Forma-1 Magyar Nagydíj

Verstappen-dominancia a Magyar Nagydíjon, újabb McLaren-dobogó!

A Red Bull-os Max Verstappen sima győzelmet aratott a Magyar Nagydíjon, Lando Norris pedig újra dobogóra állhatott a McLarennel. A tegnap pole-t szerző Lewis Hamilton viszont "csak" a negyedik helyig jutott.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB19, Oscar Piastri, McLaren MCL60

Nagy meglepetést hozott a magyar időmérő: Hamilton szerezte meg a pole-t Verstappen előtt, mögéjük a két McLaren kvalifikált Norris, Piastri sorrendben, majd Csou, Leclerc és Bottas következett.

Alonso a 8., Perez a 9. helyről indulhatott, a top 10-et pedig Hülkenberg zárta, majd Sainz következett. Ricciardo a 13. rajthellyel tért vissza, Russell azonban csak a 18. helyről indulhatott.

A top 10-ből egyedül Perez voksolt a kemény keverékre, a többiek a közepes gumikat választották, Russell szintén a kemény abroncsokon indult, Sainz pedig a lágy keveréket választotta.

A rajtnál Verstappen átvette a vezetést Hamiltontól, ráadásul a Mercedes versenyzője mellett Piastri és Norris is el tudott menni. Az 5. helyről induló Csou rajtja nagyon rosszul sikerült, majd a kínai megpöckölte Ricciardót, Ricciardo eltalálta Ocont, aki pedig így Gaslyt ütötte ki – Ricciardo a mezőny végére esett vissza, a két Alpine pedig kiesett, Csou pedig 5 másodperces büntetést kapott.

Sainz első körei remekül sikerültek, feljött a 6. helyre, közvetlenül Leclerc mögé, Perez pedig hosszú csatázás után Alonso megelőzésével feljött a 7. pozícióba. A top 10-et Hülkenberg és Stroll zárta, míg Russell a 13. helyen állt.

A 10. kör környékén többen is kijöttek a középmezőnyből, a top 6-ból pedig a lágyon rajtoló Sainz jött ki először, a 16. körben. A spanyol versenyző ezzel elkerülte, hogy a pályán előzze meg őt Perez.

Verstappen előnye ekkor már 7,5 másodperc volt Piastri előtt, akit Norris, Hamilton, Leclerc és Perez követett, majd Hamilton is kiállt a bokszba a kemény keverékű gumikért.

Norris és Leclerc a 18. körben jött be, utóbbi kiállása nagyon lassú, 9 másodperces volt, emiatt Sainz mögé esett vissza. A 19. körben jött Piastri is, Norris kivezető köre pedig annyira jól sikerült, hogy megelőzte az ausztrált.

A 21. körben Alonso, a 23.-ban Verstappen, a 25.-ben pedig Perez is kijött a bokszba, így már csak Russell állt kiállás nélkül, aki elengedte maga mellett Hamiltont a pályán. Így az állás a futam harmadánál Verstappen, Norris, Piastri, Hamilton, Russell, Sainz, Perez, Leclerc, Stroll, Alonso volt az állás, majd Perez Sainzot és Russellt is megelőzte.

A 29. körben Russell is teljesítette az első kiállását, Stroll pedig elengedte maga mellett a más stratégián lévő Alonsót. A verseny ezen szakaszában Perez volt a leggyorsabb, aki a 4. helyen álló Hamiltonhoz közelített.

A verseny feléhez érve Verstappen, Norris, Piastri, Hamilton, Perez, Sainz, Leclerc, Alonso, Russell, Bottas volt a top 10 sorrendje, Perez pedig ekkor már 2 másodpercen belül volt Hamiltonhoz képest.

Perez el is kezdte támadni Hamiltont, de a 43. körben úgy döntött, hogy kijön a bokszba, és Piastri is így tett. Az ausztrál 1 másodperces előnnyel tért vissza a mexikói elé a pályára, majd Perez pár kör után egy agresszív, de szép manőverrel megelőzte őt.

Ezt követően Leclerc és Alonso jött ki a bokszba, előbbi pedig 5 másodperces büntetéssel is gazdagodott, amiért túl gyorsan ment a bokszutcában, 2 kör múlva pedig Sainz is kereket cserélt. Norris is kint járt, majd Hamilton és Verstappen jött ki a bokszba.

Az állás 17 körrel a leintés előtt Verstappen, Norris, Perez, Piastri, Hamilton, Leclerc, Sainz, Russell, Alonso, Stroll volt a top 10 állása, Piastri pedig fekete-fehér zászlót kapott sorozatos pályaelhagyásért.

Hamilton nagy sebességgel kezdett el közeledni Piastrira, és az 57. körben meg is előzte a Mercedes-pilóta a McLaren versenyzőjét. A másik mclarenes, Norris pedig a közeledő Perez miatt izgulhatott, 8 körrel a leintés előtt 3 másodperc volt az előnye a mexikói előtt.

6 körrel a futam vége előtt Russell Sainz megelőzésével a 7. helyre jött fel, a Norris-Perez csata pedig eldőlni látszott azzal, hogy 5 másodpercre nőtt Norris fórja. Hamilton viszont gyorsabb volt Pereznél, és elkezdett közelíteni rá.

Verstappen tehát hatalmas, 30 másodperc feletti előnnyel győzött Norris előtt, Perez pedig meg tudta tartani a harmadik helyét, 1,5 másodperccel végzett Hamilton előtt. Piastri az ötödik lett, Russell pedig Leclerc büntetése miatt megörökölte a hatodik helyet. A további pontszerzők: Sainz, Alonso, Stroll.

A Forma-1-es szezon jövő héten a Belga Nagydíjjal folytatódik, majd jön a négyhetes nyári szünet a száguldó cirkuszban.