Hamilton nyerte az 1000. F1-es nagydíjat Kínában Bottas és Vettel előtt: mi történt a Ferrarinál?

Lewis Hamilton egészen simán nyerte meg a Kínai Nagydíjat, közvetlen a finn csapattársa, Valtteri Bottas előtt, míg a dobogó harmadik fokára az a Sebastian Vettel állhatott fel, akivel a Ferrari kivételezett Charles Leclerc kárára. A monacói nagyon nem értette a dolgot.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1 W10 leads Valtteri Bottas, Mercedes AMG W10 at the start of the race

Mark Sutton / Motorsport Images

A szombati nap nem feltétlen úgy alakult, mint amire sokan számítottak volna. Előzetesen a Ferrarit tartották az abszolút favoritnak, ám végül a Mercedes esélyt sem adott arra, hogy Sebastian Vettel, vagy Charles Leclerc ott legyen az első sorban. Valtteri Bottas és Lewis Hamilton között ugyancsak minimális volt a differencia csapaton belül, ám ezúttal a finn volt a jobb, aki hetedik alkalommal várhatta az első helyről az aktuális versenyt.

A Red Bullnál Max Verstappen messze jobb időt ment, mint Gasly, de a holland így is csak az 5. helyre tudta kvalifikálni magát a két Ferrari mögött.

A futam napján a szabadedzésekhez és a kvalifikációhoz hasonlóan teljesen száraz idő fogadta a mezőnyt, így minden adott volt ahhoz, hogy egy izgalmasabb 1000. nagydíjban legyen részünk, még akkor is, ha a teljes kép alapján a Mercedes tűnt a legnagyobb esélyesnek, és nemcsak az időmérős eredmény miatt.

Gasly nézetéből Verstappen megforgása gumimelegítés közben

A felvezető kör nem volt sima, hiszen Verstappen és Kubica is megpördült az autójával a hidegebb gumikon.

RAJT - Hamilton rögtön az élen, Leclerc Vettel előtt

A rajtot Hamilton kapta el a legjobban, aki pár méter után el is ment Bottas mellett. Leclerc hasonlóan tett Vettellel, így rögtön változott a sorrend az élmezőnyben.

Vettel hiába jött el kiválóan a rajtnál, Bottas feltartotta, amit Leclerc kegyetlenül használt ki, és vette át a harmadik helyet.

A mezőny második felében Sainz és Kvjat ért össze, amiből Norris is kapott. A McLaren ezzel a mezőny végére zuhant vissza, közvetlen a két Toro Rosso mögött. A leszakadt alkatrészek miatt rövid ideig virtuális biztonsági autós fázis volt érvényben.

A rajt pillanatai, már Hamiltonnal az élen

A visszajátszásokból kiderült, hogy Sainz először Norrishoz ért hozzá, majd jött Kvjat, és az orosztól kapta a második ütést a brit újonc. Carlos és Lando is kiállt a bokszba az új orrkúpért és gumikért.

A nagy csattanás az első körben

Az 5. körben így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Hamilton, Bottas, Leclerc, Vettel, Verstappen, Gasly, Ricciardo, Pérez, Hülkenberg, Grosjean.

A 6. körben az FIA megerősítette, hogy Kvjat bokszutca áthajtásos büntetést kapott. A 10. körben Hamilton előnye már több mint 3 másodperc volt Bottas előtt. Egy körrel később érkezett az utasítás a Ferraritól, miszerint Leclerc engedje el Vettelt, annak ellenére, hogy a monacói tempója nem volt rossz. Charles nem is értette a dolgot, de engedelmeskedett. És ezzel az olaszok nagyon sok időt veszítettek, elsősorban Leclerc részéről.

Újabb technikai gond a Renault-nál

A 17. körben Hülkenberg beállt a bokszba, és véglegesen… Ez egy újabb technikai hiba a francia gyártó neve mellett, mely folyamatosan pontokat veszít emiatt, hiába a változtatások. Egy körrel ezután Verstappen ment ki friss gumikért. A Red Bull holland versenyzője kemény tappancsokon ment tovább.

Vettel és Verstappen csatája

Vettel a 19. körben cserélt 2.5 másodperc alatt. A Ferrari szintén kemény gumikon folytatta tovább, nagyon szorosan mögöttük Verstappennel, támadván az SF90-et. Verstappen és Vettel kerék a kerék ellen küzdött meg egymással, és a holland egy pillanatig a német előtt volt, de elfékezte magát.

Bottas a 22. körben a Mercedesnél 2.3 másodperc alatt cserélt kereket, szintén kemény keveréken. Röviddel ezután Hamilton is abszolválta a kiállását, majd jött Leclerc, kemény keverékkel. A monacói 4 körrel maradt tovább odakint Vettelhez képest. A Ferrari rossz taktikája miatt Leclerc azonban pozíciót veszített Verstappennel szemben.

A 35. körben Verstappen újra kiállt, ezúttal már közepes gumikon, így Leclerc visszakapta a negyedik helyet. A 36. körben a Ferrari reagált a Red Bullra, és Vettel szintén átváltott a közepes gumikra. 2.2 másodpercig tartott a kerékcseréje. Ezzel újra a monacói volt előrébb, más taktikán.

A Mercedes a 37. körben ment ki az utolsó cseréjére, dupla kiállással: Hamilton 3.2, Bottas 3 másodpercig volt a németek garázsa előtt.

Leclerc az utolsó kiállását a 43. körben teljesítette: friss közepes gumikon ment tovább. A csere nem volt tökéletes, fontos tizedmásodperceket veszített. Ezzel gyakorlatilag egy időben Kvjat feladta a futamot. Hülkenberg után az orosz volt a második kieső.

A futamot végül Hamilton teljesen megérdemelten, domináns módon húzta be a csapattársa előtt, akit a Ferrari követett, teljesen esélytelenül a dobogó legfelső fokára, amivel újabb fontos pontokat veszítettek, és idén eddig egy hétvége sem volt, amikor ne a Mercedes nyert volna.

Leclerc a Ferrari taktikai döntése miatt lemaradt a dobogóról, de még a negyedik helyről is, amit Verstappen szerzett meg a Red Bullal. A holland így egy harmadik és két negyedik pozíciót tudhat a neve mellett az Azerbajdzsáni Nagydíj előtt. A francia csapattárs, Gasly hozta a kötelezőt és hatodik lett, majd jött Ricciardo, Pérez, Räikkönen és Albon utolsó pontszerzőként. A thai újonc nagyon nagy dicséretet érdemel, mert a mezőny végéről indulván zárkózott fel, és vetődött be a legjobb tíz versenyző közé.

A Haas ismét kigolyózta magát a pontszerző helyekről, hiába a jobb időmérős teljesítmény, miközben Ricciardo megszerezte az első pontjait a Renault-nál. A McLaren az eddigi legnehezebb hétvégéjét futotta. Sainz 14. lett, Norris kiesett.

Ez Hamilton pályafutása 75. győzelme és 137. dobogója, amivel egyre nagyobb rekordokat tudhat a neve mellett. Ez a siker egyúttal azt is jelenti, hogy a címvédő átvette a vezetést a világbajnokságban.

Az extra pontot Gasly kapta meg a lágy gumin futott idejével.

Előző cikk Az 1000. futam előtt: a Forma-1-ben a név nem garancia
Következő cikk Hamilton: még mindig szoros, fogalmam sincs, hogyan alakul a következő futam