Hamilton a borzalmas startjával bukta a győzelmet, így Rosberg nyert Monzában: Vettel 3., Raikkönen 4.

Lewis Hamilton nagyon rosszul rajtolt, ami a győzelmébe került Monzában. Nico Rosberg ismét remekül használta ki a ziccert a csapattársa, és a Ferrari német pilótája, Sebastian Vettel előtt. Ezzel 2 pontra csökkent Hamilton előnye Rosberggel szemben, aki a 21. győzelmét szerezte meg. A német soha ezelőtt nem nyert még Monzában.

Az előző napokhoz hasonlóan a mezőnyt száraz, meleg és napos idő fogadta, így minden adott volt ahhoz, hogy a rajongók egészen kényelmesen szurkoljanak a kedvenceiknek a lelátókon és az állóhelyeken, melyek szinte mind megteltek.

Hamilton nagyon rosszul kapta el a rajtot, ami lehetőséget adott Rosbergnek arra, hogy átvegye a vezetést. A brit bajnokot Vettel, Räikkönen, Bottas és Ricciardo is megelőzte a startnál. Az első körben így nézett ki a TOP-10: Rosberg, Vettel, Räikkönen, Bottas, Ricciardo, Hamilton, Pérez, Massa, Alonso, Hülkenberg.

A második körben Hamilton előzött és feljött az 5. helyre a lágy gumikkal. Nasr a Sauberrel összeütközött a Palmerrel és a Renault-val. Ez azonban nem ért biztonsági autós fázist, csak sárga zászlót. A brit pilóta még rövid ideig versenyben maradt, de be kellett állnia a bokszba egy új első légterelőért. A balesetért Felipét találták felelősnek, aki 10 másodperces időbüntetést kapott. A szerelés miatt csak a 20. kör előtt térhetett vissza a pályára.

A 11. kör elején Hamilton Ricciardo után Bottast is megelőzte és ezzel már 4. volt. A 14. körben Bottas kezdte a kiállásokat, de jött mögötte Verstappen és többek között Alonso is. A 17. körben Vettel és Ricciardo áll ki a friss abroncsokért. A német kiállása 3.9 másodpercig tartott, ami nem túl gyors. Ezzel a két Ferrari nagyon közel került egymáshoz a pályán.

A 24. körben a TOP-10 állása: Rosberg, Hamilton, Vettel, Räikkönen, Bottas, Ricciardo, Pérez, Verstappen, Grosjean, Massa.

Rosberg a következő cseréjére a 25. körben állt ki, közepes gumikért. A kiállás nem volt tökéletes, majdnem 4 másodperces volt a csere. Egy körrel később Hamilton állt be a Mercedeshez a közepes abroncsokért. Ez egy lényegesen jobb kerékcsere volt a németek részéről.

A 28. körben Wehrlein esett ki egy technikai gond miatt. A Manor többször elmondta a versenyzőnek a rádión keresztül, hogy azonnal álljon félre és kapcsolja ki a motort. A 34. körben Vettel állt ki a következő kerékcseréjére. A német lágy abroncsokat kapott. A kiállása ezúttal sem volt tiszta: 3.5 másodperc. A következő körben Räikkönen autóján is végrehajtották a cserét. Ricciardo a 38. körben abszolválta a kiállását a Red Bullal a szuper-lágyakon.

A 47. körben Ricciardo a szuper-lágy abroncsokon előzött egy szépet az első kanyarban. Bottas ezzel elvesztette az 5. helyét.

Rosberg végül egy nagyon unalmas és eseménytelen Olasz Nagydíjat nyert meg, mely egy ajándék siker volt számára Hamilton rossz startja miatt. A brit végül a második helyig tudott feljönni, megelőzvén a két Ferrarit Vettel és Räikkönen sorrendben.

A legjobb ötben végzett még Ricciardo a Red Bullal, aki ezzel a Williamseket, és a Force Indiát, valamint a csapattársát is lenyomta.

A McLaren láthatóan sokat fejlődött, de az ilyen „sebesség-gyilkos” pályán sem tudtak mit tenni, ami lehetséges, hogy a kasztninak is betudható, noha a wokingiak állítása szerint maga az autó a legjobbak között van… A leggyorsabb kör azonban így is Alonsóé volt a végén.