Hamilton nyerte a Spanyol Nagydíjat Vettel és Ricciardo előtt: a két finn kiesett

Lewis Hamilton egy nagyon izgalmas és látványos futamot nyert meg Barcelonában, közvetlen Sebastian Vettel és a Ferrari előtt, míg Daniel Ricciardo lecsapott a lehetőségre és harmadik lett a Red Bull színeiben.

Lewis Hamilton, Mercedes-Benz F1 W08  locks up

Fotót készítette: Sutton Images

Forma-1 2017

A 2017-es FIA Forma 1-es világbajnokság egy teljesen új oldaláról mutathatja meg a sportot. Az új szabályoknak köszönhetően gyorsabb, agresszívabb kinézetű autókra számíthatunk, oldalunkon pedig szokásainkhoz hűen minden fontosabb történésről beszámolunk majd nektek.

Hamilton gyengébben kapta el a rajtot, ami utat nyitott Vettel és a Ferrari előtt. A Mercedes finn versenyzője szintén remekül jött el, és majdnem be is jött a csapattársa elé. Bottas azonban nem akart túl sokat kockáztatni, és visszavett.

A mezőny nem úszta meg baleset nélkül, miután az első kanyarban Verstappen és Räikkönen ért össze egymással. A holland és a finn is azonnal kiesett. Mindkét pilótának a felfüggesztése ment el. Az FIA rajtbalesetnek minősítette az incidenst, így egyik pilóta sem kapott büntetést.

Ezzel sok pontot vesztettek, különösen Räikkönen, akinek nagy esélye lehetett volna a dobogóra. A visszajátszásokból kiderült, először Räikkönen és Bottas ért össze egymással, majd az ütközés miatt esett rá 2007 bajnoka Verstappen-re. Ha valakit lehet hibáztatni, az Kimi, aki nem nagyon adott helyet a honfitársának és ennek meg is fizette az árát.

Az egyik Räikkönen-rajongónál rögtön el is tört a mécses…

A második körben így nézett ki a TOP-10: Vettel, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Pérez, Ocon, Hülkenberg, Magnussen, Sainz, Grosjean. Alonso volt a start egyik legnagyobb vesztese, aki rögtön kikerült a TOP-10-ből és még le is sodródott a pályáról Massa agresszivitása miatt. A versenybíróság ezt az ügyet is kivizsgálta, és senkit sem látott hibásnak.

A 10. körben Vettel előnye 2,4 másodperc volt, míg Bottas 7,5 szekundumra volt a németről. A pontszerzők között szerepelt még Ricciardo, Pérez, Ocon, Hülkenberg, Magnussen, Sainz és Grosjean.

A 13. körben Alonso, Stroll és Vandoorne is gumikat cserélt. Ők voltak az elsők, akik kiálltak az új gumikért, ideje korán. A stratégia ezzel az volt, hogy később a többiek elé kerüljenek, kikerülvén a tömeget. Egy körrel később Magnussen és Sainz is megtette ugyanezt, akik a bokszban is gyilkos csatát vívtak egymással.

A bokszutca kijáratánál a Toro Rosso lesodródott a fűre. A spanyol szerint leszorította őt a dán, aki azonban amúgy sem mehetett volna balra, mivel megbüntették volna a vonal érintése miatt, így a jobbról próbálkozó Sainz volt inkább a túl erőszakos. Az FIA itt sem hozott szankciót.

A 15. körben Vettel az élről állt ki a gumikért, így ő volt az első az élmenők közül. Hamilton a 22. körig várt a cserével, de sokak meglepetésére nem lágy, hanem közepes abroncsokat kapott a Mercedes.

A 24. körben Vettel és Bottas egymásra talált. A finn és a német kemény csatát vívott egymással, amivel a Mercedes pilótája a csapattársának segített, hiszen ő akkor még nem volt kint a bokszban, de ezzel a Ferrari tempót veszített Hamiltonnal szemben. Vettel a 25. kör legelején unta meg a feltartást, és parádésan ment el a Mercedes ellen, miközben még a füvet is megcsípte. A négyszeres világbajnok beültette a hintába a finnt, akinek esélye sem volt.

A 33. körben, fél távnál így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Vettel, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Pérez, Ocon, Wehrlein, Hülkenberg, Magnussen, Sainz. A 34. körben Vandoorne és Massa ért össze egymással az első kanyarban. A belga egyszerűen ráhúzta a kormányt a Williamsre, és kitört a felfüggesztése, míg a brazil megúszta. Ekkor virtuális biztonsági autós fázis volt érvényben a McLaren-Honda félreállása miatt.

A 37. körben a virtuális biztonsági autós szakasz legvégén a Mercedes ismét stratégiát váltott és visszatért a lágy gumikra! Ez igencsak rossz hír volt a Ferrari számára, akik azonnal reagáltak és a 38. körben feltették a közepes abroncsokat. A két világbajnok össze is ért egymással az első kanyarban, amikor Vettel kihajtott a bokszból.

A 39. körben a Mercedes drámai pillanatokat élt át, hiszen Bottas kiszállt a játékból. A finn versenyző feladta a versenyt, így minden esélye elszállt a dobogóra. Egyszerűen erőt vesztett az autó és leállt. Ne feledjük, ez a visszaszerelt régi motor volt, amivel az első négy futamon ment. Sajnálatos módon az egység nem bírta ki.

A 44. körben megtörtént az előzés, amire a Mercedes várt. A lágy gumikon körbeautózta a Ferrarit az első kanyarban. Esélye sem volt Vettel-nek. A 47. körben Wehrlein 5 másodperces büntetést kapott, amiért rossz oldalról hajtott be a bokszba. Ekkor a 7. helyen állt, így igencsak rosszul érintette a hír.

A Ferrari nem akart kockáztatni, így nem álltak ki az újabb szett lágy gumiért. Ez azonban egyértelműen a Mercedest helyezte előtérbe, így nem volt kérdés, hogy Hamilton nyer. A második hely Vettelé lett, közvetlen a korábbi csapattársa, Ricciardo előtt, aki dobogóra állhatott a Red Bullal.

A sor a két Force Indiával folytatódott tovább, ami egy egészen parádés teljesítmény a nevük mellett. Pérez 4., és Ocon 5. helye sok pontot hozott az indiai gárdának. Pontszerző volt még Hülkenberg a Renault-val, Sainz a Toro Rossóval, Grosjean a Haas autójával, valamint Kvyat a másik „kisbikával”, a mezőny végéről, ami egy szép teljesítmény az orosztól. A másik Haas autóval Magnussen a legvégén esett ki a TOP-10-ből egy defekt miatt. Kvyattal akadt össze a dán és emiatt kapott defektet.

A legnagyobb meglepetés a pontszerzők között azonban Wehrlein volt, aki bizonyította a tehetségét. Az 5 másodperces büntetése ellenére is sikerült a legjobb 10-ben zárnia. Ezek a Sauber idei első pontjai.

A Williams ezúttal egyetlen egy pontot sem szerzett, pocsék futamot zárva. Alonso csodát tett szombaton, de ez vasárnap nem sikerült neki, viszont idén először célba ért.