A második edzést is Hamilton nyerte a Mercedesszel az Osztrák Nagydíjon

Hujber Dávid
Szerző: Hujber Dávid
2018. jún. 29. 14:31

A Mercedes 1-2-ben hozta le a pénteki edzésnapot az Osztrák Nagydíjon, ráadásul Lewis Hamilton a legjobb körét lágy gumikon rakta össze a W09 volánja mögött.

Carlos Sainz Jr., Renault Sport F1 Team R.S. 18

Az első szabadedzés teljesen száraz körülmények között került lebonyolításra. Csak pár csepp eső esett az FP1 ideje alatt, de az semmiben nem befolyásolta a csapatok tesztelését.

A Mercedes rakta össze a legjobb köridőt Hamiltonnal, aki mögött szorosan Bottas zárt a másik W09 volánja mögött, majd jött Verstappen a Red Bullal és Vettel. A Ferrari négyszeres világbajnok pilótájának hátránya azonban már jelentősebb volt, akárcsak Ricciardónak és Räikkönennek.

A németeknél nagyon elégedettek voltak a délelőttel, látván, hogy az új fejlesztések, mely majdnem egy „B” autót jelent, remekül működnek a pilótáik alatt, akik végig versenyképesek voltak a programjaik során a Red Bull Ringen.

A csapatok 21°C-os levegő és 27°C-os pályahőmérséklet mellett folytathatták a munkát délután az osztrák aszfaltcsíkon. Az eső ezúttal sem szólt közbe. A Haas és a Williams egy másodpercet sem várt és rögtön kihajtott a pályára. Ez egyúttal azt is jelentette a rajongók számára, hogy azonnal mért időket láthattak. Nem sokkal később gyakorlatilag mindenki más is akcióba lendült a mezőnyben, koncentrálván a tempóra a különböző keverékeken.

Fotó készítője: Manuel Goria / Sutton Images

A Ferrarinál például eltérő volt a gumistratégia. A német világbajnok lágyon, míg a finn sztárpilóta szuperlágyon kezdte meg a munkát. A Mercedes és a Red Bull a sárga jelzésű gumikkal futotta meg az első gyors köreit. A Mercedesnél is váltott volt a felállás, akárcsak a Ferrarinál és a Red Bullnál. A németeknél Bottas ment szuperlágyon, az olaszoknál Räikkönen, míg az osztrákoknál Ricciardo.

Valamivel több, mint 1 óra volt hátra az edzésből, amikor Gasly kicsúszása miatt ideiglenesen le kellett állítani az edzést. A Toro Rosso francia versenyzője a harmadik szektorban a kerékvetőre ráhajtván eltörte az STR bal első felfüggesztését, majd miután nem tudott jobbra kanyarodni, a kavicságyban landolt. Az utolsó 15 percben azonban újra pályára hajthatott, hála a csapat gyors és kiváló munkájának.

Pierre Gasly, Scuderia Toro Rosso STR13 sparks

Ez egy újabb figyelmeztetés volt a versenyzők számára, hogy nagyon óvatosnak kell lenniük a kerékvetőkkel, különösen az utolsó szektorban. Enyhén szólva is kockázatos kiszélesíteni a kanyarokat a pályahatárt jelző kerékvetőkkel, mert azok súlyos károkat okozhatnak a technikában.

Délután sem változott sokat a kép az élmezőnyt illetően sem, miután Hamilton megint a leggyorsabb idővel állt elő, ráadásul mindezt a lágy gumikon sikerült megcsinálnia. A közvetlen mögötte végző finn csapattársa már ultralágyon volt, akárcsak Vettel a Ferrarival a harmadik helyen. Ők ketten igen közel voltak egymáshoz.

A negyedik helyen Ricciardo végzett a szuperlágy gumikkal. A Red Bull ausztrál versenyzője 0.452 másodperccel volt lassabb a legjobb köridőhöz képest. Közvetlen mögötte a holland csapattársa érkezik. Verstappent és a társát is kis különbség választotta el egymástól, de a holland a hétvége leglágyabb keverékén mente a körét. Rossz hír lehet a „bikák” számára, hogy a versenyszimuláció során a világbajnok csapat autói 0,5 másodperccel voltak lassabbak, mint a Mercedes és a Ferrari gépei.

Sebastian Vettel, Ferrari SF71H

Fotó készítője: Mark Sutton / Sutton Images

A top-csapat versenyzői közül a leggyengébb időt Räikkönen abszolválta. 2007 Forma-1 bajnoka majdnem 0,7 másodpercet kapott, akitől nem volt túl messze Grosjean. A Haas francia versenyzője edzések óta a leggyorsabb középmezőnyben szereplő pilóta tud lenni a tréningeken, és ez most sem volt másképp.

A TOP-10-ben végzett még Magnussen, Gasly és Vandoorne. Ezzel mindkét Haas befért, miközben egyik Renault, Force India és Sauber sem. Igaz, Sainz, Lecerc és Ocon is közel volt ehhez. Alonso a másik McLarennel sokat szenvedett. A spanyol világbajnoknak ismét szerelni kellett az autóját. A padlólemez körül akadtak gondok, így ezek után nem volt meglepő a 19. hely Feranndo neve mellett.

A mezőny második feléből csak Hartley és Alonso használt szuperlágy gumikat a legjobb körén, a többiek mind ultralágyon voltak kint.

Az összesített statisztikák szerint a Ferrarinak nagyon erős a versenytempója, ami legalább azon a szinten van, mint amire a Mercedes képes. Egy körön azonban a hátrányuk adott, bár tudjuk, hogy az olaszok általában visszafogottabbak a pénteki napokon.