Hamilton domináns győzelmet szerzett Spanyolországban, Räikkönen kiesett

Lewis Hamilton egészen simán, domináns módon nyerte meg a Spanyol Nagydíjat, miközben a Ferrarinál Kimi Räikkönen még csak a futamot sem tudta befejezni.

Start: Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09, leads Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W09, Sebastian Vettel, Ferrari SF71H, Kimi Raikkonen, Ferrari SF71H, Max Verstappen, Red Bull Racing RB14 and the rest of the pack

Fotót készítette: Andrew Hone / Motorsport Images

A versenyt megelőző éjszaka sok eső esett a helyszínen, de végül ez nem befolyásolta a rajt pillanatait. A futam zöld jelzésééig minden tócsa és még az apróbb foltok is felszáradtak. A hűvösebb idő és a szél azonban maradt, és az FIA 80% esélyt adott arra, hogy a nagydíj ideje alatt le fog szakadni az ég.

Röviddel a rajt előtt a levegő hőmérséklete csak 15.4°C volt, míg a pálya hőmérői 34.5°C-ot mutattak.

F1 Experiences 2-Seater passenger Barbara Palvin and Zsolt Baumgartner, F1 Experiences 2-Seater driver
Baumgartner Zsolt ezúttal a világhíres magyar modellt, Palvin Barbit vitte el egy körre a kétüléses F1-es géppel, közvetlen a verseny előtt

Fotó készítője: Manuel Goria / Sutton Images

Az élről Hamilton várhatta a startot a mercedeses csapattársa, Bottas előtt, majd jött a két Ferrari Vettellel és Räikkönen. A Red Bullok pedig harmadik erőként álltak fel a rajtrács 5. és 6. helyére Verstappennel és Ricciardóval.

Érdekesség, hogy a 66 körös versenynek csak Alonso vágott neki a szuperlágy abroncsaival, amivel nagyon sok volt a gond a hétvége során. Ez azonban kötelező volt számára, mivel ezzel a keverékkel jutott be a Q3-ba a McLarennel. Sainz és Ericsson volt még az, akik nem lágyon indultak. Ők a közepes tappancsokat választották.

Start: Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 leads

Fotó készítője: Andrew Hone / LAT Images

A rajt mondhatni sima volt, legalábbis az első kanyarig… Nem sokkal később egy nagy balesetnek lehettünk szemtanúik, amikor Grosjean kicsúszott, majd háttal a mezőny elé vágódott vissza. Gasly és Hülkenberg már nem tudta elkerülni a katasztrófát, így mindhárman kiestek. Szerencsére senki sem sérült meg. Ez egy olyan baleset volt, amiről a Toro Rosso és a Renault pilótája sem tehetett. Egyszerűen rosszkor voltak rossz helyen.

The damaged Romain Grosjean Haas F1 Team VF-18 is removed from the circuit by marshals

Fotó készítője: Zak Mauger / LAT Images

Grosjean közben a mezőnyből még mindig nem szerzett pontot, és Baku után újra kiesett, ráadásul remek lehetősége lehetett volna a jobb eredményre. A visszajátszásokból kiderült, hogy közvetlen előtte Magnussen alatt bemozdult az autó, majd a hirtelen turbulens levegőtől is Grosjean gépe megúszott és onnan már nem nagyon tudott mit tenni. Ezért az esetért nem teljes mértékben hibáztatható a nehéz időszakot megélő francia versenyző.

A rajtból a Sauber monacói tehetsége profitált még sokat, aki a 9. helyről várhatta a folytatást öt pozíciót javítva, de Vettel is felzárkózott, közvetlen Hamilton mögé.

The damaged car of Pierre Gasly, Toro Rosso STR13, is removed from the track by marshals

A biztonsági autós fázis ideje alatt így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Hamilton, Vettel, Bottas, Räikkönen, Verstappen, Ricciardo, Magnussen, Sainz, Leclerc, Ocon.

A törmelékek és a különböző kifolyt folyadékok miatt hosszú perceken át volt bent a biztonsági autó a pályán, miközben a versenyzők közül többen is panaszkodtak az SC sebességére. Ez a gumikat illetően volt kellemetlen számukra.

The safety car leads Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W09, Sebastian Vettel, Ferrari SF71H and Valtteri Bottas, Mercedes AMG F1 W09

Fotó készítője: Sam Bloxham / LAT Images

A verseny a 6. körben folytatódhatott tovább. Alonso sokat nem várt és a külső íven rögtön elment Ocon mellett a szuperlágy gumikon. Ezzel a 10. helyet szerezte meg ideiglenesen. A 10. körben az FIA megerősítette Vandoorne 5 másodperces büntetését, aki nem a megfelelő módon kerülte meg a bóját a verseny legelején.

