Hamilton nyerte az évadzáró Abu Dhabi Nagydíjat, Räikkönen kiesett az utolsó ferraris futamán

Lewis Hamilton pályafutása 73. győzelmét szerezte meg a Forma-1-ben, amivel tökéletesen zárta a 2018-as szezont. Sebastian Vettel második lett, míg Kimi Räikkönen hamar kiesett, de Valtteri Bottas gyenge teljesítménye miatt megtarthatta a harmadik pozícióját a világbajnokságban. A dobogó harmadik fokára Max Verstappen állhatott fel.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 sparks and Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 sparks and battles

Simon Galloway / Motorsport Images

A szombati nap a Mercedes nagy sikerét hozta, hiszen Hamilton mögött közvetlen Bottas zárt a másik W09 volánja mögött. Ez volt a brit címvédő pályafutása 83. és idei 11. rajtelsősége, mely egyúttal azt is jelentette, hogy 2014 óta minden kvalifikációt a német gyártó nyerte meg Abu Dhabiban.

A Ferrarik nem tudták tartani a lépést az ötszörös bajnokkal. Hiába végeztek a harmadik és negyedik helyen, Vettelnek, valamint Räikkönennek sem volt reális esélye az első sorra. A Mercedes a maximumot hozta ki a lehetőségből.

A rajtot a Red Bull a harmadik erőként várhatta. Ricciardo a Ferrarihoz és a Mercedeshez hasonlóan még ultralágyon jutott be a Q3-ba, így azzal is állhatott fel a rajtrácsra, addig Verstappennek ez nem sikerült, így a holland a hiperlágyon egy eltérő taktikával közelíthette meg az évadzáró nagydíjat.

Hamilton világbajnok W09-es versenygépében vasárnap kicserélték az energiatárolót, valamint a vezérlőelektronikát. Büntetés nem járt a cseréért, mivel korábban használt elemekről volt szó, így megtarthatta az első helyét a rajtrácson.

Órákkal a rajt előtt az F1 bejelentette, hogy a Pirelli 2023-ig szerződést hosszabbított a sporttal, így nem a Hankook, hanem a milánói cég fogja gyártani és fejleszteni az új keverékeket és a 18 colos felniket, amik 2021-ben debütálnak a jelenlegi 13 colos verziók helyett.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 és  Will Smith

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 és Will Smith

Fotó készítője: Steve Etherington / LAT Images

RAJT - óriási bukás Hülkenberggel

Közvetlen a zöld jelzés előtt a levegő hőmérséklete 32.6°C volt, míg a pálya hőmérői 34°C-ot mutattak. Az esőre 40% esély volt.

Az első méterek nagyon simák voltak, miközben Verstappen nagyon rosszul indult, hiába a hiperlágy gumik. A Red Bull holland versenyzője több helyet is bukott, gyakorlatilag pár másodperc alatt.

Röviddel ezután még az első körben Hülkenberg óriásit esett. A Renault német pilótája többször megborult, és a fején landolt. Szerencsére a tapasztalt pilótának nem esett baja, és a Halo jó munkát végzett. Az aggodalmat leginkább a tűz jelentette, de a pályabírók hamar közbeléptek. Látván a képeket, először mindenki nagyon megijedt, többek között Alain Prost is a Renault garázsában.

A visszajátszásokból kiderült, hogy Hülkenberg Grosjean gépével ért össze. A jobb hátsó és a Haas bal első kereke ért össze egymással, ami „kilőtte” a németet, aki egyszerűen nem hagyott elég helyet a francia társának. Az FIA versenybalesetnek minősítette az incidenst és megerősítette, hogy Hülkenberg sértetlenül úszta meg a "repülést". A kötelező vizsgálatokat a pályakórházban hajtották végre a németen.

A biztonsági autós fázis ideje alatt a következőképpen nézett ki a TOP-10 sorrendje: Hamilton, Bottas, Vettel, Räikkönen, Leclerc, Ricciardo, Grosjean, Ocon, Verstappen, Pérez.

Verstappen Vs. Ocon - második felvonás

A Sauber monacói versenyzője fantasztikusan jött el, és az 5. helyről várhatta az újraindítást a 4. körben. Verstappen rögtön előzött egyet, majd a túlmelegedett motor miatt mindkét Force India elment mellette.

Pár másodperccel később Pérezt vissza tudta előzni és Ocont támadhatta a 8. helyért. A 6. körben újra a francia elé került, de a Force India az egyenesben visszavette a helyét a problémás Red Bull előtt. Még abban a körben Max újra sikeres manővert hajtott végre.

