Hamilton nyert, Vettel kiesett az Orosz Nagydíjon!

Lewis Hamilton, a Mercedes pilótája tudott nyerni Szocsiban, míg a dobogós helyezéseket rajta kívül Valtteri Bottas és Charles Leclerc szerezte meg. Sebastian Vettel kiesett, a Mercedes pedig a Magyar Nagydíj után először tudott győzni.

Lewis Hamilton, Mercedes AMG F1

Fotót készítette: Simon Galloway / Motorsport Images

Enyhe túlzással azt mondhatjuk, hogy a szombati nap papírforma szerint alakult, hiszen a Ferrari végzett a pole-ban, csakúgy mint előtte Szingapúrban, Monzában és Spában. A nyári szünetet követően nagyot változott az erősorrend, és az SF90 egyértelműen a legjobb és leggyorsabb autóvá vált, melynek gumikezelési gondjai gyakorlatilag eltűntek. Szocsiba érkezvén is nagyon gyors tempót mutattak, különösen az egyenesekben, amin a Mercedes nagyon elkezdte törni a fejét, de egyelőre nincs a kezükben az a megoldás, amivel hasonlóan gyorsak tudnának lenni.

Charles Leclerc ennek rendje és módja szerint ismét beköszönt az időmérőn, ami már a hatodik ilyen sikere volt idén, és sorozatban negyedszer is kibérelte magának az első helyet, de nem Sebastian Vettel előtt, mivel a német többször is hibázott a Q3 végén, és a tempója az egész hétvégén nem közelítette meg a monacóiét. Emiatt Hamilton képes volt bevetődni a Mercedesszel a két Ferrari közé, ráadásul egyedüliként a Q2-ből közepes gumikon futották meg a legjobb körüket, ami egyúttal azt is jelentette, hogy eltérő taktikát választottak, mint a Ferrari és a Red Bull, ahol Max Verstappen esélytelen volt a pole-ra, valamint még rajtbüntetést is kapott a motorcseréje miatt.

FUTAM

A rajtnál Sebastian Vettel a harmadik helyről az élre állt, Carlos Sainz pedig Valtteri Bottas elé tudott kerülni. Így az állás a top-10-ben Vettel, Leclerc, Hamilton, Sainz, Bottas, Norris, Perez, Verstappen, Hülkenberg, Magnussen volt.

Nem sokkal később azt is láthattuk, hogy miért jött be a biztonsági autó: Daniel Ricciardo defektet kapott, Romain Grosjean pedig a falba ment.

Az újraindítást követően az élmezőnyben nem történt változás, majd a 7. körben Bottas szerezte vissza a negyedik pozíciót Carlos Sainztól. Nem sokkal később Verstappen erős manőverrel előzte meg Perezt, így a 7. helyre jött fel a Red Bull hollandja.

A 9. körben jött az üzenet, hogy Raikkönen bokszutca-áthajtásos büntetést kapott, mert kiugrott a rajtnál, miközben Leclerc 1,8 másodperces távolságból követte Vettelt.

Norris a 12. körig tudta maga mögött tartani Verstappent, a helycsere után pedig a hatodik pozíciót szerezte meg. Az élen Vettel volt a leggyorsabb, aki már 3 másodpercre nyúlt el ekkor Leclerc-től.

A 15. körben Hülkenberg remek előzést mutatott be, ezzel tudott Perez elé kerülni a Renault pilótája, Hamilton pedig megfutotta a verseny leggyorsabb körét, és elkezdett zárkózni Leclerc-re.

Hülkenberg korán kiállt a bokszba a 8. helyről, viszont hibáztak a kiállásánál, ezzel pedig a német körülbelül 5 másodpercet vesztett. A két Ferrari rákapcsolt, és kissé növelni tudták az előnyüket Hamiltonhoz képest. Verstappen könnyen megelőzte Sainzot, így már az ötödik helyen állt.

Nem sokkal később már ismét Hamilton volt a gyorsabb, és 2 másodpercre felzárkózott Leclerc-re, míg Vettel előnye több mint 4 másodperc volt. Leclerc a 23. körben állt ki a bokszba.

A középmezőnyben Albon előzését csodálhattuk meg Gasly ellen, a top-3 pedig továbbra is kint maradt a pályán, Leclerc pedig megfutotta a leggyorsabb kört.

Vettel a 26. körben jött ki a bokszba Vettel, és Leclerc mögé jött vissza, így a két Mercedes volt az élen, majd a két Ferrari következett a pályán. Ricciardo pedig feladta a versenyt.

A kiállását követően Vettel is feladta a versenyt, majd következett a VSC-s fázis, a két Mercedes pedig kijött a bokszba, ami miatt Hamilton a kerékcsere után is az élen tudott maradni, míg Bottas Leclerc mögé jött vissza. Vettel a kiesése után ezt mondta rádión: "Hozzák vissza a kib*szott V12-eseket!"

Russell a falnak ment közvetlenül a VSC után, emiatt pedig bejött a biztonsági autó. A safety caros fázis alatt a Ferrari kihozta Leclerc-t, akinek felrakták a lágy gumit.

A safety caros újraindításnál Leclerc került közel Bottashoz, de előzni nem tudott. Albon eközben folyamatosan jött felfelé, és már a 7. helyen haladt. Leclerc hiába került többször is nagyon közel Bottashoz, nem tudta megelőzni a finnt.

Albon megelőzte Magnussent is, amivel feljött a hatodik pozícióba, és míg Bottas mögé nem tudott ismét felérni Leclerc, Hamilton megfutotta a leggyorsabb kört. Magnussen kicsit később Perez ellen is elvesztett egy csatát, így a 8. helyre esett vissza.

Kevin Magnussen 5 másodperces büntetést kapott a 2-es kanyarnál történt pályaelhagyása miatt.

Alexander Albon Carlos Sainzt is meg tudta előzni, így hiába rajtolt hátulról, fel tudott jönni az ötödik helyre. Leclerc többször már nem tudta támadni Bottast, a leggyorsabb körért járó pontot pedig Lewis Hamilton markolta fel.

Végeredmény: Hamilton, Bottas, Leclerc, Verstappen, Albon, Sainz, Perez, Norris, Magnussen, Hülkenberg.