Vettel a 18. körben, meglehetősen korán állt ki kereket cserélni. A közepes gumikat kapta meg a német. Hamilton közvetlen a Ferrari kiállása előtt majdnem 8 másodperccel vezetett. A Mercedes reagált erre és Bottas a 20. körben kiállt a bokszba, szintén a közepes gumikért. A csere azonban túl hosszú volt, mely 3.9 másodpercig tartott. Ezzel el is vesztették a pozíciójukat Vettellel szemben. Ha legalább 0,5 másodperccel gyorsabb a bokszban a német csapat, akkor Valtteri biztosan Sebastian elé ment volna vissza a pályára.

Alonso a 23. körben cserélte le az elhasznált szuperlágy gumikat. A spanyol az esőt várta, de az nem érkezett meg az első etapja ideje alatt. A 16. helyen csatlakozott a mezőnyhöz.

Kimi Raikkonen, Ferrari

A 25. körben a Ferrari drámai pillanatokat élt meg. Räikkönen jelezte, hogy gondjai vannak az autójával, ami hirtelen lelassult és a bokszba behajtván feladta a küzdelmet. Hiába a motorcsere a kiegészítő egységekkel, a finn még a versenyt sem tudta befejezni. A 26. körben Hamilton az élről állt ki az új gumikért. Az ő cseréje 2.5 másodpercig tartott csak a közepes gumikkal. Ekkor Verstappen vezette a versenyt, de a holland akkor még nem volt kint.

Ricciardo a 34. körben csak 2.4 másodpercig állt meg a garázs előtt, ugyanis ennyi időre volt szüksége a Red Bullnak a cseréhez.  Egy körrel később Verstappen abszolválta a saját cseréjét. Szintén a közepes gumikat kapta meg a holland. A negyedik helyet abszolválta ezzel, közvetlen a csapattársa előtt.

Ferrari team members limber up before the race

A 40. körben Ocon volt a következő, aki búcsúzott. A Force India félreállt a kettes szektorban, miután füst szivárgott a gépből. A hajtás hirtelen elment és már nem volt visszaút. Valószínűleg a sebességváltóval volt gond, hiszen a mérnök megkérte a franciát, hogy ne váltson sebességet. Baku után megint nullázott.

A virtuális biztonsági autós fázis alatt Vettel is kiállt egy újabb cserére. A német egy friss garnitúra közepes szettet kapott. A negyedik helyen tért vissza Verstappen, Bottas és Hamilton mögé. A zöld jelzésnél Alonso elaltatta Leclercet és előzött, amivel a 8. helyet szerezte meg. Az újraindítás előtt Verstappen találta el hátulról Stroll gépét, mivel nem értették meg egymást. A Red Bull első légterelőjének bal oldala megsérült, amivel egyértelműen veszített a tapadásából. A véglap tört le, amire Pérez hajtott rá, de a mexikói megúszta defekt, vagy komolyabb sérülés nélkül.

Model Barbara Palvin on the grid

Fotó készítője: Steven Tee / LAT Images

A 47. körben az egyik McLaren is megadta magát. Vandoorne a bokszutca kijáratánál húzódott félre.

Végül Hamilton nagyon-nagyon simán, mindenfajta nyomás nélkül nyerte meg a versenyt és húzta be pályafutása 64. győzelmét. Ezzel pedig tovább növeli az előnyét a bajnokságában, de nagy kérdés, hogy ennek a sikernek valóban a Pirelli módosításához volt köze, vagy sem. A folytatásban minden bizonnyal választ fogunk kapni erre. Ezek a módosított gumik még a Brit és a Francia Nagydíjon lesznek munkában a szezon során.

A második helyen Bottas ért célba, akinek ugyancsak nem volt esélye a győzelemre. Bakuban ehhez minden adott volt, de akkor közbeszólt a defekt. A dobogó harmadik fokára pedig Verstappen állhatott fel, amit nemcsak magának, hanem a Ferrari rossz taktikai húzásának is köszönhet. Vettel a negyedik helyen így még több pontot veszít. A top-5 sorrendjét pedig Ricciardo zárta, aki vereséget szenvedett a csapattársától.

Charles Leclerc, Sauber C37 at the start of the race

Fotó készítője: Mark Sutton / Sutton Images

A top-csapatok pilótái mögött közvetlen Magnussen végzett, aki megint egy nagyszerű eredménnyel vétette észre magát. A dán kiváló formát mutat, akit Sainz, Alonso, Pérez és Leclerc követ a pontszerzők között. Az Alfa Romeo Sauber monacói újonca így ismét ponttal távozik az aktuális helyszínről. Charles Baku óta szenzációs…