Räikkönen alatt megállt a Ferrari, Hamilton gyorsan kereket cserélt

A 7. körben jött a következői "drámai "pillanat, amikor Räikkönen alatt egy elektronikai hiba miatt egyszerűen megállt a Ferrari a célegyenesben. Virtuális biztonsági autós fázis volt érvényben. Ezzel Leclerc már a 4. volt Vettel mögött a hiperlágy tappancsokkal. A VSC fázis ideje alatt az élmezőnyből kissé érthetetlen módon csak Hamilton és Leclerc állt ki friss gumikért.

A 9. körben Hamilton a friss szuperlágy gumikon Verstappent előzte meg egy határozott manővert követően, de az egyenesben a Red Bull visszament a címvédő elé. A csata a 4. helyért zajlott. A 13. körben Bottas közel 2.08 másodperccel vezetett Vettel előtt, majd jött Ricciardo és Verstappen. Hamilton noha csak az 5. helyen haladt, nagyon jó helyzetben volt a korai kiállásával. A brit azonban kételkedett abban, hogy ezzel az egyetlen egy kiállásával teljesíteni tudja a futamot.

Nagyon lassú kerékcsere Vettelnél

Vettel a 16. körben cserélt kereket, de a Ferrari nagyon lassú volt. 3.7 másodpercig tartott a világbajnok kiállása. A jobb hátsó gumi leszedésével voltak gondok. Az 5. helyen folytatta tovább Hamilton mögött. A Mercedesnél a 17. körben Bottas abszolválta a cserét 2.5 másodperc alatt, így Vettel előtt ekkor már két W09 volt.

Verstappen a 18. körig bírta a hiperlágyakkal. A Red Bull rettentő gyors volt, és 2 másodperc alatt cserélte le a holland autójának kerekeit, aki szuperlágyon követhette Vettelt.

Eső Abu Dhabiban

A 24. körben az eső igencsak rákezdett, de a meleg idő és a magasabb páratartalom miatt ez nem jelentett drámát. A csapatok a biztonság kedvéért azonban elkezdtek mozgolódni a garázsokban, biztos ami biztos alapon.

Ricciardo a 34. körben állt ki a szuperlágy gumikért. A Red Bull 2.2 másodperc alatt cserélt kereket az ausztrálnál, aki nagyon sokáig elhúzta a cseréjét. Az 5. helyen folytatta tovább az 55 körös versenyt, azonban a gumielőny nála volt.

Vettel kemény előzése a hibázó Bottas ellen

A 35. körben újra akciót láthattunk az élmezőnyben. Vettel egy szép előzést mutatott be a hibázó Bottasszal szemben, és felugrott a második helyre. A hátránya 7.4 másodperc volt az éllovas Hamiltonhoz képest. Még ugyanabban a körben a finn megint hibázott, amivel Verstappent húzta a nyakára.

A 38. körben Bottast Verstappen is megelőzte. A két autó összeért, de nem lett belőle komoly bonyodalom. Ezek után Ricciardo helyezhetett komoly nyomást a szenvedő társára, és a 39. körben el is köszönt tőle.

Ocon és Gasly is elfüstölt, szinte egyszerre, pontszerző helyről

Bottas a 41. körben a bokszba hajtott, újra. 2.5 másodperces volt a csere és ultralágyon ment tovább az 5. helyen. A 46. körben a nagyon csalódott Ocon állt meg a bokszutca bejáratánál motorhiba miatt. A Force India pontszerző helyről esett ki. Ezzel Gasly kaparintotta meg a 10. helyet a Toro Rosso-Hondával. Sokáig nem örülhetett, mivel alatta is elfüstölt a csomag. Ezzel a 9. és 10. helyre a két Haas került. A verseny előtt a Honda gyakorlatilag a teljes motorcsomagot kicserélte, de azok használt elemek voltak, melyek végül nem bírták.

Újabb Hamilton-győzelem, Räikkönen világbajnoki harmadik lett Verstappen előtt

A kevésbé eseménydús versenyt végül Hamilton magabiztosan nyerte meg, miközben a második helyről indult csapattársa még csak a dobogóra sem tudott felállni, szemben Vettellel és Verstappennel.

A Ferrari mindent megtett, amit csak lehetett, de Vettel nem került igazán közel Hamiltonhoz, ahogy Verstappen sem a némethez. Ha a Red Bull hollandja meg tudta volna előzni az SF71H-t, akkor 1 ponttal ő a bajnokság harmadik helyezettje, és nem Räikkönen.

Ricciardo egy 4. hellyel köszönt el a Red Bulltól, míg a középcsapatok közül Sainz végzett a legjobb pozícióban Bottas mögött. A TOP-10-ben még Leclerc, Pérez, Grosjean és Magnussen volt ott. Alonso a kiesők ellenére sem szerzett pontot az utolsó F1-es nagydíján.