Bottas nyerte az Orosz Nagydíjat Verstappen előtt!

Bár az Orosz Nagydíjon Lewis Hamilton indulhatott a pole pozícióból, a hatszoros világbajnokot megbüntették, így egyelőre nem érte be Michael Schumacher győzelmi rekordját. Helyette Valtteri Bottas állhatott fel a dobogó legfelső fokára Szocsiban, Verstappen a második, Hamilton a harmadik lett.

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11, Lewis Hamilton, Mercedes F1 W11, in the pit lane

Fotót készítette: Glenn Dunbar / Motorsport Images

Az Orosz Nagydíj időmérő edzésén is Lewis Hamilton bizonyult a leggyorsabbnak, aki óriási előnnyel lett első a kvalifikáción. Mögötte Verstappen, Bottas, Perez és Ricciardo következett, míg Alex Albon hiába lett tizedik, váltócsere miatt 5 helyes rajtbüntetést kapott.

A két Ferrari sem lehetett elégedett, mivel Leclerc a 11., Vettel pedig a 14. pozícióból rajtolhatott Szocsiban. Hamilton pedig az időmérő után a versenyen sem lehetett teljesen nyugodt, hiszen a futam előtt szabálytalan helyen, a bokszutca végén végzett rajtgyakorlatot, így vizsgálták a Schumacher rekordjának beállítását megcélzó versenyzőt.

A rajtnál több incidensnek is szemtanúi lehettünk. Bottas kis híján a harmadikról az első helyre ugrott fel, de végül Hamilton meg tudta őrizni a pozícióját. Verstappen a bukóteret is meglátogatta, de a harmadik helynél nem csúszott hátrébb, a pontszerző helyeken pedig Ocon, Ricciardo, Perez, Gasly, Leclerc, Magnussen és Grosjean állt, a safety car pedig bejött a pályára.

Sainz akkor törte össze az autóját, amikor hasonlóan akart visszajönni a pályára, mint Verstappen. Stroll pedig hátulról lökték meg, így tette falba a Racing Pointot, így ők ketten voltak a futam kiesői az első körök után. A rajtnál Albon, Norris és Russell kocsija is megsérült, ők megúszták kiesés nélkül, de be kellett jönniük a bokszba.

A 6. körben folytatódott a verseny, Hamilton pedig jól kapta el az újraindítást és megtartotta a vezetést, sőt az első 10 helyen sem változtak a pozíciók. Mivel Hamilton a lágy gumin haladt, míg Bottas és Verstappen a közepesen, így azt a stratégiát választotta, hogy megpróbált minél jobban elnyúlni tőlük. Eközben Norris kemény csatában megelőzte Albont, ezzel feljött a 17. helyre.

A 7. körben azt is megtudtuk, hogy a szabálytalan rajtgyakorlat miatt Hamilton kétszer 5 másodperces büntetést kapott.

Verstappen arra panaszkodott, hogy nincs hátsó tapadása, a hátsó hármas pedig nagyot küzdött egymással: Albon megelőzte Norrist, de hármuk közül Russell tudott a legelőrébb kerülni, hiszen a Williams-pilóta kiválóan tudott élni a szélárnyék előnyével. Nem sokkal később viszont már Albon, Norris, Russell volt a sorrend közöttük.

A 15. körben Hamilton közölte a csapatával, hogy még nem akar kijönni a bokszba és megfutotta a verseny leggyorsabb körét, Perez pedig egy remek manőverrel előzte meg Ricciardót, ezzel a mexikói feljött az 5. helyre.

Hamilton a 16. körben, 2,2 másodperces előnnyel állt ki a bokszba, ahol le is töltötte a 10 másodperces büntetését, majd a 11. helyre állt vissza. Bottas az ezt követő körben megfutotta a verseny leggyorsabb körét, és már 4 másodperccel vezetett Verstappen előtt.

A bokszkiállások teljesítése után Perez át tudta ugrani Ocont, míg Bottas, Verstappen, Leclerc és Kvjat még a startgumiján körözött. 30 körrel a futam vége előtt Verstappen és Hamilton között 2 másodperc volt a különbség.

A két Renault a 8. helyért küzdött egymással, az ausztrál pedig el tudott menni a francia mellett. A 26. körben Verstappen kijött a bokszba, és 6 másodperccel Hamilton elé állt vissza. Egy körrel később jött Bottas is, aki pedig az első helyre állt vissza, kényelmes előnnyel.

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11 on track

Fotó készítője: Mark Sutton / Motorsport Images

A 2-es kanyarban történtekért Ricciardo begyűjtött egy 5 másodperces büntetést, Leclerc-nek pedig bevált a hosszú első etap, hiszen a kiállása után a hetedik helyre, a két Renault közé tudott visszaállni. A 37. körben a mezőnyben utolsóként Räikkönen is teljesítette a kiállását.

16 körrel a verseny vége előtt az állás Bottas, Verstappen, Hamilton, Perez, Ricciardo, Leclerc, Ocon, Kvjat, Gasly, Norris volt a pontszerző helyeken. A top-3 között nagy volt a különbség: Bottas 11 másodperccel vezetett Verstappen előtt, a holland előnye pedig 10 másodperc volt Hamiltonhoz képest.

Vettel és Grosjean csatázott egymással, amelynek az lett a vége, hogy a négyszeres világbajnok meg tudta előzni a franciát, a Haas-pilóta pedig feldöntött egy megkerülő bóját. Emiatt egy kis ideig VSC-s fázis lépett érvénybe, Gasly pedig kijött a bokszba.

10 körrel a futam vége előtt Bottas, Verstappen, Hamilton, Perez, Ricciardo, Leclerc, Ocon, Kvjat, Norris, Albon volt az állás a top-10-ben, Gasly pedig a 11. helyre jött vissza. A 9. hely sorsa pedig még nem dőlt el: Norris, Albon és Gasly volt nagyon közel egymáshoz, Albon sikertelen támadás után pedig Gasly megelőzte a thai versenyzőt. Pár körrel később Norris is az AlphaTauri-pilóta áldozatául esett, majd Albon is elment mellette.

A 49. körben Verstappen futotta meg a verseny leggyorsabb körét, Giovinazzi pedig megelőzte Magnussent. Ezután már nem változott a pontszerzők sorrendje, tehát Bottas nyerte meg az Orosz Nagydíjat Verstappen és Hamilton előtt, rajtuk kívül pedig Perez, Ricciardo, Leclerc, Ocon, Kvjat, Gasly és Albon szerzett pontot. A leggyorsabb körért járó pontot végül Bottas gyűjtötte be.

Kezd körvonalazódni Hamilton szerződése…

10 Thailand Alexander Albon Red Bull 53 1:35'38.224 1'37.860 1

Egy 10 perces összefoglaló a 2020-as Le Mans-i 24 órás versenyről, amely meglehetősen fordulatosra sikeredett és végül a 8-as Toyota győzelmével zárult.