi verzióhoz képest. Gasly gépének hátsó része nagy mérőműszereket kapott, figyelvén az áramlásokat és a tapadással kapcsolatos adatokat.

A top-csapatok közül a Red Bull nyitott Ricciardóval. Az ausztrál a lágy gumikon rögtön át is vette a vezetést az Alfa Romeo Sauberek előtt: 1:30.651. Rajtuk kívül az első 10 percben más nem is futott mért időt. Verstappen a másik Red Bullal negyedik versenyzőként ment mért kört, amivel az élre is állt: 1:30.298. Ekkor övé volt a legjobb második és harmadik szektor. Ricciardo a második helyen a legjobb első szektorral folytatta: 1:30.312. Minimális volt közöttük a különbség.

Verstappen idejére válaszolt Ricciardo egy újabb abszolút legjobb körrel: 1:30.030. A Red Bullok eltérő hátsó szárnybeállítással teszteltek. A következő körben a holland titán az első és a harmadik szektorban még gyorsabb volt, de középen rontott, így maradt a második: 1:30.075.

Közel 20 perc telt el, amikor még mindig csak hét versenyzőnek volt mért köre. A Force Indiák voltak az elsők, akik a hétvége leglágyabb abroncsán, a szuperlágy gumikon mentek időt. A Mercedesnek egyedüliként a mezőnyből például még csak installációs köre sem volt ekkor.

Az események ezt követően indultak be igazán. Räikkönen az első szuperlágyas körén a harmadik helyre ugrott be: 1:30.842. A honfitársa azonban gyorsabb volt nála a közepes tappancsokon: 1:30.670. Hamilton pedig egy leggyorsabb harmadik szektorral vétette észre magát: 1:30.646. Abban a pillanatban a két Red Bull és a Mercedesek voltak a legjobb pozícióban.

Hamilton még időben reagált a lassú Toro Rossóra...

Vettel az első gyors körét 1 órával az edzés vége előtt abszolválta a szuperlágy gumikon: 1:30.136. Ezzel az idővel közvetlen Räikkönen előtt és a Mercedesek mögött állt. Kevesebb, mint 60 perccel a leintés előtt a Mercedes átvette a vezetést: Bottas lágy gumikon gyorsult: 1:29.842. Ezzel szemben Hamilton akkor még maradt a közepesen: 1:30.015. Kettejük között volt Vettel szuperlágyon: 1:29.939. A címvédőnek a közepes etapja végén volt egy igencsak necces jelenete Gasly-val. A brit és a francia majdnem összeütközött egymással. Az incidenst a versenybíróság már vizsgálja.

Az első 45 perc után így nézett ki a sorrend

Az első etap végén így nézett ki a sorrend: Bottas, Vettel, Hamilton, Ricciardo, Verstappen, Räikkönen, Grosjean, Gasly, Leclerc, Ocon, Pérez, Sainz, Magnussen, Ericsson, Stroll, Hülkenberg, Hartley, Szirotkin, Alonso, Norris.

A második etapot Alonso nyitotta meg a közepes gumikon. A spanyol világbajnok nem fejezte be a körét, miután hibázott és elszállt a Degnerben.

Itt volt a hiba Alonso részéről. Az autó bal oldala túlságosan is kívülre került

A McLaren nem tört össze, de így is érhette kár a technikát. Bottas azonban befejezte a körét a friss közepes abroncsokkal, és növelte az előnyét egy abszolút legjobb idővel: 1:29.137. Hamilton ezt ugyancsak egy abszolút legjobb körrel fejelt meg: 1:28.691. A németek nagyon kényelmesen érezték magukat a közepes gumikon.

28 percet mutatott az óra, amikor Ricciardo az első szuperlágyas körén bevetődött Bottas és Vettel közé a harmadik helyen: 1:29.373. A hátránya azonban így is közel 0,7 másodperc volt Hamiltonhoz képest.

Hamilton megállíthatatlan

Végül a legjobb idő maradt Hamilton neve mellett. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy Bottas közepes gumikon mente a legjobb idejét. A németeket követte Ricciardo, aki meglepően sokat adott a csapattársának. Verstappen már több, mint 1.1 másodperccel volt lassabb, bár az ausztrál sem lehet túl boldog ez a közel 0.7 másodperces differencia láttán.

A Ferrarik ugyancsak messze voltak. Räikkönen és Vettel közel azonos kört futott, ám majdnem 1 másodperccel voltak lassabbak, mint Hamilton. A szuperlágyas időmérős körük nem volt tiszta, mindketten a harmadik szektorban kerültek forgalomba, ahol fontos időt veszítettek. A hátrányuk azonban így is jelentősnek tűnt.

A középcsapatok közül Ocon diktálta a tempót a Force Indiával. A francia versenyző hiába rakott össze egy jó kört, ez is 1.9 másodperccel volt lassabb az abszolút tophoz képest. A legjobb tízben végzett még Grosjean és a két Sauber. A svájci istállónál Leclerc volt a gyorsabb, de Ericsson csak kevéssel maradt el a monacói csapattársától. Ez mindenképpen biztató lehet a Ferrari „B” csapatának.

A Toro Rosso a Honda új motorjával egyelőre nem parádézik, de Gasly századra ugyanazt az időt futotta meg, mint Ericsson. A francia csak amiatt maradt le a TOP-10-ről, mert a Sauber pilótája előbb abszolválta a leggyorsabb körét. A másik Toro Rossóval Hartley csak 17. lett, de ez nem okozhat túl nagy meglepetést, mivel az új-zélandi szinte mindig gyengébben teljesít. A "kisbikák" az edzés ideje alatt a lágy tappancsokkal gyűjtöttek adatokat.

A lágy gumikon futott Gaslyt Sainz, Pérez, Magnussen és Hülkenberg követte, míg a mezőny utolsó helyein már-már szokásos módon a McLarenek és a Williamsek osztoztak. Ezúttal Norris volt a leglassabb Szirotkin előtt. Alonso és az ideiglenes csapattársa végig közepes gumikon teszteltek, mellőzvén a lágy és a szuperlágy szettet.

A TOP-10-ből Hamilton és Ocon lágyon, Bottas közepes, míg a többiek szuperlágyon menték a legjobb idejüket. A mezőny második felében Pérez, Alonso és Norris közepesen, Magnussen és Stroll szuperlágyon, addig Gasly, Sainz, Hülkenberg, valamint Hartley lágyon teljesítette a legjobb körét.