Hamilton nyerte a Brazil Nagydíj időmérő edzését Vettel előtt, aki büntetést kaphat

Sebastian Vettel nem lehet biztos abban, hogy megtarthatja a rajthelyét. A Ferrari versenyzőjét már vizsgálat alá helyezték, addig a Mercedes pilótája esetében ez még kérdéses.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1

Fotót készítette: Jerry Andre / Motorsport Images

A harmadik szabadedzés nehezen indult be, de végül a versenyzők odatették magukat a szuperlágy gumikon. A végeredmény nem jelentett nagy meglepetést, mivel az utóbbi időben a Ferrari újra magára talált, többek között valószínűleg annak is köszönhetően, hogy a Mercedes mellőzni kénytelen az „okosfelnijét”. A legnagyobb ugrást azonban egyértelműen az jelentette, hogy az olaszok visszaálltak az SF71H korábbi specifikációjára.

Ez a specifikáció az FP3 ideje alatt nagyon jól működött Vettel alatt, addig Räikkönen egyensúlygondokkal küszködött és több mint 0.5 másodpercet kapott. A finn honfitársa hasonló utat járt be a Mercedesnél, bár Bottas közelebb tudott lenni a másik W09-hez.

Hamilton szereplése érdekes volt, mert noha a tempója végig jónak tűnt, az autóját folyamatosan szerelni és figyelni kellett. A füstölgő Mercedes azonban nem sokkal maradt el a Ferrari idejétől.

A Red Bull ezzel szemben teljesen elveszett, és a magasabb hőmérséklet miatt nem találták a jó beállításokat. A hátrányuk hirtelen óriásivá vált, valamint a Ferrarinál és a Mercedesnél feljebb tekerhették a motorokat, ami még ezen a rövid pályán is éreztetheti a hatását.

Q1

A versenyzők száraz körülmények között gurulhattak pályára a Q1-ben. A zöld jelzéskor majdnem 40°C-os volt az aszfalt hőmérséklete, míg a hőmérők a levegőt illetően közel 24°C-ot mutattak. A szél 5.4 km/órával fújt. Az előrejelzések 60%-os valószínűséggel mondták azt, hogy a kvalifikáción esni fog az eső.

Az eső a Q1 utolsó felében érkezett meg a pályára, de csak gyengébb változatban, így a versenyzők képesek voltak javítani az idejükön.

A kiesők között nem lehetett meglepetés a két McLaren, valamint Hartley személye, hiába a közeli idők. Stroll szintén búcsúzott a mezőny leggyengébb autójával, bár Vandoorne így is lassabb volt nála a 20. helyen. A legnagyobb búcsúzó Sainz volt a Renault-val a 16. helyen, addig Hülkenberg 11. pozícióban ment tovább.

A legjobb időt Verstappen rakta össze a Red Bullal, természetesen szuperlágy gumikon a két Ferrari, valamint Hamilton előtt. Érdekesség, hogy a német és a finn világbajnok ugyanazt az időt autózta, de a címvédő is rendkívül közel volt ehhez.

Magnussen erős körrel vétette észre magát az 5. helyen Bottas és Ricciardo előtt. Rajtuk kívül még Leclerc, Grosjean és Ericsson volt ott a TOP-10-ben.

Q1: Verstappen, Räikkönen, Vettel, Hamilton, Magnussen, Bottas, Ricciardo, Leclerc, Grosjean, Ericsson, Hülkenberg, Gasly, Pérez, Szirotkin, Ocon KIESŐK: Sainz, Hartley, Alonso, Stroll, Vandoorne.

Q2

A Q2-ben is esett az eső, de nem hevesen, így láthattunk pár igazán gyors kört, amik közül Bottasé volt a leggyorsabb Vettel és Hamilton előtt.

A Ferrari ezúttal remekül taktikázott, mert hamar felrakták a lágy gumit, hogy azzal rajtoljanak el vasárnap, ha nem esik az eső, míg a többiek ezt későbbre hagyták. Vettel különösen erős időt futott a gyengébbik keveréken, de Räikkönen is könnyedén bejutott.

A Q2 legnagyobb sztárja azonban Leclerc volt. A monacói az esős idő ellenére javított a második és a harmadik szektorban, amivel megszerezte a 8. helyet. És mindezt úgy, hogy az időjárás miatt a mérnöke behívta a versenyzőjét, de ő úgy döntött, hogy marad. A Ferrari juniorja óriásit ment.

A Sauber svéd pilótája is dicséretet érdemel, mert 9. lett, akárcsak Gasly a Toro Rossóval. A francia nem akarta elhinni, hogy bejutott a Q3-ba.

A kiesők közül a legnagyobb meglepetés Magnussen volt a 11. helyen, de Pérez, Ocon és Hülkenberg sem lehet elégedett. Igaz, az ő helyzetük inkább volt egyértelmű.

Q3

A Q3 a vártnak megfelelően szoros volt. Hamiltonnál azonban senki sem ment jobb időt, noha a világbajnok a gumikra panaszkodott. Ez volt pályafutása 82. első helye az időmérőket tekintve, addig a Mercedesnek a 100.

A második helyen Vettel zárt, szorosan Hamilton mögött, míg Bottas csak harmadik lett Räikkönen, valamint Verstappen előtt. A top-csapatok versenyzői közül Ricciardo végzett a leghátrébb és vár rá még egy 5 helyes büntetés a turbócsere miatt.

Ne feledjük, Vettelt már vizsgálat alá helyezték az időmérőn történtek miatt. Ugyanez még kérdéses Hamilton esetében, aki láthatóan blokkolta Szirotkint, és az orosznak nagyot kellett mentenie. Hasonlóért már nem egy büntetést láthattunk. A helyzetet az bonyolíthatja, hogy a Williams pilótája kivezetőkörön volt, így az FIA eltekinthet a büntetéstől.

A középcsapatok közül Ericsson volt a legjobb. A svéd kiváló formában van, és legyőzte Leclercet, aki Grosjean és Gasly előtt fejezte be a kvalifikációt. Ricciardo büntetésével a Sauberek, a Haas és a Toro Rosso is előrébb lép egyet.